GRY

Co może pić niemowlę - napoje dozwolone i zakazane

Dziecko powinno sporo pić, nie tylko podczas upałów. Podpowiadamy, jakie napoje najlepiej podawać niemowlęciu, a jakie nie nadają się dla małych dzieci.
niemowlę, butelka, picie, picie dla niemowlaka
fot. oksun70 - Fotolia.com
Czy noworodek może pić wodę? Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: niemowlę ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20–50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem.

Czy noworodek może pić wodę?

Jeśli karmisz noworodka wyłącznie piersią, nie musisz podawać mu wody ani w ogóle go dopajać. Noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym też nie trzeba dopajać. W ogóle nie musisz podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pól roku życia, jeśli karmisz tylko piersią. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka.

Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Mleko z piersi zamiast wody

Mleko z piersi zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów).
 

Woda dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym też nie muszą być dopajane. Jeśli jednak dziecko gorączkuje lub ma biegunkę, podawaj mu dodatkowo wodę mineralną. Musi być ona niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg na litr, a sodu – 20 mg Na+ na litr). Używaj wody zatwierdzonej do użytku dla niemowląt przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka (informacja na etykiecie). Taki atest oznacza, że czystość, skład, sposób pozyskiwania i technologia butelkowania nie budzą zastrzeżeń.

Do przygotowania pokarmu i pojenia niemowlęcia najlepiej używać wody przegotowanej, a już na pewno powinnaś zagotować wodę, która stała otwarta przez dłużej niż 12 godzin. Dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia gotuj ją około 5 minut, dla starszego – wystarczy doprowadzić ją do wrzenia. Po otwarciu butelki wodę przechowuj dobę, a w lodówce – do 48 godzin.

 

Herbatki i soczki dla niemowląt

Dziecku, któremu dokuczają kolki, możesz podawać niesłodzoną herbatkę z kopru włoskiego. Inne herbatki ziołowe lub z suszonych owoców wprowadzaj dopiero, gdy rozszerzasz dietę niemowlaka. Soczków lepiej nie podawać przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Powinny one mieć atest potwierdzający przeznaczenie dla niemowląt. Inne soki i napoje, nawet zawierające na etykiecie napis „dla dzieci”, nie nadają się dla niemowląt.

Możesz też proponować dziecku soki wyciskane w domu. Warto postarać się, by owoce pochodziły z upraw ekologicznych. Od czasu do czasu można również zrobić kompot z jabłek, najlepiej niesłodzony. Naturalną słodycz równie dobrze nada mu dodatek owoców suszonych.

Woda jest najlepsza dla niemowlaka

Warto przyzwyczajać dziecko do picia wody. Ziołowe herbatki są często dosładzane, a soki, nawet bez cukru, też są słodkie. Jeśli dziecko będzie pić ich za dużo, może to zaburzyć jego apetyt, a także spowodować niechęć do napojów, które nie są słodzone. W rezultacie dziecko może zacząć odmawiać picia „zwykłej” wody. A to właśnie ona najlepiej gasi pragnienie, oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Dziecko, które wcześnie polubi wodę, w przyszłości łatwiej oprze się gazowanym, słodkim, kalorycznym napojom.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt