najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka

Rady na dobry sen

Co robić, żeby dziecko szybko usnęło? Oto 11 praktycznych rad.
najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Na początku może być ci trudno przekonać dziecko do przyłożenia głowy do poduszki, wyciszenia się i próby zaśnięcia. Jednak cierpliwość i konsekwencja na pewno przyniosą efekty.

Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie waszym rozstrojem nerwowym.

Oto  11 rad na dobry sen dziecka:

 1. Rytuały a sen dziecka. Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły was z rytmu.
 2. Wietrz dokładnie przed snem. Chłodne, świeże powietrze wpływa na lepszy sen i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię dziecka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka).
 3. Nie denerwuj się. Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.
 4. Wyciszaj przed snem. Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż.
 5. Wygodnie i zdrowo. Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki pod głową. Ubieraj maluszka do snu w bawełniane, przewiewne ubranko. Staraj się go nie przegrzewać – spocone dziecko z łatwością złapie infekcję.
 6. Ukróć dzienne drzemki. Być może Twój maluszek ma problemy z wieczornym zasypianiem, ponieważ śpi za dużo w ciągu dnia? Dziecko powinno samo regulować swój cykl snu i czuwania, ale gdy zbliża się do pierwszych urodzin, możesz powoli ingerować w jego drzemki.

  Zobacz też: Drzemka - czas na zmianę?
   
 7. Budź wcześniej. Wstajesz o siódmej rano i do dziesiątej chodzisz na paluszkach, aby nie obudzić swojego maleństwa? A wieczorem, gdy ono dopiero zaczyna się rozkręcać, Ty już padasz z nóg? Nadszedł czas na zmianę rytmu dnia twojego malca! Codziennie staraj się budzić go o kilka minut wcześniej i odpowiednio wcześniej kładź go spać. Po kilku dniach wieczorne zasypianie powinno się uregulować.
 8. Daj do picia wodę, nie mleko. Jeśli twoja pociecha budzi się w nocy co godzinę i głośno domaga się jedzenia, spróbuj podawać mu zamiast mleka czy soku czystą wodę. Być może dojdzie do wniosku, że nie warto wstawać, skoro w zamian nie dostaje żadnego smakołyku.
 9. Nie baw się z maluszkiem w nocy. Ucinaj w zarodku wszystkie próby nocnej zabawy dziecka. Stanowczo mów, że teraz jest pora na sen i nie pozwól, by szkrab swoim płaczem zmusił cię do zmiany decyzji. Jedynym ustępstwem niech będzie kołysanka. Możesz też skłonić tatę brzdąca, aby właśnie ten poszedł uśpić dziecko. Maluch z pewnością łatwiej odstąpi od zabawy z tatą niż z mamą.
 10. Przeprowadzka do własnego łóżeczka. Postaraj się nakłonić maluszka do spania w jego łóżeczku. Jak to zrobić, dowiesz się z tekstu: Usypiam sam we własnym łóżeczku.
 11. Zapal lampkę. Przyćmione światło w sypialni maluszka pozwoli mu szybko rozpoznać otoczenie w razie nocnej pobudki. Dzięki temu być może uda mu się zasnąć bez pomocy mamy. Możesz kupić zabawną, energooszczędną lampeczkę (np. w kształcie kaczuszki czy pajacyka), którą wtyka się bezpośrednio do kontaktu.
Redakcja poleca: Sposób na usypianie dziecka – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma problemy z zasypianiem? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na usypianie dziecka. Sprawdź, która zadziała w przypadku twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy