dziecko, chłopiec, samolot, okno, patrzeć

Pierwszy raz w samolocie

Jak przygotować dziecko na lot samolotem? Jak pomóc mu przeżyć dolegliwości i pokonać lęk podczas startu i lądowania? Z jakich udogodnień dla matek i małych dzieci możemy skorzystać na pokładzie samolotu? Porady pracownika Polskich Linii Lotniczych.
dziecko, chłopiec, samolot, okno, patrzeć
Nie mamy oporów, zabierając malucha w dalsze wyprawy autem czy pociągiem, jednak podróż samolotem wciąż budzi niepokój wielu rodziców.

Lot nie powinien być zbyt długi

Kilkanaście godzin w drodze męczy – niezależnie czy w aucie, czy w samolocie. Podróże lotnicze skracają długie wyprawy do kilku godzin. Jednak nie należy przesadzać. Waszym celem nie powinna być Australia czy Karaiby. Lot w te miejsca trwa prawie cały dzień, a dodatkowo koniecznością bywają męczące przesiadki. Warto zacząć od wyjazdu do któregoś z krajów Europy czy Afryki Północnej, dokąd lot trwa najwyżej 3–4 godziny.
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Niska cena, niższy standard

Tanie linie kuszą niskimi cenami. Jednak w powietrzu panuje taki ruch, że najtańsze loty często wiążą się ze spóźnieniami i koniecznością długiego czekania na lotnisku. Nawet trzylatek po kilku tak spędzonych godzinach czekania z pewnością będzie zmęczony i marudny. Poza tym tanie czartery odlatują zwykle bardzo wcześnie rano albo późnym wieczorem. W trosce o wygodę dziecka warto zainwestować w bilet uznanego, renomowanego przewoźnika. A lecąc z więcej niż jednym dzieckiem, zawczasu zaplanować, kto koło kogo będzie siedział, i jeśli to możliwe lub konieczne – uwzględnić zmianę miejsc w trakcie podróży.

To dorośli boją się latania

Dla małego dziecka lot jest wielką przygodą. Jeśli sama odczuwasz strach, staraj się nie zarazić nim malca (dla dorosłych organizowane są w niektórych portach lotniczych spotkania, które pomagają oswoić lęk). Nie rozprawiaj o katastrofach i awaryjnych lądowaniach. Opowiedz dziecku, że obejrzy z góry swoje miasto, zobaczy z bliska chmury itd. (zadbaj wcześniej o miejsce przy oknie). Możesz pokazać mu lecące samoloty lub przeczytać książeczki na ten temat.

Dłuższy czas w jednym miejscu

Powiedz dziecku, że będzie przypięte pasami, i wyjaśnij, dlaczego. Przypomnij, jak powinno się zachowywać. Wiele mam obawia się choroby lokomocyjnej. Okazuje się, że maluchy, które wymiotują w samochodzie, lot znoszą dobrze. Na wszelki wypadek poproś pediatrę o odpowiedni lek.

Polecamy: 11 sposobów na superwakacje z dzieckiem

Godzinę wcześniej

Na lotnisku musicie stawić się przynajmniej godzinę przed odlotem. Aby uniknąć nudy, zabierz ze sobą atrakcyjną zabawkę. W renomowanych liniach można otrzymać drobny upominek dla dziecka. Przyda się ulubiona poduszka lub kocyk, na wypadek gdyby maluch zasnął. Do łagodzenia bólu uszu wywołanego zmianą ciśnienia podczas startu i lądowania dla maluchów przyda się smoczek lub wkładki do uszu, np. EarPlanes, a lizak czy cukierek dla starszych dzieci. Jeśli wybierasz tanie linie, zabierz ze sobą gotówkę, bo za jedzenie i napoje trzeba zapłacić.

Lot wśród łez

Może się zdarzyć, że malec będzie w złym nastroju, znudzony czy śpiący. Wtedy nawet zabawka nie pomoże. Spróbuj zainteresować go widokiem za oknem albo zabrać na spacer po samolocie. Jeśli protestuje z powodu zapiętego pasa, uwolnij go na chwilę (pasy muszą być zapięte przy starcie, lądowaniu i zawsze gdy nakazuje obsługa samolotu, np. przy turbulencjach). Jeśli pierwszy lot będzie nieudany, nie zniechęcaj się – za drugim razem może być całkiem inaczej.

Zobacz także: Jak latać samolotem z dzieckiem?

Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia specjalista Andrzej Kozłowski z biura prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT:

→ Jak latają najmłodsi pasażerowie?
Dla leżących niemowląt na długich trasach (atlantyckich) montowane są wiszące kołyski. Na krótkich dzieci przewożone są w nosidełku lub foteliku samochodowym. Maluchy do dwóch lat podróżują na kolanach opiekuna. Dzieci do 12. roku życia dostają oddzielne miejsce, ale trzeba wykupić im bilet zniżkowy. Wózek nadawany jest na bagaż lub zabierany na pokład w ostatniej kolejności, a po lądowaniu wyjmowany jako pierwszy, by dziecko mogło jak najdłużej w nim przebywać, a po wyjściu z samolotu od razu w nim usiąść.

→ Jakich udogodnień można oczekiwać, podróżując z dzieckiem?
Większość lotnisk wyposażona jest w pokoje dla matki z dzieckiem, w których malca można przewinąć i nakarmić. Na pokładzie samolotu obsługa podgrzeje jedzenie. Przy zakupie biletu można zamówić też dla dziecka specjalny posiłek. W samolocie często są zabawki, kolorowanki, kredki dla najmłodszych. Warto pamiętać, że stewardesy przechodziły przeszkolenie medyczne i z opieki nad dziećmi.

→ Co można zabrać na pokład?
Przepisy mówią, że płyny, np. mleko czy napój, tylko w pojemnikach do 100 ml. Zdarza się, że służby na lotnisku proszą rodziców o spróbowanie napoju z dziecięcej butelki. Można zabrać żywność dla dziecka w ilości niezbędnej na czas podróży. Jeżeli dziecko bierze leki w płynie i konieczne jest ich zabranie na pokład samolotu, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, bez niego wniesienie buteleczki większej niż 100 ml nie będzie możliwe.


Konsultacja: Aleksandra Jasielska psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


td_dopisek.gif

 
Doładuj
Przeładuj