GRY

Tysiące rodzin bez 500 plus. Zobacz, gdzie jest najgorzej

Ojciec kilkorga dzieci z Wrocławia, otrzymał tysiąc złotych zadośćuczynienia za to, że nie dostał pieniędzy w ramach 500 plus. Co się dzieje? Czyżby brakowało pieniędzy na 500 plus, że do tysiąca ludzi nie dotarło?
opóźnienia w wypłacie 500 plus
fot. AdobeStock
Z powodu przedłużającej się papierkowej roboty cierpią na tym całe rodziny, głównie dzieci, których rodzice wyjechali za granicę. Pieniądze z 500 plus nie docierają na czas, chociaż się im należą. Nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za zwłokę, a pokrzywdzone rodziny nie dostają za to żadnej rekompensaty. Czy tak być powinno?

Rodzice za granicą a urzędy kontrolują dokumenty

Opóźnienia w wypłatach 500 plus dotyczą 112 tysięcy przypadków w całym kraju.  Problem dotyczy głównie rodzin, w których rodzice dzieci przebywają za granicą. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej informuje, że w urzędach marszałkowskich województw trwa weryfikacja wniosków. Do tej pory udało się rozpatrzyć niespełna połowę takich spraw.

Od 2018 roku weryfikacją wypłat w przypadku rodziców pracujących za granicą zajmują się służby wojewody. Praktyka pokazuje jednak, że ich praca zbytnio nie przyspieszyła rozpatrywania wniosków. Winne są przeciągające się procedury. W sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą, ośrodki pomocy społecznej przesyłają pismo do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Ich rolą jest sprawdzenie, czy rodzic nie pobiera za granicą podobnego świadczenia. Gdyby tak się okazało, wypłata 500 plus w Polsce zostaje odebrana.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Najtrudniej mają rodzice z woj. zachodniopomorskiego

Największe opóźnienia są w województwach: zachodniopomorskim, opolskim i lubuskim. Przoduje województwo zachodniopomorskie - zalega z ponad 5 tysiącami 300 sprawami. W województwie opolskim wpłynęło ponad 4 tysiące 700 wniosków, które dotyczą rodziców pracujących i mieszkających za granicą - do stycznia nie rozpatrzono
żadnego. Z kolei w województwie lubuskim było 4 tysiące 500 takich spraw.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:Rodzice nie otrzymują żadnych odsetek za zwłokę w wypłacie świadczenia, ale mogą skierować sprawę do sądu. Jak twierdzą eksperci, nie przynosi to jednak wymiernych efektów. Znany jest przypadek ojca kilkorga dzieci z Wrocławia, któremu tamtejszy Sąd Administracyjny za opóźnienia przyznał zaledwie tysiąc złotych zadośćuczynienia.

A ty co sądzisz o takim załatwianiu sprawy i zwłoce w wypłatach 500 plus dla rodzin? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: wp

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj