kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
fot. Panthermedia

Jak wykąpać noworodka? Krok po kroku

Noworodki na ogół uwielbiają kąpiel, bo ciepła woda rozluźnia i uspokaja. Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności, choć początkowo rzeczywiście możesz się denerwować. Warto jednak zachować spokój, a wszystko pójdzie jak z płatka.
kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
fot. Panthermedia
Noworodek może się co prawda denerwować podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle cichnie. Jeśli jednak dziecko płacze, bo nie lubi kąpania, możesz kąpać je co dwa, trzy dni, a w pozostałe tylko dokładnie obmywać ciałko zmoczoną w ciepłej wodzie myjką. Oto nasze rady na udaną kąpiel noworodka.

1. Kup akcesoria do kąpieli maluszka

Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu) lub bardziej skomplikowane urządzenie: stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody, komoda z wanną, wanienka profilowana. Potrzebne kosmetyki to kostka myjąca lub płyn emolientowy, oliwka lub balsam do ciała, krem lub maść ochronna do pupy. Potrzebne też będą: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.
 
Akcesoria potrzebne do kąpieli noworodka
Kosmetyki dla noworodka na pierwsze tygodnie, a także odpowiednią wanienkę i ręczniczek trzeba kupić jeszcze przed narodzinami malucha. Będziesz dobrze przygotowana już od pierwszych dni.
1. Miękka szczotka do włosów
2. Wanienka zwykła lub z termometrem oraz dozownikami
3. Nożyczki w etui
4. Maść lub krem na odparzenia 
5. Mydełko lub kostka myjąca dla niemowląt i dzieci
6. Szampon dla niemowląt 
7. Oliwka
8. Płyn do mycia dla niemowląt
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

2. Ustal dobrą porę na pierwszą kąpiel

Powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia. A i tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero co nakarmione może ulewać pokarm.

3. Wybierz miejsce, w którym będziesz kąpać maluszka

Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała dziecko. Zadbaj, żeby podczas jego wieczornej toalety temperatura powietrza wynosiła przynajmniej 23 st. C. Jeżeli bowiem noworodek zmarznie po rozebraniu (pamiętaj, że mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze u takiego maluszka w pełni sprawny), kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami i będzie się jej bał.

4. Przygotuj się do kąpieli

Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko, kosmetyki. Wanienkę napełnij ciepłą wodą. Na dnie możesz rozłożyć antypoślizgową wkładkę lub kąpielowy leżaczek dla niemowląt. Temperatura wody podczas kąpieli noworodka nie może być zbyt duża - woda powinna mieć 36–37 st. C. Sprawdź to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub termometrem kąpielowym.

5. Rozbierz dziecko

A na przewijarce zawiń golaska w tetrową pieluszkę. Przemyj wacikami buzię, oczka (każde osobnym czystym wacikiem), szyjkę i okolice uszu. Pamiętaj o fałdkach, bo lubi się tam gromadzić ściekający pokarm. Od razu na przewijarce możesz namydlić dziecko.

6. Zanurz noworodka w napełnionej wanience

Przenosząc dziecko do wanienki, można zawinąć je w pieluszkę, aby się nie wyślizgnęło. Jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i spłukuj główkę, potem brzuszek, nóżki i pupę. Pępuszek, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Przemawiaj spokojnie do malucha, możesz mu pośpiewać. W ten sposób nawiązujesz z nim kontakt i dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak kąpać niemowlę - radzi nasz ekspert:


7. Wyjmij dziecko z wody i ubierz

Delikatnie osusz dziecko ręcznikiem. Osusz również pępuszek. Jeśli skóra wokół kikuta jest mocno wysuszona, posmaruj ją oliwką lub balsamem dla niemowląt. Pupę zabezpiecz kremem albo maścią. Ubierz noworodka. Na pół godziny możesz włożyć mu cienką batystową czapeczkę. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli malec ma sporo włosków – przez skórę głowy organizm traci dużo ciepła, więc dziecko może zmarznąć. Kąpiel noworodka zakończona i czas na pyszne mleczko.
Uwaga! Podczas ubierania nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki. Nawet noworodek potrafi się wiercić i może zsunąć się z przewijarki czy łóżka i spaść.

Tata też może kąpać noworodka!

Pierwsze spotkania z wodą dziecko może odbywać w bezpiecznych ojcowskich ramionach. Twoja pomoc jest nieoceniona. I nie chodzi o to, że tylko ty potrafisz wykąpać noworodka. Bardziej liczą się emocje.
  • Tacie łatwiej zachować spokój podczas kąpania noworodka. Młoda mama może się tych pierwszych kąpieli obawiać i niepokoić, że dziecko się wyślizgnie, że sobie nie poradzi. Swoim spokojem pomożesz żonie szybciej oswoić się z nowymi obowiązkami.
  • Przy noworodku tata jest świetnym pomocnikiem. To zbliży Was do siebie i pokaże zmęczonej porodem mamie, że zawsze może na Ciebie liczyć.
  • To ważne dla relacji dziecka z tatą. Kąpiel zacieśnia więzi między tatą a dzieckiem.
  • Tata daje mamie wolne od noworodka. Gdy kąpiesz dziecko sam, Twoja żona może w tym czasie wziąć prysznic, zjeść, odpocząć, pogadać przez telefon. Takie chwile są jej teraz bardzo potrzebne.

Konsultacja: prof. dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, Klinika Pediatrii IMiD

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy