Pozycje wertyklane do porodu
Adobe Stock
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Z pozycjami wertykalnymi warto zapoznać się jeszcze przed porodem – grawitacja to jeden z największych sprzymierzeńców rodzącej. Takie pozycje możesz przećwiczyć w domu, dzięki czemu będziesz czuła się swobodniej, gdy zacznie się poród. Sprawdź, co to jest pozycja wertykalna i jakie są jej zalety.

Przed zbliżającym się terminem porodu powinnaś poznać różne pozycje, w których można rodzić. Dziś coraz rzadziej rodzi się na leżąco, a więcej mówi się o naturalnych, aktywnych porodach. Dzięki temu, że kobieta jest w ruchu, poród przebiega łagodniej i krócej trwa, a krocze nie jest narażone na pęknięcie. Pozycjami, z którymi warto się zapoznać, są pozycje wertykalne. Dziecku oprócz skurczów mięśni pomaga siła grawitacji, a główka, naciskając na szyjkę macicy, przyspiesza jej skracanie i rozwieranie, niosąc wiele korzyści dla rodzącej.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Pozycja wertykalna: co to jest?

Pozycja wertykalna do porodu to każda pozycja, w której kobieta jest częściowo lub całkowicie spionizowana. Pozycją wertykalną będzie więc chodzenie, tańczenie, kołysanie biodrami na stojąco (w I okresie porodu), ale także klęk, siad czy kucanie (w II okresie porodu). Pozycje wertykalne uznaje się za dużo bardziej instynktowne, a zdaniem wielu położnych to najlepsza pozycja, w jakiej można rodzić. W przyjęciu wygodnej pozycji wertykalnej pomaga sprzęt dostępny na sali porodowej, np. drabinki, lina, piłka, worek sako, a także łóżko porodowe.

Pozycja wertykalna: zalety

Przed porodem płód powinien być ułożony w łonie matki pionowo, główką w dół. Przyjęcie przez kobietę pozycji wertykalnej ułatwi mu wpasowanie się w kości miednicy. Pozycje wertykalne mają jednak o wiele więcej zalet:

 • łożysko jest lepiej ukrwione, więc dziecko otrzymuje więcej tlenu;
 • rodzącej jest łatwiej oddychać i łatwiej złapać rytm oddechów dostosowany do nasilających się skurczów;
 • łatwiej intuicyjnie zmienić pozycję, dzięki czemu ból może być mniej odczuwalny;
 • zredukowanie bólu sprawa, że organizm wytwarza znacznie więcej oksytocyny;
 • skurcze stają się intensywniejsze, częstsze i bardziej regularne;
 • nacisk główki ułatwia i przyśpiesza rozwieranie szyjki macicy;
 • a to z kolei zmniejsza ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza.
Według danych Fundacji Rodzić po Ludzku porody w pozycji wertykalnej są średnio 35 proc. krótsze od tych, które odbywają się w pozycji leżącej. Po przyjęciu pionowej pozycji kobiety także rzadziej korzystają z farmakologicznych sposobów uśmierzania bólu.

Rodzaje pozycji porodowych wertykalnych 

Podczas aktywnego porodu kobieta może przyjmować różne pozycje, w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Przydatne będą piłka, worek sako, drabinka czy krzesło, ale pozycje wertykalne można także przyjmować z wykorzystaniem łóżka porodowego lub z pomocą partnera czy innej osoby towarzyszącej przy porodzie.

Wyposażenie sal porodowych jest różne, dlatego warto na to zwrócić uwagę, wybierając szpital i planując poród w pozycji wertykalnej.

Pozycje wertykalne w I okresie porodu:

 • stanie z oparciem o coś stabilnego lub o osobę towarzyszącą;
 • siedzenie na piłce, worku sako lub krześle (bez oparcia);
 • siedzenie na piłce lub krześle z oparciem głowy i ramion;
 • siedzenie na kokardkę;
 • klęczenie z podparciem rąk na wysokości kolan;
 • klęczenie z podparciem rąk na wysokości klatki piersiowej.

