GRY
 
 

Opuchnięte i bolące dłonie w ciąży: czy to groźne?

Nie możesz zdjąć pierścionka, a może czujesz dziwne mrowienie w palcach? Sprawdź, czy obrzęki dłoni w ciąży to poważny problem czy błaha dolegliwość.

opuchnięte dłonie w ciąży, spuchnięte dłonie w ciąży, obrzęki w ciąży, opuchlizna w ciąży
fot. Fotolia
Słyszałaś o opuchniętych nogach, ale spuchnięte dłonie w ciąży wydają się czymś bardzo egzotycznym. Do czasu. Z obrzękami, które pojawiają się w różnych częściach ciała, zmaga się prawie połowa przyszłych mam. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, żeby nie przegapić nadciągających kłopotów.

Opuchnięte dłonie w ciąży - jak to się objawia?

Czujesz, że twoje palce zamieniły się w miękkie poduszeczki? Z trudem zdejmujesz obrączkę? To nie są wszystkie objawy, które mogą towarzyszyć obrzękom dłoni w ciąży. Niektóre przyszłe mamy odczuwają również drętwienie, mrowienie, skarżą się na trudności z chwytaniem, osłabienie siły rąk, a nawet ból w nadgarstkach. Tak może objawiać się zespół cieśni nadgarstka, do którego dochodzi, gdy opuchnięte tkanki zaczynają uciskać umiejscowione w dłoni nerwy.
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Co na spuchnięte dłonie?

Staraj się nie przeciążać rąk. W zmniejszeniu dolegliwości pomoże:
  • ograniczenie pisanie na klawiaturze komputera,
  • rzadsze korzystanie ze smartfona – zwykle trzymamy go kurczowo jedną ręką, scrollując ekran i przeglądając zawartość mediów społecznościowych czy ulubionych aplikacji,
  • częste trzymanie dłoni na kolanach
  • potrząsanie nimi, jeśli dolegliwości się nasilą
  • zrezygnowanie z noszenia pierścionków – pozwoli uniknać problemów z ich zdejmowaniem.

Z obrzękami do lekarza?

O spuchniętych dłoniach, twarzy, powiekach czy nogach w ciąży zawsze należy powiedzieć lekarzowi. Gdy obrzęki są duże lub szybko narastają to może być oznaką zatrzymania płynów w organizmie. W ten sposób może objawiać nadciśnienie indukowane ciążą, zapowiadające stan przedrzucawkowy (bywa związany z niewydolnością łożyska). Objawem stanu przedrzucawkowego jest podwyższone ciśnienie krwi i białko w moczu – dlatego lekarz zaleci badania, które pozwolą go wykluczyć.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj