Postanowienia noworoczne dzieci
fot. Adobe Stock

Postanowienia noworoczne dzieci - dobry pomysł dla ucznia i przedszkolaka

Postanowienia noworoczne dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok - chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym marzy nasz maluch.
Postanowienia noworoczne dzieci
fot. Adobe Stock
Postanowienia noworoczne dzieci mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju - nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!

Postanowienia noworoczne [LISTA]:

1. Dziecięce postanowienia noworoczne
2. Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców

Dziecięce postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach. 
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Nauka nowych umiejętności

Mogą to być języki obce, ale mogą też być umiejętności sportowe czy artystyczne - rysowanie, jeżdżenie na rowerze z dwoma kołami, jeżdżenie na nartach czy nawet składanie origami! Ważne, abyś zaszczepiła w dziecku pozytywny przekaz: Nowy Rok to nie okres na wyrzucanie sobie swoich błędów czy niedociągnięć, ale możliwość wzbogacenia się o nowe, przydatne umiejętności czy pozytywne cechy! Aby dziecku było raźniej, możecie wspólnie postanowić, że w następnym roku nauczycie się czegoś nowego: on jazdy na wrotkach, a ty - np. robienia na drutach!

Systematyczność

Nowy Rok to także dobry okres na pracę nad sumiennością. Nie krytykuj dziecka i nie mów mu, że mogłoby być w czymś „lepsze” - raczej spróbuj pokazać mu, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość, a dobrze zorganizowany nastolatek czy dorosły doświadcza znacznie mniejszego stresu. Ponownie możecie złożyć sobie wspólne postanowienia: ty obiecasz, że będziesz dbać np. o regularne i zdrowe posiłki, a dziecko o odrabianie weekendowych lekcji od razu w piątek. Po krótkim czasie maluch sam dostrzeże plusy tego rozwiązania w postaci wolnego, beztroskiego weekendu! 

Zbieranie pieniędzy na jakiś cel

Większość dzieci ma swoje „droższe” marzenia: komputery, zestawy klocków, konsole, rowery, gry... Twoja pociecha także zbiera na coś pieniądze? Może z tego zrobić swoje noworoczne postanowienie! Ustalcie kwotę niezbędną do zakupu i obserwujcie jak systematycznie rośnie - to także zaprocentuje umiejętnością oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko nauczy się również wiele o wartości pieniądza.

Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców

Rodzice także składają sobie wiele obietnic związanych z Nowym Rokiem. Często dotyczą one ich obowiązków i umiejętności rodzicielskich - postanawiają poświęcać pociechom więcej czasu, nie pracować w weekendy albo częściej organizować rodzinne wyjścia czy zajęcia. Jakie postanowienia noworoczne mogą robić rodzice?

Wieczorne przytulanie

Kiedy już dzieci są wykąpane, najedzone i przykryte kołderkami, kiedy przeczytaliśmy im wieczorną porcję książek, pora na wieczorne tulenie, łaskotanie i czułości w łóżeczkach. To najfajniejsze, często niedoceniane chwile dnia - swojego rodzaju klamra spinająca wszystko, co było tego dnia dobre i złe. Możesz obiecać sobie, aby codziennie, niezależnie od nastroju i dnia, poświęcać kilka albo kilkanaście minut na przytulanie lub wspólne leżenie i rozmawianie z dzieckiem przed snem.

Wspólne gotowanie

O tym, że dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Sęk w tym, że często im na to nie pozwalamy, bo same robimy to lepiej, szybciej i bez takiego bałaganu (!). W tym roku możecie postarać się stworzyć więcej okazji do wspólnego gotowania - pieczenia babeczek, przygotowywania kanapek, pizzy i innych cudów. Spędzicie ze sobą więcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje, a dzieci nabędą nowych umiejętności i podszlifują swoją samodzielność w kuchni. 

Codzienne czytanie

Czytanie dzieciom ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Często jednak brakuje nam na to czasu albo energii - często na prośbę o czytanie odpowiadamy dzieciom, że nie mamy czasu, że trzeba iść spać, że jutro wczesna pobudka, że jesteśmy zmęczone... Warto obiecać sobie, że znajdzie się codziennie te 10 minut, żeby nie tylko poczytać maluchowi, ale także zacząć czerpać z tego przyjemność i nabyć umiejętność wyciszania się oraz relaksu przy takiej czynności. 

Gry i zabawy

Są takie dni, że po prostu nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem - często też przeszkadza w tym codzienny stres. To też w porządku, ale czasem warto odrobinę postarać się o to, aby wygospodarować więcej wspólnego czasu na zabawy i gry planszowe. Graliście już w „Śpiące królewny”, „Pędzące żółwie”, „Activity”, „Dobble” lub „Dixit”? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie - właśnie w tym nadchodzącym roku!

Tyle wystarczy na początek, nie sądzicie? Jeśli zaczniemy od jednego lub dwóch wybranych postanowień, na pewno będzie nam znacznie łatwiej się ich trzymać!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy