Połóg - 6 wyjątkowych tygodni

Potrzeba czasu, by organizm wrócił do formy po ciąży. Trzy dni w szpitalu to tylko preludium do tego, co nastąpi. Chwile, które przed tobą, mają własną, dość starą nazwę – połóg.
Małgorzata Wódz
dni płodne a wygląd śluzu
Wszystko się zmieniło. Ciąża już za tobą, ale czy twój organizm już o tym wie? Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest  normalne. W końcu to tylko sześć tygodni.

Dlaczego wyglądam, jakbym nadal była w ciąży? 

Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic.  Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym dowiesz się jak bezpiecznie po porodzie powrócić do seksu.

Kiedy skończy się to krwawienie?

Po 2–6 tygodniach, gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy). Krwawienie to nosi nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Jak sobie radzić z bolącym kroczem?

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w  ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz.

Zdarza mi się popuścić, czy to normalne?

Nietrzymanie moczu to zwykła dolegliwość poporodowa, która mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Dlaczego podczas karmienia boli mnie brzuch? 

To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Kiedy przestanę się pocić?

Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Wciąż czuję się zmęczona, czy to brak witamin?

To może być skutek  nowych obowiązków i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy.

Dlaczego czuję się przygnębiona?

Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki ze strony najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia

Tego nie lekceważ!

Objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza, to:
  • krwawienie, które zamiast słabnąć, nasila się;
  • ból w miejscu, w którym nacinano krocze, nie słabnie, okolica jest zaczerwieniona, nabrzmiała. To może świadczyć o tym, że doszło do infekcji;
  • zły nastrój nie mija, ale nasila się, może to być początek depresji poporodowej;
  • wyjątkowo intensywne pocenie – sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury.

Ważne rady na czas połogu

  1. Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie sześciu tygodni od porodu;
  2. Jeśli coś cię niepokoi, idź do ginekologa wcześniej l skorzystaj z okazji, jaką daje wizyta patronażowa położnej, i poproś ją, by oceniła, jak się goi twoje krocze l dużo odpoczywaj;
  3. Nie wahaj się prosić o pomoc.

Czy wiesz... kim jest neonatolog?

Neonatolog to lekarz pediatra, który specjalizuje się w opiece nad noworodkiem, czyli dzieckiem do czwartego tygodnia życia. Ma wąską, ale ważną specjalizację, bo okres noworodkowy to szczególny czas, kiedy dziecko adaptuje się do nowych warunków poza brzuchem mamy. Każdego dnia w szpitalu noworodek jest badany przez  neonatologa. Wychodząc do domu, warto poprosić o numer telefonu do lekarza, który opiekował się twoim dzieckiem na oddziale noworodkowym. Jeśli coś cię zaniepokoi, będziesz mogła upewnić się, jak masz dalej postąpić.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy