Szczęśliwa kobieta z testem ciążowym
fot. fotolia

Pozytywny test ciążowy: co oznacza, czy może się mylić [KIEDY DO LEKARZA]

Pozytywny test ciążowy oznacza 99 procent pewności, że jesteś w ciąży. A czy negatywny test ciążowy jest równie wiarygodny? Kiedy zrobić test ciążowy?
Katarzyna Imiołek
Szczęśliwa kobieta z testem ciążowym
fot. fotolia
Pozytywny test ciążowy, czy raczej pozytywny jego wynik (szczególnie gdy pomiar został wykonany blisko terminu spodziewanej miesiączki), daje niemal pewność, że spodziewasz się dziecka. Testy ciążowe, obok badań krwi, są podstawowym narzędziem do sprawdzenia, czy kobieta będzie miała dziecko.

Pozytywny test ciążowy - co oznacza

Pozytywny test ciążowy to pojawienie się w okienku wynikowym dwóch kresek. Jedna z nich to kreska testowa, druga informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem ciążowym. Jest produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia w ścianie macicy, a jego poziom zaczyna spadać dopiero około trzeciego miesiąca ciąży.
Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jasna druga kreska może być interpretowana jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Możesz potwierdzić pozytywny test ciążowy, robiąc drugi test lub idąc na wizytę do ginekologa, który skieruje na badanie USG lub sam je wykona.

Zobacz też: 1. miesiąc ciąży
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Test ciążowy - kiedy zrobić

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy, by uzyskać wiarygodny wynik? Lekarze są zgodni, że całkiem wiarygodny wynik można uzyskać już w 9-10 dni po stosunku, chociaż im bliżej do daty przewidywanej miesiączki, tym test pewniejszy.

Pozytywny test ciążowy - czy może się mylić

Pozytywny test ciążowy może się pojawić także gdy powstała ciąża biochemiczna lub ciąża pozamaciczna. Taki rodzaj ciąży trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż zagraża zdrowiu i życiu matki.

Pozytywny test ciążowy - co to jest test ciążowy z krwi

Test ciążowy z krwi polega na pobraniu krwi od kobiety i zbadaniu jej pod kątem obecności gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciążowego, w skrócie hCG). Pozwala on uzyskać informację, czy kobieta zaszła w ciążę czy nie nieco wcześniej niż test ciążowy domowy, z apteki. Minusem jego jest jednak czas oczekiwania na wynik - nie uzyskuje się go od razu.

Zobacz też:
Wejdź na kalkulator daty zapłodnienia i sprawdź, kiedy mogłaś zajść w ciążę

 
Test przeprowadzony w laboratorium daje pewne wyniki i często pozwala potwierdzić ciążę szybciej niż test domowy.

Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/test-ciazowy-z-krwi/
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy