test ciążowy dwie kreski
fot. fotolia

Test ciążowy - dwie kreski zwykle oznaczają ciążę (nawet jak jedna jest blada!)

Dwie kreski na teście ciążowym informują o ciąży. Są od tego jednak wyjątki. Zdarzają się sytuacje, kiedy wynik testu ciążowego jest błędny, np. gdy jest on przeterminowany lub trzymany w nieodpowiednich warunkach.
Katarzyna Imiołek
test ciążowy dwie kreski
fot. fotolia
Dwie kreski na teście ciążowym (szczególnie gdy pomiar został wykonany blisko terminu spodziewanej miesiączki), dają niemal pewność, że spodziewasz się dziecka. Testy ciążowe, obok badań krwi, są podstawowym narzędziem do sprawdzenia, czy kobieta będzie miała dziecko. Ich wynik zawsze powinnaś odczytywać zgodnie z dołączoną instrukcją, ponieważ po upływie określonego czasu wynik może być błędny. 

Spis treści:
 1. Test ciążowy - co oznaczają dwie kreski?
 2. Test ciążowy - kiedy go zrobić?
 3. Blada kreska na teście ciążowym
 4. Co to jest test ciążowy z krwi?
 5. Test ciążowy - błędne wyniki
 6. Wynik testu ciążowego po paru godzinach

Test ciążowy - co oznaczają dwie kreski?

Pozytywny test ciążowy to pojawienie się w okienku wynikowym dwóch kresek, jedna kreska to kreska testowa, druga informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem ciążowym. Jest produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia w ścianie macicy, a jego poziom zaczyna spadać dopiero około trzeciego miesiąca ciąży.
Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna kreska mocna, druga słaba na teście ciążowym może być interpretowana jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny (są jednak od tego różne odstępstwa). Możesz potwierdzić pozytywny test ciążowy, robiąc drugi test lub idąc na wizytę do ginekologa, który skieruje cię na badanie USG lub sam je wykona.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Test ciążowy - kiedy go zrobić?

Kiedy zrobić test ciążowy, by uzyskać wiarygodny wynik? Lekarze są zgodni, że całkiem wiarygodny wynik można uzyskać już w 9-10 dni po stosunku, chociaż im bliżej do daty przewidywanej miesiączki, tym test pewniejszy.

Blada kreska na teście ciążowym

Wiele kobiet nie wie, jak interpretować bladą kreskę na teście ciążowym. Producenci testów przekonują, że testy wykrywają ciążę już 6 dni po zapłodnieniu, jednak lekarze są innego zdania, twierdząc, że najlepiej wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki. Słaba kreska na teście ciążowym może rozbudzić niepotrzebne nadzieje kobiet, które pragną dziecka. Wiele zapłodnionych jajeczek obumiera bardzo szybko, a kobiety mogą mylić wczesne poronienie z miesiączką. Lekarze zalecają, by poczekać z wykonaniem testu ciążowego, oszczędzi to z pewnością niepotrzebnego stresu. Jeżeli na teście pojawi się blada kreska - możesz wykonać wtedy badanie z krwi. Takie badanie jest wiarygodną metodą potwierdzenia pozytywnego wyniku lub negatywnego.

Co to jest test ciążowy z krwi?

Test ciążowy z krwi polega na pobraniu krwi od kobiety i zbadaniu jej pod kątem obecności gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciążowego, w skrócie beta hCG). Pozwala on uzyskać informację, czy kobieta zaszła w ciążę, czy nie nieco wcześniej niż test ciążowy domowy, z apteki. Minusem jego jest jednak czas oczekiwania na wynik - nie uzyskuje się go od razu.

Test ciążowy - błędne wyniki

Test ciążowy może się mylić. Test ciążowy pokazuje najpierw dwie kreski, potem jedną lub odwrotnie? Błędny wynik testu może się zdarzyć w następujących sytuacjach:
 • gdy przyjmujesz leki, które mogą wpłynąć na poziom hormonów w organizmie
 • podczas kuracji hormonalnej
 • gdy test jest przeterminowany
 • gdy test jest przechowywany w niewłaściwych warunkach, np. w bardzo wysokiej temperaturze.
 • nieprzestrzeganie instrukcji.

Co więcej, testy ciążowe, które wymagają moczu, mogą wytworzyć linię parowania, pozostawiając linię cienia w obszarze wyniku. Może to czasami przypominać wynik pozytywny testu. Pozytywny test ciążowy może się pojawić także gdy powstała ciąża biochemiczna lub ciąża pozamaciczna. Taki rodzaj ciąży trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż zagraża zdrowiu i życiu matki.

Wynik testu ciążowego po paru godzinach

Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie przeczytać ulotkę testu ciążowego, która jest do niego dołączona. Producent jasno określa czas, po którego upływie powinnaś sprawdzić wynik. Zazwyczaj powinnaś odczytać go po kilku minutach od wykonania testu – wtedy jest on prawidłowy. Jeżeli test ciążowy pokazuje dwie kreski po kilku godzinach - może to być skutkiem różnych procesów chemicznych, wynik nie jest jednak miarodajny, a test powinnaś powtórzyć.​

Zobacz także:  
Test przeprowadzony w laboratorium daje pewne wyniki i często pozwala potwierdzić ciążę szybciej niż test domowy.

Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/test-ciazowy-z-krwi/
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy