Wychowanie

Sposoby na dyscyplinę u dzieci. Psycholog radzi

Kiedy dziecku brakuje dyscypliny należy uświadomić mu, że jego zachowanie jest nieodpowiednie. Zobacz, jak bez krzyków i bicia zdyscyplinować dziecko.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Moja siostra rozpuszcza córeczkę. Nie egzekwuje zakazów. Widzę, że małej brakuje dyscypliny. A że opiekuję się nią od czasu do czasu, chcę wiedzieć, co w takiej sytuacji robić? Dorota


Jak radzić sobie z dzieckiem, któremu brakuje dyscypliny

W wychowaniu dzieci sprawdza się zasada złotego środka. Dziecko zna reguły obowiązujące w domu i umie się do nich dostosować. Ale ma także możliwość doświadczania różnych sytuacji.

Jak karać dziecko, które nie przestrzega dyscypliny? Przede wszystkim nie wolno dziecka bić ani na nie krzyczeć! Gdy jest nieposłuszne, można posadzić je w kącie na krzesełku i powiedzieć, że musi tam zostać przez jakiś czas. Dobrze działa zasada, że dziecko odbywa karę przez tyle minut, ile ma lat + 1 min.

Wcześniej jednak trzeba maluchowi wyjaśnić, za co spotkała go kara. Inny sposób to odebranie jakiegoś przywileju, np. zakaz oglądania dobranocki tego dnia albo jedzenia słodyczy, choć to akurat miał być dzień, kiedy dziecko miało dostać cukierki lub ciastko.
 

 
Czytaj też: 

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

chłopiec na scenie
fotolia.com
Wychowanie
Jak wychować pewne siebie dziecko – radzi trenerka parentingowa
Dlaczego nie warto dawać dziecku zakazów i nakazów i jak budować dobre porozumienie rodzic-dziecko, tłumaczy Joanna Hudy – trener parentingowy, autorka bloga jakmowic.org.pl oraz książki "Rodzicu, można inaczej".

Proszę wytłumaczyć, kim jest trener parentingowy? W czym może pomóc rodzicowi i dziecku?  Joanna Hudy: To nowa nazwa. Nawet nie wiem, czy oficjalnie funkcjonuje. U mnie powstała z połączenia dwóch ulubionych aktywności: prowadzenia szkoleń i pisania bloga dla rodziców . Szkoliłam w korporacji, a w domu pisałam o wychowaniu. Pewnego dnia oderwałam się od pisania bloga i wzięłam synka na ręce akurat przy ścianie, na której wisiał certyfikat trenera. Synek postukał w dyplom i mnie olśniło. Dlaczego nie szkolę z tego, co właśnie stało się moją główną pasją? I tak zostałam trenerem parentingowym. W czym pomagam? Rodzicom pomagam przede wszystkim w zrozumieniu, na czym im w roli rodzica najbardziej zależy. Chociaż mam wrażenie, że na moje warsztaty przychodzą rodzice, którzy to przynajmniej przeczuwają. A na pewno wiedzą, czego dla swojego dziecka nie chcą. Szukają narzędzi porozumienia , które będzie oparte na szacunku, empatii i które pozwolą dziecku stawać się bardziej pewnym siebie, asertywnym, empatycznym.  Kiedy rodzic wraca do domu i rozmawia z dzieckiem według tego, czego się u mnie nauczył, daje dziecku to, co jest najważniejsze dla każdego człowieka: ZAUWAŻENIE i ZROZUMIENIE. Zauważa dziecko, widząc jego uczucia i potrzeby oraz akceptuje to, że pojawiły się one u dziecka. Wbrew pozorom jest to ważniejsze niż późniejsze zaspokojenie czy niezaspokojenie dziecka potrzeb. Dziecko widziane i rozumiane czuje się kochane. To punkt wyjścia do współpracy.  Pani filozofia wychowywania jest oparta m.in. na modelu Porozumieniu bez Przemocy. Dlaczego zdecydowała się Pani na wybór właśnie tej metody komunikacji z dziećmi?  JH: Ten wybór był dla mnie bardzo naturalny. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że to nie był wybór, lecz kolejny, oczywisty krok w moich osobistych poszukiwaniach takiego podejścia wychowawczego, które będzie wzmacniać...

Mama
Rady dla początkującej mamy
Macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Początkowo macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne. Czujesz się złą matką, bo znów położyłaś maleństwo do łóżeczka bez kąpieli? Co więcej, zrobiłaś to później niż zwykle. Większość żelaznych zasad sprawdza się tylko w poradnikach. Jedno dziecko już pierwszej nocy po wyjściu ze szpitala uśnie w swoim łóżeczku i będzie tam spać przez następne kilka lat. Inne, nim dojrzeje do samodzielnego spania, trzeba nosić na rękach. Gdy nabierzesz wprawy, przekonasz się, kiedy można postępować elastycznie. ZASADA 1. Zawsze karm noworodka po dziesięć minut z każdej piersi Szybko zorientujesz się, ile czasu rzeczywiście potrzebuje Twoje dziecko. Czy opróżni pierś w pięć minut i zaśnie najedzone, czy raczej będzie przysypiać lub rozglądać się podczas ssania. Maluch, który szybko się najada, zezłości się, gdy spróbujesz karmić go dłużej, niż potrzebuje. A jeśli ma słabszy odruch ssania, może potrzebować nawet czterdziestu minut, by się najeść. Będzie nieszczęśliwy, gdy odstawisz go wcześniej. Rada dotycząca karmienia noworodka Ustal z dzieckiem indywidualny czas karmienia, nieważne czy będzie to dziesięć minut, czy godzina. Widać tyle mu potrzeba. A jak poznać, że malec się najada? Jeśli regularnie przybiera na wadze i moczy siedem do dziesięciu pieluszek na dobę, na pewno zjada wystarczającą ilość Twojego mleczka. ZASADA 2. Nie odkładaj najedzonego noworodka, póki mu się nie odbije Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, które podczas jedzenia częściej połykają powietrze. Natomiast dzieci karmione piersią nie zawsze potrzebują odbijania. Rada dotycząca karmienia noworodka Gdy po każdym karmieniu nosisz maluszka pół godziny, czekając, aż mu się wreszcie odbije – a przechylanie go, masowanie plecków nie...

przedszkole, rekrutacja do przedszkola, przedszkole prywatne, przedszkole publiczne
Panthermedia
Edukacja
Wybierz najlepsze przedszkole dla dziecka
Jak znaleźć przedszkole, w którym twojemu dziecku będzie naprawdę dobrze i z którego ty też będziesz zadowolona? Podpowiadamy, co koniecznie wziąć pod uwagę i o co pytać w placówce.

Kwiecień to jeszcze okres składania podań do większości przedszkoli państwowych. Później malec zostanie przyjęty, tylko jeśli zostaną wolne miejsca. Do prywatnego przedszkola można zapisać dziecko przez cały rok (ale w tych obleganych też może zabraknąć miejsc). Jak szukać dobrego przedszkola? Które wybrać? Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Ułatwi ci to podjęcie decyzji i pozwoli przygotować malca na nadchodzące zmiany. 1. Jak duże jest twoje dziecko? Jeśli smyk nie ma jeszcze trzech lat, rozważ niewielkie przedszkole prywatne. W licznej grupie taki maluszek może czuć się troszkę zagubiony. Cztero-, pięciolatkowi z kolei będzie lepiej w większym towarzystwie: nawet gdy sporo dzieci zachoruje, kolegów mu nie zabraknie. Czytaj też: dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka 2. Ile czasu dziecko będzie spędzało w przedszkolu? Pracujecie z mężem do 17.00 lub dłużej? Sprawdź, czy pobliskie przedszkole nie jest zbyt wcześnie zamykane. Będziesz wtedy potrzebowała niani czy chętnej do pomocy babci, która malca codziennie przyprowadzi do domu. Albo musisz szukać placówki, która działa do 18.00. W niektórych prywatnych przedszkolach można zostawić dziecko po godzinach, jednak dodatkowo się za to płaci. 3. Czy twoje dziecko ma alergię? Jeśli tak, upewnij się, czy przedszkole będzie w stanie uwzględnić indywidualne potrzeby dietetyczne twojej pociechy. I czy potrzebne jest w tej sytuacji dostarczenie zaświadczenia o alergii wystawionego przez lekarza. 4. Czy dziecko nosi jeszcze pieluszkę? Nie zawsze personel chce opiekować się takim szkrabem. Zwykle dzieci z pampersami chętniej przyjmowane są do przedszkoli prywatnych. Do września jest wciąż sporo czasu i twoja pociecha zdąży zapewne pożegnać się z pieluszką. 5. Kto będzie przyprowadzał małego przedszkolaka? Jeśli zwykle ty (a pracujesz), możesz poszerzyć obszar poszukiwań...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj