Przez pandemię kobiety mają jeszcze więcej obowiązków
fot. Adobe Stock

Przez pandemię kobiety mają jeszcze więcej obowiązków! [WYNIKI BADAŃ]

Pandemia koronoawirusa i izolacja społeczna sprawiły, że kobiety jeszcze bardziej angażują się w obowiązki domowe. Panie piorą, sprzątają, gotują aż dwukrotnie częściej od mężczyzn. Panowie natomiast zajmują się jedynie płaceniem rachunków i robieniem zakupów.
Joanna  Biegaj
Przez pandemię kobiety mają jeszcze więcej obowiązków
fot. Adobe Stock
Kobiety spędzają znacznie więcej czasu na obowiązkach domowych, niż miało to miejsce przed pandemią. Prawie dwukrotnie częściej zajmują się sprzątaniem, gotowaniem, zajmowaniem się dziećmi.

Jak podaje Agencja badawcza IRCenter - pandemia i izolacja społeczna sprawiły, że niesprawiedliwy podział obowiązków w polskich rodzinach stał się jeszcze bardziej wyraźny. Niestety, nie stało się to z korzyścią dla kobiet.

Kobiety mają więcej obowiązków

Kobiety przyznały, że przez pandemię koronawirusa i izolację społeczną wzrosła liczba ich obowiązków domowych.

„Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują, że więcej czasu w porównaniu do sytuacji przed pandemią poświęcają na sprzątanie i gotowanie, zajmowanie się dziećmi oraz modlitwę” - podaje Agencja badawcza IRCenter.
Redakcja poleca: Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]
Co zrobić, kiedy macierzyństwo tak nas przerasta, że zaczynamy je nienawidzić? - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, że dlaczego tak silne emocje bardzo często towarzyszą młodym mamom i co zrobić, aby wyjść z tego stanu.

Panowie zajmują się rachunkami i zakupami

Wkład mężczyzn w prowadzenie domu najczęściej ogranicza się jedynie do robienia zakupów oraz płacenia rachunków: „Niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni zajmują się one [kobiety - przyp. red.] obecnie gotowaniem, sprzątaniem, zmywaniem naczyń, odrabianiem lekcji z dziećmi i zajmowaniem się nimi. Pranie to nieustająco domena kobiet”.

Źródło: ircenter.com

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy