dziecko, przedszkolak, uśmiech, dziewczynka
Wychowanie

Mali wychowawcy

Twoja pociecha zwraca Ci uwagę, gdy na niego krzyczysz albo wyznacza kary za złe zachowanie? Od malucha można się wiele nauczyć.

Wychowujemy nasze pociechy najlepiej jak potrafimy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że one nas też wychowują. Bo wychowanie to proces wzajemnych oddziaływań: rodzic – dziecko i dziecko – rodzic.

Jesteśmy wychowawcami dla naszych dzieci i one dla nas też występuje w roli wychowawców. Po to, by to wzajemne wychowywanie dawało oczekiwane, oczywiście pozytywne rezultaty, ze strony dziecka niezbędne jest zrozumienie tego, co robi rodzic, ze strony rodzica konieczna jest otwartość, doskonała znajomość dziecka i przede wszystkim szacunek dla niego.

Czego może nauczyć nas pociecha?
Przede wszystkim bezinteresownej życzliwości, bez oczekiwania natychmiastowej zapłaty, a nawet zapłaty w ogóle, miłości bezinteresownej, nieograniczającej swobody. Dziecko samą swoją obecnością, dzięki uważnemu i często ostremu spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość, dzięki dosłowności w przyjmowaniu wszystkiego, co od rodzica pochodzi, zmusza go do uwagi, przewidywania skutków swoich działań. Jego bezkompromisowe „dlaczego?” wobec różnych naszych poczynań zmusza do refleksji nad każdą reakcją impulsywną. Dzięki temu ujawniamy wiele motywów działania i odruchów, które w innej sytuacji pozostałyby utajone. Kontakt z dzieckiem zmusza nas do patrzenia na świat i otaczające zjawiska oczami dziecka, zmusza do przeżywania go w odmienny sposób. Dzięki temu, zdajemy sobie sprawę, że dziecko to mały niezależny człowiek, który ma prawo do własnych odczuć, poglądów i jeśli zaczyna odważnie o nich mówić, nie znaczy to tylko to, że chce się nam przeciwstawić, ale właśnie nawiązać z nami kontakt, pomóc nam zrozumieć siebie, a w konsekwencji pomóc zbudować jak najlepsze relacje.

Niełatwe zadanie
Nie zawsze to wzajemne wychowywanie przebiega bez zakłóceń, bywa, że towarzyszą mu liczne konflikty, spory i wzajemne pretensje. Nie obawiajmy się ich, ale i nie pozostawiajmy bez rozwiązania. Nasza uległość wobec dziecka pokaże mu, jak w życiu kierować się słabością, jak nie bronić swoich praw. Nasza dominacja z kolei, udowodni, że władza absolutna jest najważniejsza i jeśli dziecko zacznie z niej korzystać, nic dobrego z tego nie wyniknie. Każde dziecko potrzebuje rodzicielskiego autorytetu i wychowawczego drogowskazu, ale musi się też przekonać, że w życiu ważniejsze jest porozumienie niż narzucanie własnej woli, konsekwencja cenniejsza niż chaos, a wzajemne respektowanie praw prowadzi do porozumienia, podczas, gdy nie przestrzeganie ich do permanentnych konfliktów.

Rodzice pytają – odpowiada Krystyna Zielińska, psycholog
Jestem osobą impulsywną, czasem nie panuję nad sobą. Kiedy moja siedmioletnia Madzia coś przeskrobie, zdarza mi się, że podniosę na nią głos, czasem nawet porządnie pokrzyczę. Mała w takiej sytuacji najczęściej nie płacze, nie denerwuje się, ale spokojnie powtarza: „najpierw opanuj się, a potem spokojnie ze mną porozmawiaj”. Jakbym słyszała swoje słowa. Robi mi się wtedy głupio, przestaję krzyczeć, ale też nie chce już mi się z nią rozmawiać. Czy przypadkiem nie popełniam błędu, ucinając w takiej sytuacji rozmowę?

Oczywiście, że popełniasz błąd. Sama przyznajesz, że, kiedy Madzia prosi Cię, byś się uspokoiła, słyszysz swój głos. Nieraz pewnie tak właśnie przemawiałaś do Madzi, a teraz nie potrafisz skorzystać ze swoich rad. Spróbuj przy najbliższej okazji zachować się inaczej. Zbierz się na odwagę i najpierw przeproś córkę za podniesiony ton, za zniecierpliwienie, za wybuch złości czy pretensji i spróbuj zacząć spokojną rozmowę. Nie chodzi o to, byś koniecznie dała małej satysfakcję, ale o to, byś potrafiła skorzystać z jej słusznej uwagi. Jeśli uda Ci się spokojnie rozmowę przeprowadzić, a potem jeszcze raz i kolejny raz opanować emocje, zapewniam Cię, że przy następnej awanturze Twoja córeczka będzie się bardziej pilnowała, gdy pojawi się powód do zdenerwowania. Szybko się zorientujesz, że sytuacja coraz rzadziej wymyka się Tobie i jej spod kontroli. A przecież właśnie o to chodzi, by spokojnie rozmawiać w trudnych chwilach, a nie pokrzykiwać na siebie i dodatkowo denerwować się z tego powodu.

Pamiętaj!
Życie bez konfliktów nie jest możliwe, ale można nauczyć przedszkolaka, by szanował poglądy innych i umiał spokojnie wyjaśniać różnice zdań.
* Dotrzymuj obietnic. Dbaj o to, by słowa i czyny zawsze znaczyły to samo.
* Szanuj zdanie dziecka. Wysłuchaj go, odpowiadaj na pytania, które Ci zadaje.
* Szanuj prywatność pociechy. Nie zmuszaj do zdradzania sekretów, nie grzeb w jego rzeczach.
* Doceniaj malucha. Często dawaj mu odczuć, że jesteś z niego dumna.
* Jasno wyrażaj zdanie. Twoje prośby i zakazy muszą być dla dziecka zrozumiałe, rozsądne i możliwe do spełnienia. Tłumacz, dlaczego postępujesz tak, a nie inaczej.
* Bądź tolerancyjna. Organizuj i planuj życie swojego dziecka, ale nie zapominaj o zostawianiu marginesów na dowolność i swobodę.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Wychowanie
Metody wychowawcze, których lepiej unikać
Niektóre metody wychowawcze są nieskuteczne, a czasem wręcz szkodliwe. Poznaj je, aby ich unikać.

Klapsy - to jest metoda wychowawcza Bite dziecko uczy się, że przemoc to sposób na rozwiązywanie konfliktów; że silniejszy ma rację. Potem samo stosuje tę metodę. A na razie zaczyna się bać , spada jego poczucie własnej wartości , może robić na przekór – by zachować resztki godności.   Wychowywanie krzykiem Tak jak bicie są wyrazem twojej bezradności . Poniosło cię – to się zdarza. Gdy czujesz, że wybuchniesz, lepiej pooddychaj głęboko, policz do dziesięciu, wyjdź do drugiego pokoju, żeby się uspokoić.     Kary - sposobem na wychowanie Działają, jeśli są wyraźną konsekwencją winy . I dziecko pojmuje, że to skutek złego zachowania. Roczne czy dwuletnie dziecko jest na to jeszcze za małe. Ale zrozumie, jeśli powiesz: „Prosiłam, byś nie szarpała talerzykiem. Szarpałaś i zupa się wylała. Musimy teraz razem posprzątać”.     Zawiłe tłumaczenia Małe dziecko umie skupić uwagę tylko na chwilę. Wszystko, co następuje po pierwszym zdaniu, nie dociera do niego. Zaczyna traktować twoje wykłady jako coś, co lepiej ignorować . Tłumacz krótko i prosto (góra dwa zdania!): „Nie wolno biegać po ulicy, bo są tam samochody”.     Wzbudzanie poczucia winy „Zjedz, bo inaczej mama będzie smutna” itp. To za duże obciążenie emocjonalne dla dziecka. Nie ma on jeszcze wykształconej w pełni empatii (umiejętności wczuwania się w doznania innych). I powinien raczej jeść dla zaspokojenia głodu , a nie dla zadowolenia mamy.     Przekupywanie dziecka Można je wykorzystać w trudnych sytuacjach (np. u lekarza). Ale dziecko to nie zwierzątko, które trzeba kusić: „Jak ładnie pójdziesz do sklepu, kupię Ci lizaka”. Powiedz raczej: „Jeśli szybko dojdziemy, będzie czas, byś sam wybrał bułeczki i policzymy je”.  ...

11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz albo krzyki
Fotolia
Aktualności
11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz
Płacz dziecka jest podstawową formą komunikacji z otoczeniem. Reagując na niego, uczymy malucha tego, że są w jego życiu dorośli, którym może ufać, dla których jest on ważny i którzy spełniają jego potrzeby.

Dzieci płaczą znacznie częściej, niż potrafimy to dostrzec. Robią to, by zakomunikować nam swoje potrzeby. Jako opiekunowie, koncentrujemy się w dużej mierze na potrzebach fizjologicznych, a naszej uwadze często umykają kwestie związane z budowaniem relacji i bliskości. "Płacz to jeden z elementów  „dziecięcego języka”,  za pomocą którego maluch wyraża swoje potrzeby". – zauważa Sabrina Joy Stevens, autorka artykułu 1 1 Things You're Teaching Your Baby When You Proactively Respond To Their Cries . – "Płacz może nas denerwować, ale musimy nauczyć się go rozszyfrowywać, aby w każdej możliwej sytuacji dać dziecku poczucie bezpieczeństwa". Autorka przedstawia 11 rzeczy, których uczy się dziecko , gdy natychmiast reagujesz na jego płacz.  1. Może ci zaufać Reagowanie na płacz dziecka to kluczowy element budowania relacji i więzi z maluchem. Dzieci uczą się, że my jako rodzice jesteśmy wiarygodni i można na nas polegać. Silne emocje zawsze oznaczają potrzebę bliskości. Warto pozostać przy dziecku tak długo, aż się wypłacze – wówczas dostaje ono informację, że jego troski są dla nas ważne. 2. Może komunikować się, aby zaspokoić swoje potrzeby Niemowlęta nie potrafią porozumiewać się za pomocą słów, więc muszą wyrażać swoje potrzeby za pomocą niewerbalnych komunikatów. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest zdolne do wysyłania otoczeniu sygnałów dotyczących jego stanu. Płacz lub grymasy to specyficzna forma komunikacji niezbędna do przetrwania. Szybka reakcja ze strony rodziców jest dla maluszka informacją, że są oni blisko i zawsze można liczyć na ich pomoc. 3. Wie, że jego głos ma znaczenie Natychmiastowa reakcja na płacz lub krzyk dziecka to dla malucha ważna informacja. Dzięki temu...

wychowanie dzieci, mama i córka
Panthermedia
Wychowanie
8 zasad okazywania dziecku szacunku
Ubóstwiamy nasze dzieciaki tak, że wskoczylibyśmy za nie w ogień. Dbamy o nie i dajemy wszystko, co najlepsze. Ale czy je szanujemy?

Dziecko, które jest szanowane przez najbliższych, uczy się szacunku do innych i do samego siebie – mówi Beata Płażewska, psycholog dziecięcy . No dobrze, tylko co to właściwie znaczy? Skąd dziecko wie, że jest szanowane? I jak to pogodzić z wychowywaniem? 1. Szanuj indywidualność dziecka Każdy człowiek od dnia narodzin ma prawo do bycia sobą: kimś o określonym temperamencie , talentach , niedostatkach. Ma prawo rozwijać się we własnym tempie i iść własną drogą. Nie musi spełniać niczyich ambicji. Niby to wszystko wiemy, ale... Tak bardzo chcemy, by nasze dzieci były najwspanialsze, że czasem zupełnie niepotrzebnie je poganiamy: za szybko uczymy siadać, chodzić, denerwujemy się, gdy później niż rówieśnicy zaczynają mówić albo gorzej rysują. Biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości dziecka , okazujemy szacunek dla jego odrębności. Gorzej, gdy bez ustanku porównujemy je do innych. Nie można na przykład oczekiwać, że skoro starsza siostra dziecka była „taka spokojna”, ono także takie będzie, bo przecież jest... inną osobą. Czytaj też: Fajnie mieć rodzeństwo – Warto także zdawać sobie sprawę, że dziecko to nie mały dorosły – podkreśla Beata Płażewska. – Inaczej rozumuje, żyje w świecie, w którym fikcja miesza się z rzeczywistością, jest egocentryczne . Ma więc prawo panicznie bać się odpływu w wannie, opowiadać niestworzone historie, niecierpliwić się, wiercić przy stole właśnie dlatego, że jest dzieckiem. To, że jest dzieckiem nie oznacza, że jego sprawy są mniej ważne. – Często jest tak, że gdy mama woła dziecko, oczekuje, że ono zjawi się natychmiast. A przecież dziecko ma prawo zrobić to samo co ona. Czyli powiedzieć: „Za chwilę, muszę dokończyć to czy tamto” – mówi psycholog. 2. Słuchaj dziecka Jednym z najbardziej elementarnych wyrazów szacunku jest uwaga , jaką obdarza...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak