opuchnięte dłonie w ciąży
fot. Fotolia

Opuchnięte i bolące dłonie w ciąży: czy to groźne?

Nie możesz zdjąć pierścionka, a może czujesz dziwne mrowienie w palcach? Sprawdź, czy obrzęki dłoni w ciąży to poważny problem czy błaha dolegliwość.
Małgorzata Wódz
opuchnięte dłonie w ciąży
fot. Fotolia
Słyszałaś o opuchniętych nogach, ale spuchnięte dłonie w ciąży wydają się czymś bardzo egzotycznym. Do czasu. Z obrzękami rąk i innych części ciała, zmaga się prawie połowa przyszłych mam. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, żeby nie przegapić nadciągających kłopotów.

Opuchnięte dłonie w ciąży - jak to się objawia?

Czujesz, że twoje palce zamieniły się w miękkie poduszeczki? Z trudem zdejmujesz obrączkę? To nie są wszystkie objawy, które mogą towarzyszyć obrzękom dłoni w ciąży. Niektóre przyszłe mamy odczuwają również:
  • drętwienie,
  • mrowienie,
  • osłabienie siły rąk,
  • trudności z chwytaniem 
 
Puchnięciu dłoni może towarzyszyć ból w nadgarstkach. Tak może objawiać się zespół cieśni nadgarstka. Dochodzi do niego, gdy opuchnięte tkanki zaczynają uciskać umiejscowione w dłoni nerwy.
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Co na spuchnięte dłonie?

Staraj się nie przeciążać rąk. Aby zmniejszyć dolegliwości:
  • ogranicz pisanie na klawiaturze komputera,
  • rzadziej korzystaj ze smartfona – zwykle trzymamy go kurczowo jedną ręką, scrollując ekran i przeglądając zawartość mediów społecznościowych czy ulubionych aplikacji,
  • często trzymaj dłonie na kolanach
  • potrząsaj nimi, jeśli dolegliwości się nasilą
  • zrezygnuj z noszenia pierścionków – to pozwoli uniknąć problemów z ich zdejmowaniem.
[content:0_22727,8_1215,0_22426,,0_21988:CMNews]  

Z obrzękami do lekarza?

O opuchniętych dłoniach, twarzy, powiekach czy nogach w ciąży zawsze należy powiedzieć lekarzowi. Gdy obrzęki w ciąży są duże lub szybko narastają to może być oznaką zatrzymania płynów w organizmie. W ten sposób może objawiać nadciśnienie indukowane ciążą, zapowiadające stan przedrzucawkowy (bywa związany z niewydolnością łożyska). Objawem stanu przedrzucawkowego jest podwyższone ciśnienie krwi i białko w moczu – dlatego lekarz zaleci badania, które pozwolą go wykluczyć.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy