macica, kobieta, rak szyjki macicy, HPV
fot. Panthermedia

Chroń się przed rakiem szyjki macicy!

Rak szyjki macicy to jeden z nielicznych nowotworów złośliwych, którym można zapobiec. Od kilku lat mamy też skuteczną broń do walki z tą chorobą – szczepionkę.
Joanna Karwat
macica, kobieta, rak szyjki macicy, HPV
fot. Panthermedia

Rak szyjki macicy rozwija się powoli – średnio 10 lat. To wystarczająco długo, by wykryć go we wczesnej fazie, kiedy jest jeszcze całkowicie uleczalny. Niestety, wiele kobiet nie zgłasza się na badania u ginekologa. Dlatego każdego roku na raka szyjki macicy umiera prawie 2 tysiące Polek. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku szyjki macicy, by skutecznie chronić się przed tą chorobą.

1. Przyczyną raka szyjki macicy jest wirus HPV

Główną przyczyną choroby jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Jest ponad 100 typów tego wirusa. Większość nie jest groźna, lecz kilka może powodować brodawki i nowotwory okolic intymnych.
Raka szyjki macicy najczęściej wywołują dwa typy wirusa – 16. i 18. Szacuje się, że większość kobiet w którymś momencie życia zakaża się wirusem HPV. Zwykle organizm sam go zwalcza, ale w mniej więcej 20 proc. przypadków zakażenie się utrzymuje. U części kobiet rozwija się rak szyjki macicy.

Przeczytaj o tym, czy upławy mogą być groźne

Wirusem HPV możesz się zarazić podczas kontaktów seksualnych. Nie musi wcale dojść do stosunku. Wirus może się przenieść także podczas intymnych pieszczot. Prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia, ale w pełni przed nim nie chroni.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

2. Badania pomagające wykryć wirusa HPV

Nawet gdy złapałaś najgroźniejszy typ brodawczaka (16. lub 18.), nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości. Rak szyjki macicy także przez długi czas nie daje objawów. Jest jednak proste badanie, które wcześnie wykrywa zmiany wskazujące na zakażenie i wywołane przez wirusa. To cytologia.

Oto, co powinnaś wiedzieć o cytologii, która pomaga w porę wykryć raka szyjki macicy:

• Badaj się systematycznie. Przed trzydziestką najlepiej rób cytologię co rok. Później, jeśli wszystko jest w porządku, lekarz może zalecić kontrolę co 2–3 lata.

• Możesz się zbadać bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia w NFZ, między 25. a 59. rokiem życia możesz co 3 lata wykonać badanie cytologiczne za darmo. W prywatnych gabinetach zapłacisz za nie 20–50 zł.

• Przygotuj się do badania. Na badanie zgłaszaj się nie wcześniej niż 5 dni po miesiączce. By wynik był wiarygodny, przez 48 godzin przed wizytą u lekarza nie stosuj irygacji ani środków nawilżających pochwę. Poza tym powstrzymaj się od współżycia.

Przeczytaj 5 pytań o USG narządów rodnych


Doładuj
Przeładuj