


Starszy braciszek głaszcze swoją siostrzyczkę z takim nasileniem, że mała zaczyna natychmiast płakać. Młodsza córka krzyczy w złości, że zawsze trzymasz stronę starszej. Szkraby zaczynają przepychać się i kłócić, bo każde z nich chce usiąść na twoich kolanach. Znasz to? Nie musi tak być! W zależności od tego, jak dziecko okazuje swoją zazdrość, powinnaś wybrać odpowiednie sposoby postępowania. Oto cztery najlepsze.
1. Przyzwalanie na przejawy zazdrości
Najczęściej pierwszym objawem zazdrości jest chęć upodobnienia się do rodzeństwa. Mały zazdrośnik myśli: „skoro mama karmi mojego braciszka, przewija go i tuli, ja też chcę nosić pieluszkę i jeść z butelki. Wtedy rodzice będą mnie kochać jak brata". Takie zachowanie jest charakterystyczne dla mniejszych dzieci. Ze spokojem możesz na nie szkrabowi pozwolić. Nie martw się, że w ten sposób cofa się on w rozwoju: z pewnością, gdy zaspokoi swą potrzebę bycia w centrum uwagi, szybko dostrzeże, że bycie maleństwem wcale nie jest takie atrakcyjne. Z drugiej strony dziecko zyska pewność, że bez względu na to, czy jest już „duże" czy malutkie – kochacie je zawsze tak samo.

2. Tłumaczenie, że zazdrość jest bezpodstawna
Pamiętaj, że to, co dla ciebie jest tak oczywiste, dla twojego dziecka nie jest. Ono dopiero uczy się różnych zachowań. Przedszkolakowi naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego dziś nie odprowadziłaś go do przedszkola, tylko poszłaś na ślubowanie swojego pierwszaka. Swoje zachowania staraj się więc dzieciom tłumaczyć. Gdy dziecko jest zazdrosne o młodszego brata, wyjaśnij, że takie maluszki nie potrafią same jeść i siusiać do nocniczka. Powiedz, że jesteś z niego bardzo dumna, bo umie już korzystać z ubikacji i ładnie je łyżeczką. Możesz także podkreślić jego samodzielność i ważność, pozwalając mu na pomaganie przy niemowlaku (ale nigdy go do tej pomocy nie zmuszaj).

3. Zabranianie złego zachowania wynikającego z zazdrości
Niestety zazdrość dzieci okazują czasem w sposób nieodpowiedni: kłócąc się czy bijąc rodzeństwo. Wtedy musisz wkroczyć do akcji i kategorycznie powiedzieć, że się na takie zachowanie nie zgadzasz. Dopiero gdy maluch ochłonie, wyjaśnij, że nie wolno bić, bo można komuś wyrządzić krzywdę, a kłótnia rodzeństwa o to, kto usiądzie obok mamy, nie prowadzi do rozwiązania konfliktu, tylko go jeszcze bardziej podsyca. Staraj się nauczyć swoje dzieci rozpoznawać uczucia i nazywać je po imieniu. Lepiej, by dziecko powiedziało ci nawet, że czuje się mniej kochane od siostry (bo możesz je szybko wyprowadzić z błędu), niż gwałtownie ją popchnęło.

4. Przywileje dla starszego, by nie był zazdrosny
Najczęściej to młodsze dziecko je ma, bo jest częściej tulone, otrzymuje pomoc, na więcej mu się pozwala. Dlatego starszy brzdąc także powinien mieć swoje prawa: może to być dłuższe oglądanie telewizji czy późniejsze kładzenie się do łóżka – coś, co przyniesie dziecku radość i dumę z faktu, że jest starsze.
Czytaj też: 10 niegrzecznych przykazań – jak wychować szczęśliwe dziecko



Kiedy decydujesz się na drugie, albo kolejne dziecko, przychodzi taki moment, kiedy trzeba powiedzieć starszemu dziecku, że będzie miało rodzeństwo . Dla niektórych rodziców, to stresująca sytuacja, ponieważ nie wiedzą, jaka będzie reakcja dziecka . Dlatego warto wcześniej pomyśleć, w jaki sposób poinformować dziecko, że będzie miało siostrzyczkę, albo braciszka. Rodzice 4-letniej dziewczynki wykorzystali urodziny córki, aby przekazać informację. Sprawdź, na jaki wpadli pomysł i jaka była reakcja dziewczynki: Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo? wybierz moment, kiedy twój brzuch będzie już widoczn y, wtedy łatwiej będzie dziecku wyobrazić sobie, o czym mówisz wytłumacz dziecku, że kiedyś też było w brzuszku mamy, a teraz jest tutaj i tak samo będzie z jego siostrzyczką albo braciszkiem możesz pokazać dziecku zdjęcia, lub filmik z USG, a później, gdy będzie chciało, zabrać go na takie badanie Zobacz także: Kiedy powiedzieć dziecku o ciąży Na pewno macie swoje doświadczenia. Piszcie, jak Wy poinformowaliście dziecko o tym, że będzie miało rodzeństwo.