Pozycje wertykalne w II okresie porodu:

 • pozycja kuczna – uznawana jest za najbardziej fizjologiczną i najlepszą pozycję do porodu. Kobieta kuca w lekkim rozkroku przy drabinkach, łóżku lub krześle albo ze wsparciem osoby towarzyszącej z tyłu;
 • klęczenie z szeroko rozstawionymi nogami na łóżku porodowym, w basenie porodowym lub na podłodze;
 • siedzenie na worku sako z rozstawionymi nogami, warto poprosić o wsparcie partnera (który powinien stanąć za rodzącą);
 • parcie w poziomym klęku przy podpieraniu się rękami o podłogę;
 • siedzenie na fotelu porodowym, również przy wsparciu partnera.

Przykładowe pozycje wertykalne na obrazku

Poniżej prezentujemy kilka pozycji wertykalnych: kuczną przy krześle, parcie w poziomym klęku z rękami opartymi o podłogę oraz przy wsparciu partnera i położnej, pozycję na piłce oraz na siedząco na fotelu porodowym.

Pozycje wertykalne
Adobe Stock

Zobacz także:

Dorota Zawadzka o swoim porodzie
Archiwum prywatne, Kichigin19/Adobe Stock
Aktualności
„Uznano mnie za wariatkę”. Dorota Zawadzka wspomina swój poród sprzed lat
Superniania, Dorota Zawadzka, ostatnio zamieściła na FB post ze wspomnieniami ze swojego porodu z 1988 roku. Choć od tego czasu minęło prawie 35 lat, nadal w niektórych placówkach rodzące traktuje się podobnie źle.

Lata temu Fundacja Rodzić po Ludzku podjęła starania o to, aby porody w Polsce odbywały się w warunkach przyjaznych matce i dziecku. Niestety raporty fundacji pokazują, że choć wiele się już zmieniło na lepsze, ciągle jeszcze pozostaje wiele do zrobienia, a wspomnienia niektórych kobiet podobne są do wspomnień Doroty Zawadzkiej. „Tak jest wygodniej” Jeszcze 30-40 lat temu porody były mocno zmedykalizowane, a kobiety na porodówkach traktowane nie po partnersku, a przedmiotowo. Dorota Zawadzka wspomina, że po źle przespanej w szpitalu nocy doczekała pory śniadania, ale nie dostała go, bo „przed badaniem nie należy się”. W niesympatyczny sposób salowa powiedziała, że o 10 będzie obchód i wtedy przyszła Superniania wszystkiego się dowie. O 10 po badaniu lekarz stwierdził, że nieprędko będzie poród i sobie poszedł. A Dorota Zawadzka uwięziona w koszulinie tuż za pupę i rozciętej do pępka, „bo tak jest wygodniej”, została pozostawiona sama sobie. Niebawem zmierzono jej miednicę, choć badanie to normalnie powinno było się to odbyć kilka tygodni wcześniej. Po badaniu położna orzekła, że pani Dorota może rodzić. Doradziła jej też, że w razie bólu... ma chodzić. Taka prośba to był zgrzyt O 12 kolejny lekarz zbadał panią Dorotę i orzekł, że wysoki poziom stresu przyspieszył poród. Na jakiej podstawie tak stwierdził? Nie wiadomo, bo nie wykonywano żadnych badań, nikt z panią Dorotą nie rozmawiał . O 13 nastąpiło odejście wód płodowych, a o 13:35 na świat przyszedł syn przyszłej Superniani, choć ona raczej oczekiwała córeczki, Basi, ale to nie były czasy, w których można było poznać płeć dziecka w czasie ciąży. „Trzeci skurcz i pozamiatane” – tak narodziny dziecka wspomina pani Dorota. „Po porodzie nie obyło się bez zgrzytu, gdyż nie zgodziłam się, by zabrano synka ode mnie . Uznano mnie za...

kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży. Poród trwał... 8 minut!
23-latka z Finlandii urodziła w zaledwie 8 minut! Kobiecie nie towarzyszyły żadne ciążowe objawy, więc poród był dla niej ogromnym zaskoczeniem.

Tilda Kantala wychowywała samodzielnie dwuletnią córkę o imieniu Alea, a niedawno powitała na świecie kolejne dziecko. 23-latka nie wiedziała, że jest w ciąży. 28 czerwca kobieta obudziła się w nocy i poczuła „palący ból” brzucha. Po chwili poczuła chęć parcia. Kobieta w trakcie ciąży nie zauważyła u siebie typowych dla tego stanu objawów. Z jej relacji wynika, że trochę przybrała na wadze, jednak było to dla niej normalne, że jej waga się waha. Tilda także normalnie miesiączkowała, więc w ogóle nie brała pod uwagę, że może być w ciąży. Niespodziewany poród  Kobieta przebywała akurat ze swoją rodziną w domku letniskowym, gdy zdała sobie sprawę z tego, że dzieje się z nią coś dziwnego. „Myślałam, że po prostu zjadłam coś złego, z czym mój żołądek nie może sobie poradzić” – powiedziała w rozmowie z „The Sun”. „To nie było jak normalne skurcze, ale potem przyszło bardzo znajome uczucie – chęć parcia. Wtedy zorientowałam się, że rodzę i muszę wydać na świat dziecko” – dodała młoda mama. Gdy kobieta obudziła się z bólem brzucha, jej mama, siostra oraz córka były na zewnątrz. Zawołała mamę. „Weszła do mojego pokoju i wtedy po raz pierwszy zaczęłam przeć. Zapytała: »czy jesteś w ciąży«, a ja odpowiedziałam: »chyba tak«” – wynika z relacji 23-latki. Gdy mama Tildy przyszła pomóc swojej córce, było już widać główkę dziecka. To właśnie ona przyjęła poród, który potoczył się błyskawicznie – trwał jedynie 8 minut. Gdy karetka dotarła na miejsce – noworodek był już na świecie. Ratownicy zabrali świeżo upieczoną mamę i maleństwo do szpitala, by wykonać wszystkie niezbędne badania, które wykazały, że z mamą i dzieckiem wszystko jest w porządku. ​„W szpitalu...

poród lotosowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród lotosowy – na czym polega, czy jest bezpieczny dla dziecka, zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]
Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem. Zwykle trwa to od 3 nawet do 10 dni.

Poród lotosowy to alternatywne podejście do narodzin dziecka. I choć nazwa wskazuje, że chodzi o poród, w rzeczywistości istotne jest to, co dzieje się tuż po nim . W porodzie lotosowym ważne jest, by nie odcinać pępowiny, tylko poczekać, aż sama się oddzieli. Metoda ta budzi kontrowersje wśród specjalistów i nie jest przez nich akceptowana.  Spis treści: Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy – zalety Opieka nad dzieckiem po porodzie lotosowym Idea porodu lotosowego Historia porodów lotosowych Poród lotosowy w Polsce i na świecie Poród lotosowy – gdzie może się odbyć i jaka jest cena? Poród lotosowy – zagrożenia (badania naukowe) Lekarze o porodzie lotosowym Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy to rodzaj porodu, po którym nie przecina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem, aż do momentu, kiedy pępowina odpadnie naturalnie. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a łożysko umieszczone jest do tego czasu w specjalnie uszytym na tę okazję woreczku. Dziecko połączone z łożyskiem umieszczonym w woreczku. fot. Adobe Stock Zasady porodu lotosowego: to matka decyduje o przebiegu porodu, po narodzinach dziecka nie przecina się pępowiny, urodzone łożysko konserwuje się i pozostawia w pobliżu dziecka, pępowina ma w naturalny sposób zaschnąć i odpaść od dziecka (trwa to 3-10 dni), w tym czasie matka i dziecko nie przyjmują odwiedzin, mają czas dla siebie. Poród lotosowy – zalety Zwolennicy porodów lotosowych twierdzą, że taka forma narodzin jest lepsza dla dziecka. Przyjście na świat w wyniku porodu lotosowego i pozostawienie noworodka z nieodciętą pępowiną określane jest mianem „ łagodnych narodzin ”. Popularyzatorzy tej metody uważają, że lotosowe dzieci są spokojniejsze i bardziej wyciszone . Inna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz