Piersi w ciąży - 8 pytań, które zadają przyszłe mamy

Nie tylko powiększający się brzuszek świadczy o tym, że wkrótce zostaniesz mamusią. Twoje piersi też już dają o tym znać i zmieniają się z każdym dniem. Zobacz, jak sprawić, by te zmiany im nie zaszkodziły.
Joanna Karwat
kobieta, ciąża, piersi w ciąży, ciało
Czy wiesz, że najtrudniejszym czasem dla twoich piersi nie jest karmienie, ale właśnie ciąża. To właśnie w tym okresie biust przechodzi największą próbę wytrzymałości. Dlatego warto troszczyć się o niego od chwili, gdy dowiedziałaś się, że będziesz mamą.

1. Od którego tygodnia ciąży piersi zaczną rosnąć?

Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe, a często też bolesne. Dla niektórych kobiet są to właśnie pierwsze objawy ciąży. Niektóre z nich rzeczywiście można zauważyć zanim zrobisz test ciążowy. Będzie przybywać tkanki tłuszczowej. Jeśli masz delikatną i suchą skórę, możliwe, że zacznie cię ona swędzieć pod wpływem rozciągania. Stosuj wtedy kremy do pielęgnacji biustu. Możesz nakładać je zapobiegawczo.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

2. Jak zmienią się piersi na początku ciąży?

Tkliwe mogą być zwłaszcza brodawki, które wkrótce uwypuklą się i ściemnieją. Pod skórą na piersiach zapewne zauważysz sploty żyłek. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. W tej partii ciała krew krąży teraz intensywniej, by uaktywniły się gruczoły i kanały mleczne. Huśtawka hormonów w ciąży przyczynia się także do innych zmian w organizmie przyszłej mamy.

3. Czy rozmiar biustu wpływa na wielkość piersi w ciąży?

Nie. To kwestia predyspozycji genetycznych, indywidualnych cech danej kobiety i tego, w jakim wieku zaszła w pierwszą ciążę - im później decyduje się na dziecko, tym większe ryzyko, że piersi nie będą już tak przychylne do współpracy i nie urosną dużo. Ogromne­ znaczenie ma też apetyt przyszłej mamy. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na piersiach. Powiększają się wtedy nie tylko z przyczyn hormonalnych, ale też z nadmiaru tłuszczu. I to (poza skłonnością genetyczną) powoduje rozstępy. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się za szybko. Dlatego warto od samego początku stosować zdrową dietę w ciąży. Dobre odżywianie doda ci energii i sprawi, że zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów na skórze.

4. Czy piersi w ciąży powinno się hartować?

Zależy, co się przez to rozumie. Nieprawdą jest, że trzeba je pocierać szorstką gąbką lub smarować spirytusem, by zgrubiały. To bzdura. Ze zgrubiałej brodawki maluchowi będzie trudniej jeść. Natomiast hartowanie piersi za pomocą prysznica... O tak, to jest dobry pomysł. Naprzemienny strumień ciepłej i letniej wody (mogą też być okłady) doskonale poprawia w nich krążenie. Dzięki temu zachowają jędrność.

5. Co robić, by piersi w ciąży nie zwiotczały?

Warto kupić wygodny i dobry jakościowo biustonosz na grubych ramiączkach. Ważne jest, by miseczki obejmowały całe krągłości piersi i podtrzymywały je. Nie kupuj stanika za dużego. Nie podtrzyma biustu, a wtedy skóra pod wpływem ciężaru piersi rozciągnie się. Pomyśl jednocześnie o zakupie stanika do karmienia. Przyda ci się już niedługo. Natłuszczaj i nawilżaj skórę piersi codziennie. Kosmetyk nakładaj kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie. Postaw na aktywność. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, które jak rusztowanie podtrzymują piersi.

Czytaj też: czy z piersi w ciąży może wypływać mleko?

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy