GIS poddał nowe wytyczne dla przedszkoli w związku z koronawirusem
Adobe Stock
Edukacja

GIS podał nowe wytyczne dla przedszkoli w związku z koronawirusem

Nowe wytyczne dla przedszkoli zostały opublikowane na oficjalnej stronie GIS. Przede wszystkim nie będzie limitu dzieci, ale obowiązywać będą między innymi wymogi dotyczące odpowiedniego metrażu, na którym mają przebywać.

Od 1 września w przedszkolu grupa dzieci wraz z opiekunem powinna mieć wyznaczoną i stałą salę, w której przebywa. Jeśli dziecko wykazuje objawy choroby, należy odizolować je od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodzica, by pilnie odebrał malucha z przedszkola. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca także, by dzieci przebywały na świeżym powietrzu, jednak w odpowiedniej odległości od osób postronnych. 

Wytyczne GIS dla przedszkoli: 

 1. Które dzieci mogą uczęszczać do przedszkola?
 2. Organizacja pomieszczenia i czasu
 3. Co z zabawkami dla dzieci?
 4. Kto może odprowadzać dziecko
 5. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu
 6. Przestrzeganie zasad higieny
 7. Posiłki dla dzieci
 8. Personel placówki

Które dzieci mogą uczęszczać do przedszkola?

Do przedszkola uczęszczać może jedynie dziecko zdrowe, które nie ma żadnych niepokojących objawów. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji – dziecko nie może przychodzić do przedszkola. Wymagane jest także  zapewnienie szybkiej i skutecznej komunikacji z rodzicami na wypadek, gdyby dziecko miało objawy choroby w przedszkolu. 

Organizacja pomieszczenia i czasu

Dzieci razem z nauczycielem, najlepiej tym samym, powinny stale przebywać w jednej sali. Wymogi są ściśle określone w kwestii wielkości powierzchni, na której będą się odbywać zajęcia: „Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od trojga do pięciorga dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 metrów kwadratowych; w przypadku liczby dzieci większej niż pięć - powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej dwa metry kwadratowe, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż półtora metra kwadratowego”. Sala musi być wietrzona raz na godzinę lub częściej. Najlepiej, gdyby zajęcia były zorganizowane w taki sposób, żeby nie stykały się ze sobą poszczególne grupy dzieci, czyli różne godziny przyjmowania grup do placówki oraz zabaw na dworze.

Co z zabawkami dla dzieci?

Dla bezpieczeństwa dzieci z sali powinny być usunięte sprzęty, których nie można uprać lub zdezynfekować, między innymi zabawki. Jeśli do zajęć niezbędne są przybory sportowe – po ich użyciu trzeba będzie je dokładnie umyć lub zdezynfekować. Dziecko do przedszkola nie powinno przynosić swoich zabawek i odwrotnie – wynosić przedmiotów z przedszkola do domu. Nie dotyczy to dzieci niepełnosprawnych lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Tylko jeden rodzic będzie mógł odprowadzać dziecko

Opiekunowie dzieci powinni zachować między sobą dystans społeczny wynoszący 1,5 m. Dystans ten obowiązuje nie tylko w odniesieniu do innych rodziców, ale także pracowników przedszkola i pozostałych dzieci. Rodzice rygorystycznie będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa – wymagane jest zasłanianie ust i nosa, używanie jednorazowych rękawiczek lub dezynfekowanie dłoni. Podczas odprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola może to robić tylko jeden rodzic (musi być zdrowy). Jeśli dziecko odbywa okres adaptacyjny w przedszkolu – opiekun musi mieć zgodę dyrektora placówki, by przebywać razem z nim. W tej sytuacji liczba rodziców powinna być jednak ograniczona do minimum, a to wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Pobyt dzieci na świeżym powietrzu

Zalecane jest, by dzieci przebywały na świeżym powietrzu, jednak w odpowiedniej odległości od osób trzecich. Jeśli dzieci korzystają z placu zabaw poza terenem przedszkola – najlepiej, gdyby była to jedna grupa dzieci. Sprzęt wcześniej powinien być dokładnie wyczyszczony lub zdezynfekowany. To samo tyczy się sprzętu na placu zabaw, który znajduje się na terenie przedszkola.

Przestrzeganie zasad higieny

Przedszkola powinny zaopatrzyć się w termometr, najlepiej bezdotykowy. Musi być on dezynfekowany po użyciu w danej grupie dzieci. W przypadku innego termometru niż bezdotykowy - należy dezynfekować go po każdym użyciu.  Przed wejściem do budynku wszyscy powinni mieć możliwość zdezynfekowania rąk. W przedszkolu zarówno dzieci, jak i personel, muszą regularnie myć ręce, zwłaszcza w następujących sytuacjach:

 • po przyjściu do przedszkola,
 • przed jedzeniem,
 • po powrocie ze świeżego powietrza,
 • po skorzystaniu z toalety.


Pracownicy placówki powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy z długim rękawem, by użyć ich, gdy zajdzie taka konieczność. Toalety, a także powierzchnie dotykowe (takie jak: poręcze, klamki, blaty, klawiatury, włączniki, itp.), muszą być na bieżąco dezynfekowane. 

Posiłki dla dzieci

W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa Główny Inspektor Sanitarny zaleca zmianowe wydawanie posiłków. Pracownicy, którzy przygotowują posiłki, powinni zadbać o to, by robić to w odpowiedniej odległości od siebie, a jeśli to niemożliwe – używać środków ochrony osobistej. Musi być także utrzymana wysoka higiena stanowisk pracy i sprzętu kuchennego.

Personel placówki

Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów choroby, które nie przebywają w kwarantannie ani izolacji domowej. Jeśli istnieje taka możliwość – nie należy angażować pracowników po 60 roku życia, a także z istotnymi problemami zdrowotnymi. Powinna być też przygotowana odpowiednia procedura na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 przez personel. Musi również zostać przygotowany obszar, gdzie będzie mógł przebywać nauczyciel z objawami choroby lub inna osoba z personelu. 

Zobacz także:

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

Buty dla przedszkolaka promocje
Instagram
Zakupy
Buty, które musi mieć każdy przedszkolak: teraz w promocji taniej do 60%!
Buty dla przedszkolaka to spory wydatek, zwłaszcza że dziecko musi mieć kilka par obuwia. Skorzystaj z promocji na sneakersy, adidasy i kapcie dla dzieci, bo upolować można świetne markowe modele nawet za mniej niż połowę ceny!

Buty do przedszkola to buty sportowe, kapcie, kalosze i często także buty na zajęcia dodatkowe, np. balet czy basen. Na zestaw obuwia dla przedszkolaka można wydać majątek, dlatego korzystaj z promocji, póki najpopularniejsze modele butów wciąż są dostępne! Na zakupach na eobuwie.pl możesz teraz sporo zaoszczędzić. Buty dla przedszkolaka Buty to jedna z najdroższych rzeczy w wyprawce do przedszkola . Niestety, trudno poprzestać na zakupie jednej pary butów dla przedszkolaka, bo przecież oprócz cieplejszych butów na dwór dziecko potrzebuje także butów na zmianę, na zajęcia sportowe czy obuwia na zmienną pogodę. Znalazłyśmy najlepsze promocje na buty niezbędne każdemu kilkulatkowi − kupisz je taniej nawet o 60%! Buty sportowe dla przedszkolaka: promocje Najlepsze buty na co dzień dla przedszkolaka to wygodne sneakersy albo buty typu adidas. To buty sportowe, z grubszą, elastyczną podeszwą i miękkimi wykończeniami, Zwróć uwagę, by były zapinane na rzepy, tak jak te z wyprzedaży poniżej:   Przed sezonem jesienno-zimowym warto też pomyśleć o zakupie trzewików dla dziecka, czyli butów z wyższą cholewką i lekko ocieplanych. Przydadzą się na plac zabaw i pokonywanie codziennej drogi do przedszkola. A jeśli kupisz teraz buty dla dziecka za co najmniej 300 zł, otrzymasz rabat do 70% na markowe plecaki!  Sprawdź tutaj aktualne promocje: Kapcie do przedszkola: promocje To w kapciach dziecko spędza codziennie najwięcej czasu. Kapcie do przedszkola muszą mieć usztywniony zapiętek i wyprofilowaną wkładkę. Dobrze, gdy łatwo je zapiąć i rozpiąć: dla młodszego dziecka wybierz kapcie na rzepy, a starszemu kup takie kapcie z zapięciem, które mocno trzyma stopę: Kalosze dla przedszkolaka: promocje Jesienią takie wygodne kalosze z elastyczną, giętką cholewką będą jak znalazł. Kup je już teraz, by nie przegapić promocji:...

Smyk
materiały prasowe SMYK
Czas wolny
Jesienna szafa dziecka – niebanalne stylizacje (nie tylko) do szkoły czy przedszkola.
Ubrania w szafie każdego malucha powinny być wykonane z dobrej jakości tkanin, zapewniać wygodę i swobodę ruchu, a także cechować się stylem odpowiadającym maluchowi. Podpowiadamy, jak uzupełnić garderobę dziecka przed nadchodzącymi chłodniejszymi dniami, by idealnie sprawdzała się zarówno w szkole czy przedszkolu, jak i poza nimi.

Smyk oferuje zestawy, które można wzajemnie wymieniać i komponować według uznania. Kolekcja COOL CLUB to wyjątkowe produkty, które uprzyjemnią dzieciom powrót do szkoły i przebywanie w niej na co dzień. Jak zatem przygotować idealną, nie tylko szkolną czy przedszkolną, stylizację? Podpowiadamy: Zestaw 1: klasyka Współcześnie rozumiana (na szczęście!) nie tylko jako czerń i biel . Elegancja i styl to także wszelkie odcienie granatu czy szarości, nierzadko przełamane drobnym kolorowym akcentem . U dziewczynek idealnie sprawdzą się kolorowe spinki czy gumki do włosów, chłopcy mogą ożywić swój strój paskiem czy kolorowymi sznurówkami. Nie bójmy się także rozwiązań nieco bardziej awangardowych   – sprawią, że cały strój będzie bardziej oryginalny . Mowa tu o kołnierzach, falbankach czy niebanalnych połączeniach faktur lub wzorów. Zestaw 2: codzienność Marka wychodzi naprzeciw potrzebom rodzicom i dzieci, proponując nieskończenie wiele pomysłów na stroje codzienne . Wszystkie doskonale wpisywać się będą w akcję #uczesiezeSMYKiem , bo pobyt w szkole to nie tylko nauka, ale również wspólna zabawa i czas spędzony z przyjaciółmi. Jak ubierać dziecko do szkoły czy przedszkola? Wygodnie i barwnie . W zależności od upodobań w kolekcjach COOL CLUB  znajdziecie kolorowe sukienki, wygodne legginsy, koszulki z nadrukami, oraz – na chłodniejsze dni – miękkie bluzy czy wygodne kurtki. Pamiętaj, że nawet kilka zestawów ubrań zapewni szeroki wachlarz możliwości stylizacyjnych. Duży wybór kolorów, nadruków i haftów pozwala na łączenie ich w różnych konfiguracjach. Sama wymiana dodatków stworzy nowy strój! Zestaw 3: sport To nie tylko wybór spodenek i koszulki na zajęcia wychowania fizycznego. To także zwrócenie uwagi na aktywność sportową , jaka towarzyszy dzieciom podczas szkolnych przerw czy w drodze ze...

szczepienia jako kryterium przyjęcia do przedszkola
Aktualności
Senat: Do przedszkola tylko zaszczepione dzieci
Chcesz posłać dziecko do przedszkola? Musisz przedstawić zaświadczenie od lekarza, że było zaszczepione. Senatorowie szykują zmiany w prawie.

Senat chce znowelizować przepisy, tak aby do przedszkola były przyjmowane tylko zaszczepione dzieci. Projekt zmian w prawie został opublikowany na stronach Senatu RP (projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej). Podpisało się pod nim 16 senatorów. Wśród nich – Tomasz Grodzki, marszałek senatu, który jest lekarzem.  Potrzebne zaświadczenie od lekarza Zgodnie z projektem, aby dziecko zostało przyjęte do publicznego przedszkola, rodzice powinni przedstawić zaświadczenie o dopełnieniu obowiązkowych szczepień  (odpowiednich do wieku). Zaświadczenie powinno być wystawione przez lekarza, który na co dzień opiekuje się dzieckiem. W projekcie uwzględniono sytuację, w której dziecko z ważnego medycznego powodu nie może zostać poddane szczepieniom. Jeśli istnieją przeciwwskazania do szczepienia , również powinny być potwierdzone zaświadczeniem od lekarza. Dlaczego Senat zajmuje się szczepieniami dzieci? Powód jest oczywisty. W uzasadnieniu do proponowanych zmian napisano, że coraz więcej rodziców uchyla się od obowiązku szczepienia . Dzieci nie są szczepione z powodu przekonań rodziców, a nie względu na istniejące przeciwwskazania, które może określić jedynie lekarz. Z roku na rok liczba takich „nieprzekonanych” rodziców rośnie, a tym samym wzrasta ryzyko groźnych chorób zakaźnych w społeczeństwie. Szczepimy się bowiem nie tylko dla siebie, ale także po to, aby chronić innych, którzy z ważnego medycznego powodu nie mogą być zaszczepieni (np. osoby starsze, dzieci z wrodzonymi wadami, np. serca). W ten sposób tworzy się tzw. odporność zbiorowiskowa. W tej chwili poziom tzw. „wyszczepialności” (odsetek osób zaszczepionych w społeczeństwie) wynosi ok. 90 proc. To granica działania odporności zbiorowiskowej. Jeśli wyszczepialność...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta