czy noworodek może pić wodę
fot. Adobe Stock

Czy noworodek może pić wodę? Nie! A kiedy podać wodę niemowlęciu?

Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.
czy noworodek może pić wodę
fot. Adobe Stock
Czy noworodek może pić wodę? Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: niemowlę ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20–50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi.

Spis treści:

Czy noworodek może pić wodę?

Jeśli karmisz noworodka wyłącznie piersią, nie musisz podawać mu wody ani w ogóle go dopajać. Noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym też nie trzeba dopajać. W ogóle nie musisz podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pól roku życia, jeśli karmisz tylko piersią. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka.

Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Co pije noworodek?

Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów).

Od kiedy woda dla niemowlaka?

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym też nie muszą być dopajane. Czy jednak niemowlę może pić wodę? Tak, ale tylko wtedy, gdy gorączkuje lub ma biegunkę: podawaj mu wówczas dodatkowo wodę niskozmineralizowaną lub wodę źródlaną, która pochodzi wyłącznie z podziemnego złoża, dobrze izolowanego od zanieczyszczeń zewnętrznych, z którego wypływa naturalnie lub jest z niego czerpana. Musi być ona nisko zmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg na litr, a sodu – 20 mg Na+ na litr). Używaj wody zatwierdzonej do użytku dla niemowląt przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka (informacja na etykiecie). Taki atest oznacza, że czystość, skład, sposób pozyskiwania i technologia butelkowania nie budzą zastrzeżeń.

Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka?

Tak, do przygotowania pokarmu i pojenia niemowlęcia najlepiej używać wody przegotowanej, a już na pewno powinnaś zagotować wodę, która stała otwarta przez dłużej niż 12 godzin. Dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia gotuj wodę około 5 minut, dla starszego – wystarczy doprowadzić ją do wrzenia. Po otwarciu butelki wodę przechowuj dobę, a w lodówce – do 48 godzin.
 

Co jeszcze może pić niemowlę?

Dziecku, któremu dokuczają kolki, możesz podawać niesłodzoną herbatkę z kopru włoskiego. Inne herbatki ziołowe lub z suszonych owoców wprowadzaj dopiero, gdy rozszerzasz dietę niemowlaka, ale nie przed 6 miesiącem życia. Soczków lepiej nie podawać przed ukończeniem 6. miesiąca. Powinny one mieć atest potwierdzający przeznaczenie dla niemowląt. Inne soki i napoje, nawet zawierające na etykiecie napis „dla dzieci”, nie nadają się dla niemowląt.

Możesz też proponować dziecku soki wyciskane w domu. Warto postarać się, by owoce pochodziły z upraw ekologicznych. Od czasu do czasu można również zrobić kompot z jabłek, najlepiej niesłodzony. Naturalną słodycz równie dobrze nada mu dodatek owoców suszonych.

Woda jest najlepsza dla niemowlaka

Warto przyzwyczajać dziecko do picia wody, i to jak najwcześniej. Ziołowe herbatki są często dosładzane, a soki, nawet bez cukru, też są słodkie. Jeśli niemowlę będzie pić ich za dużo, może to zaburzyć jego apetyt, a także spowodować niechęć do napojów, które nie są słodzone. W rezultacie dziecko może zacząć odmawiać picia „zwykłej” wody. A to właśnie ona najlepiej gasi pragnienie, oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Niemowlak, który wcześnie polubi wodę, w przyszłości łatwiej oprze się gazowanym, słodkim, kalorycznym napojom.

W czym podawać wodę niemowlakowi?

Choć to może być dla wielu rodziców zaskoczeniem, logopedzi zalecają, by naukę picia rozpocząć od kubka otwartego i... obserwować dziecko, pozwolić mu na rozlewanie, plucie i oswajanie się z taką formą podawania napoju. Kubek niekapek powinien być raczej narzędziem przejściowym, a dziecko może potem swobodnie przejść do etapu picia przez słomkę. Zbyt długie korzystanie z kubka niekapka, ale także z butelki ze smoczkiem, może prowadzić do powstania wad zgryzu, wad wymowy, a nawet próchnicy! Z drugiej strony kubek niekapek uczy samodzielności. Najlepiej zachować zdrowy umiar i w miarę możliwości jak najszybciej uczyć dziecko picia z kubka otwartego. Pomocne w tej nauce są tzw. Kubki treningowe, np. Doidy Cup, Chicco, Lovi czy B.Box.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 42 głosy

Zobacz także

Popularne tematy