orzechy do prania
fot. Adobe Stock

Orzechy do prania niemowlęcych ubranek – czy są skuteczne, jak używać

Orzechy do prania to dobra alternatywa dla chemicznych środków do prania ubrań, zwłaszcza w przypadku niemowląt o wrażliwej skórze i małych alergików. Ale to niejedyne zalety orzechów piorących, bo są też bardzo wydajne i... tanie!
Aleksandra Sobieraj
orzechy do prania
fot. Adobe Stock
Orzechy do prania świetnie wpisują się również w trend eko, bo nie zawierając chemii, nie niszczą środowiska naturalnego. Pomysł przyszedł do nas z Nepalu i Indii (znowu!), gdzie od wieków stosowano je jako naturalny środek do prania. Mają zresztą nie tylko właściwości myjące (usuwające brud), ale także dobroczynnie działają na skórę.

Orzechy do prania – przyjazne dla skóry i środowiska

W zasadzie używa się nie tyle orzechów, co ich łupin – środek orzecha piorącego zawierający nasiona jest w zasadzie bezużyteczny. Łupiny zawierają saponiny (ok. 15% ), czyli substancje, które mają właściwości odtłuszczające, myjące i oczyszczające. Gdy łupiny mają kontakt z wodą, wydziela się naturalne mydło, które razem z wodą tworzy delikatny roztwór. Wywar z orzechów piorących ma też łagodzące działanie na skórę – dlatego polecany jest dla osób z atopowym zapaleniem skóry, także dla niemowląt, czy z łuszczycą. 

orzechy piorące w woreczku
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czy orzechy piorące są skuteczne?

Zdania są, niestety, podzielone. Na pewno dobrze nadają się do tzw. codziennego prania, czyli rzeczy, które nie są mocno zabrudzone, np. nie ma na nich trudno spieralnych (nawet w detergentach) plam z błota czy czekolady, bo akurat z plamami nie radzą sobie dobrze. Ich zaletą jest natomiast to, że zupełnie zbędne stają się płyny do płukania, które zmiękczają tkaniny. Po praniu w orzechach ubrania są po prostu miękkie. 
Wadą jest też szarzenie białych rzeczy – ale można temu zapobiec, dodając do białego prania sodę oczyszczoną. Orzechy piorące są delikatne dla tkanin i kolorów – inne kolory dłużej zachowują swoją barwę, zaś materiał nie niszczy się tak szybko jak podczas prania w zwykłym proszku.
Orzechy piorące są bardzo wydajne – łupinki można wykorzystać do więcej niż jednego prania. Istnieją wyliczenia, że 1 kg orzechów, który kosztuje ok. 40 zł, wystarcza 4‑osobowej rodzinie na rok (przy praniu 2–3 razy w tygodniu). 

Sposób użycia orzechów do prania

Do pojedynczego prania wystarczy od 3 do 6 łupin orzechów do prania. Łupiny trzeba włożyć do płóciennego woreczka (zwykle jest dołączany przez sprzedawcę), porządnie zawiązać i umieścić w bębnie pralki razem z ubraniami. Potem wystarczy już normalnie włączyć pralkę. W orzechach można prać w pełnym zakresie temperatur – od 30 do 90 stopni Celsjusza – z tym że łupiny z prania w wysokich temperaturach szybciej tracą swoje właściwości i trzeba je częściej wymieniać. Ponieważ ubrania po orzechowym praniu mają zupełnie neutralny zapach (co dla niektórych osób będzie z pewnością zaletą), można dodać do pralki kilka kropli olejku eterycznego, aby pranie miało przyjemny zapach. Dodanie sody oczyszczonej, jak już wiemy, sprawia, że ubrania są bielsze.
A jak sprawdzić, czy łupiny nadają się jeszcze do prania? Należy potrzeć je mokrym palcem. Jeżeli nadal się pienią, można w nich prać kolejny raz.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy