Czas wolny

W sam raz na lato: 10 rzeczy do zrobienia przed 13 urodzinami [WIDEO]

Daj dziecku szansę na przeżycie niezapomnianych przygód. Im wcześniej, tym lepiej. Deadline: 13 urodziny. Oto 10 misji do wykonania, które twoje dziecko pokocha!

Lato to doskonała okazja, żeby wziąć do ręki książkę "50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat" (wyd. Mamania) i wyruszyć z dzieckiem na poszukiwanie przygód. W tym przewodniku znajdziecie propozycje 50 misji do wykonania, a wiele z tych wyzwań możecie podjąć już z przedszkolakami. Przynajmniej będą miały więcej czasu, żeby przed 13 urodzinami przeżyć wszystkie te niezwykłe przygody, dzięki którym ich dzieciństwo będzie jeszcze bardziej fantastyczne i niezapomniane. Przedstawiamy 10 misji, po więcej inspiracji sięgnijcie do książki!

10 rzeczy, które każde dziecko musi zrobić przed 13 urodzinami

W te wakacje zacznijcie kolekcjonować wspomnienia i wyruszcie po wspaniałe odkrycia i przygody. Potraktujcie to jako wyzwanie! Oprócz niezbędnika wakacyjnego, zapakujcie do plecaków dobre humory. Do 13 roku życia wasze dziecko powinno:

  • nakarmić 7 różnych zwierząt – tylko uwaga na zwierzęta niebezpieczne! I sprawdźcie wcześniej, czym żywi się dany zwierzak, żeby mu nie zaszkodzić. Czy wiedzieliście na przykład, że jeż nie może pić mleka?
  • nauczyć się jeździć na rolkach lub deskorolce rolki dla dziecka i deskorolka to świetne ćwiczenie zmysłu równowagi, a przy okazji trening dla ciała. Tylko nie zapomnijcie o ochraniaczach!
  • zagrać w piłkę na łące – boiska są takie zwyczajne, a grać w piłkę można wszędzie. Zbudujcie bramki z patyków i cieszcie się ruchem i przyrodą!
  • nauczyć się wiązać 5 węzłów – każdy węzeł ma różne zastosowania. Nauczcie się wiązać węzeł prosty, ósemkę, wyblinka, ratowniczy, pętlę pojedynczą.
  • rozpoznawać 10 chmur – oczywiście możesz nauczyć dziecko rozpoznawać cumulusy i cirrusy, ale możecie też po prostu rozłożyć się na łące i patrzeć na chmury, odgadując, jaki mają kształt. Widzicie króliczka? A wróżkę? Czy po niebie nie sunie czasem Lewandowski?
  • zrobić gigantyczną bańkę mydlaną – zwykłe bańki mydlane to już kupa frajdy, a co dopiero, jeśli stworzyć dziecku możliwość zrobienia naprawdę gigantycznej bańki? Do zrobienia baniek będziecie potrzebować szklanki płynu do naczyń, 0,5 szklanki wody, 1/3 szklanki płynnej gliceryny (z apteki) i 2 łyżeczki cukru pudru.
  • wspiąć się na drzewo – wszyscy to robiliśmy w dzieciństwie, a teraz drżymy na samą myśl, że nasze dzieci mogłyby wspinać się na drzewa. A czy jest coś wspanialszego?
  • zbudować domek na drzewie – a kiedy już dziecko będzie na drzewie, pomóż mu zbudować na nim domek, swoją tajemną bazę i fortecę. Najlepiej oczywiście, jeśli to drzewo będzie rosło w przydomowym ogrodzie.
  • obserwować gwiazdy – pokaż dziecku Wielki Wóz, Gwiazdę Polarną i Mleczną Drogę.
  • sturlać się z wysokiej góry – urządźcie wyścigi! Tylko upewnijcie się, że wzgórze jest bezpieczne: nie ma na nim kamieni, śmieci i kończy się łagodnie, by lądowanie było miękkie.

50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat

Po więcej fantastycznych zabaw i inspirację na twórcze aktywności, sięgnijcie do książki wydanej przez wydawnictwo Mamania, pt. "50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat". Napisana w ciekawy i zabawny sposób, ma rozmiary i kształt niewielkiego notesu z gumką, w którym można zapisywać swoje spostrzeżenia i odhaczać kolejne pozycje z listy. W sam raz na nadchodzące wakacje!

50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat - Mamania
Zobacz też:
horoskop kwiatowy
Fotolia/Babyonline.pl
Horoskop
Kwiaty jak znaki zodiaku! Sprawdź, co kwiatowy horoskop mówi o twoim charakterze! [WIDEO]
W kwiatowym horoskopie do każdego miesiąca przypisany jest kwiat, a czasem nawet dwa. Ich symbolika traktowana jest podobnie jak ta, dotycząca znaków zodiaku. Zobacz, co o tobie i twoich bliskich mówią kwiaty związane z datą urodzenia.

Horoskop jest traktowany jak zabawa, która pozwala spojrzeć w przyszłość lub sprawdzić cechy charakteru – swoje, partnera czy dziecka. Swój znak zodiaku zapewne znasz, być może wiesz także, jakie zwierzę patronuje ci w horoskopie chińskim. Ale czy wiesz, jaki kwiat przypisany jest do miesiąca, w którym się urodziłaś i co symbolizuje? Sprawdź, czy dobrze odgadłaś! Horoskop kwiatowy – co mówią kwiaty? Kwiaty odpowiadające kolejnym miesiącom roku, podobnie jak znaki zodiaku , podpowiadają, jakie cechy charakteru ma osoba urodzona w określonym czasie lub co może czekać ją w życiu. Oto kwiaty przypisane kolejnym miesiącom i ich symbolika: styczeń: goździk i przebiśnieg – goździk symbolizuje czystą miłość i powodzenie, a przebiśnieg nadzieję, powtórne narodziny i czystość. Osoby, którym przypisany jest ten kwiat, są delikatne, wierne i godne zaufania, luty: pierwiosnek i fiołek – pierwiosnek to symbol nieśmiałości i młodzieńczej miłości, a fiołki oznaczają niewinność. W lutym rodzą się dzieci nieśmiałe i trochę wycofane, marzec: żonkil – ten kwiat jest symbolem kreatywności, żywiołu i inspiracji. Ludzie, którzy urodzili się w miesiącu żonkila to nietuzinkowi artyści, kwiecień: groszek pachnący i stokrotka – groszek pachnący oznacza delikatność, a stokrotka młodość, czystość i niewinność. Jeśli urodziłaś się w kwietniu, przez całe życie zachowasz młodzieńcze serce, maj: konwalia – ten wonny kwiat symbolizuje szczęście w miłości i pokorę. Urodzeni w maju są skromni i cenią miłość, czerwiec: róża – ta królowa kwiatów oznacza pasję. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich urodził się w czerwcu, jesteście głodni życia i cenicie przyjaźń, a dzieci mają swoje pasje , którym oddają się całym sercem, lipiec: ostróżka i lilia wodna – ostróżka to...

kochający rodzic
Adobe Stock
Pielęgnacja
5 przykazań: tak wychowasz zdrowe i szczęśliwe dziecko [WIDEO]
To, jak zajmujesz się niemowlęciem, ma wpływ na to, na jakiego człowieka wyrośnie. Jeśli chcesz, żeby dobrze się rozwijało, unikaj tych 5 błędów.

Jako rodzic chcesz wszystko zrobić najlepiej. Kiedy rodzi ci się pierwsze dziecko, jesteś na nieznanym lądzie. To naturalne, że błądzisz i szukaj swojej drogi. Każdemu rodzicowi zdarza się popełnić błąd, nie oznacza to jednak, że nie można się poprawić! Dlatego nie słuchaj rad, które mówią, że dziecko powinno się wypłakać, że płaczem cię terroryzuje i wymusza, że powinno zasypiać samo i że klaps to dobra metoda wychowawcza. Oto 10 przykazań dla kochających rodziców , które pomogą ci uniknąć błędów i stworzyć dziecku idealne warunki do rozwoju: tak, by wyrosło na zdrowego i szczęśliwego dorosłego. Przykazania dla rodziców Opiekując się niemowlakiem, przestrzegaj tych zasad, a stworzysz głęboką i pełną miłości relację z dzieckiem i wychowasz go na człowieka, któremu będzie łatwiej odnaleźć się w życiu. Nie zostawiaj do wypłakiwania się Chyba że chcesz zaburzyć rozwój mózgu dziecka i chcesz, żeby w przyszłości było agresywne, trudne we współpracy, aspołeczne, nielubiane, i żeby myślało, że jego potrzeby nie są dla innych ważne. Kiedy niemowlę płacze, nie robi tego po to, by tobą "rządzić" lub "wymuszać" ! To jego sposób na powiedzenie ci, że cię potrzebuje. Może jest śpiące, może głodne, może mu zimno, a może coś je boli? Jak inaczej może ci to powiedzieć? Ignorując płacz dziecka , zaburzamy nie tylko jego poczucie bezpieczeństwa, ale też negatywnie oddziałujemy na rozwój jego mózgu, który w 2 pierwszych latach życia przebiega wyjątkowo intensywnie: to wtedy powstają ważne połączenia między neuronami (synapsy). Płacze? Przytul, pomóż, kochaj . Nie zostawiaj samego Pozostawione same sobie, dzieci czują się rozdarte, opuszczone, nieważne . Są bojaźliwe i nieufne. Dzieci rodzą się skazane na opiekę dorosłych, ale też uwarunkowane tak, by potrzebować ich bliskości. Gdy zostają same,...

spacer w cieniu
Fotolia
Czas wolny
5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w czasie upału
Wszyscy kochamy lato i słonce, ale co za dużo to niezdrowo. I gdy na dworze robi się za gorąco, dzieciom jako jednym z pierwszych zaczyna doskwierać upał. Zobacz, jak sobie radzić w czasie upału.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj