dziecko, dwa paszporty, podwójne obywatelstwo
© Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com
Prawo i finanse

Podwójne obywatelstwo dziecka – co to oznacza?

Twoje dziecko ma podwójne obywatelstwo? Sprawdź, czy podwójne obywatelstwo daje podwójne przywileje czy stanowi raczej podwójne zagrożenie?

Polskie i obce obywatelstwo

Obywatelstwo polskie dziecko otrzymuje, gdy co najmniej jedno z rodziców jest polskim obywatelem. Nie ma znaczenia miejsce (kraj), w którym dziecko przyszło na świat.
W Polsce istnieje domniemanie, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Gdy rodzice nie żyją w związku małżeńskim, a ojciec cudzoziemiec nie uznał dziecka za granicą, to kwestie ojcostwa i obywatelstwa można uregulować przed polskim sądem. Uznanie ojcostwa jest niezbędne m.in. do ubiegania się o alimenty.

Warto wiedzieć: Wyjazd dziecka za granicę – czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?

 

Jakie prawa ma dziecko z podwójnym obywatelstwem?

Uregulowania dotyczące obywatelstwa zawarte są w Konstytucji oraz w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim. Warto podkreślić, iż prawo polskie traktuje osobę z podwójnym obywatelstwem, tak jak obywatela polskiego. Oznacza to, że obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Nie może się więc wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać ze skutkiem prawnym na posiadane obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.

 

Podwójne obywatelstwo dziecka – na co zwrócić uwagę?

W przypadku rodziców mających władzę rodzicielską nad dzieckiem i będących obywatelami różnych państw nie zawsze będzie miało zastosowanie prawo polskie. W niektórych przypadkach sprawę mogą rozpatrywać sądy obcych państw. Warto wiedzieć, że kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem w sprawach transgranicznych są dość skomplikowane, dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawnika, np. gdy zamierzamy zamieszkać z dzieckiem i jego rodzicem w innym kraju.
Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej w kwestii jurysdykcji (a zatem określenia tego, który sąd jest właściwy do rozpoznania naszej sprawy) stosuje się przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003, tzw. Bruksela II bis. Zgodnie z nim jurysdykcję sprawują sądy tego państwa członkowskiego, na terenie którego dziecko zamieszkuje (ma status zwykłego pobytu) w czasie wszczęcia postępowania. Istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Warto w tym miejscu dodać, że polskie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego są w tym zakresie zbliżone do rozwiązań wspólnotowych. Zgodnie z kodeksem do jurysdykcji krajowej (sądu polskiego) należą sprawy z zakresu stosunków między rodzicami i dziećmi, jeżeli dziecko, którego sprawa dotyczy ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej lub wnioskodawca i dziecko, którego sprawa dotyczy są obywatelami polskimi. W niektórych przypadkach zastosowanie będą miały przepisy Konwencji haskiej. Warto podkreślić, iż zupełnie inną kwestią jest to, jakie prawo sąd zastosuje. W tym przypadku zastosowanie znajdują umowy dwustronne lub wielostronne konwencje, których stroną jest Polska.

Polecamy: Alimenty ze Szwecji

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Sprawa o alimenty: gdy miejsce pobytu rodzica nie jest znane
Co zrobić, gdy nieznany jest adres osoby pozwanej o alimenty? Czy można w takiej sytuacji wnioskować o ustanowienie kuratora? Jaką rolę pełni taki kurator i kto nim może być? Wyjaśnia prawniczka Aleksandra Partyka.

Jedna z naszych czytelniczek napisała: "Złożyłam do sądu pozew o alimenty i zostałam wezwana do wskazania aktualnego adresu zamieszkania pozwanego w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pozwu. Nie znam tego adresu, co mam zrobić?" Aleksandra Partyk: W każdym pozwie lub wniosku kierowanym do sądu należy podać aktualny adres osoby pozwanej , aby mogła ona brać udział w postępowaniu i przedstawić swoje stanowisko. Brak takiego adresu jest tzw. brakiem formalnym pozwu lub wniosku. Oznacza to, że sąd będzie wzywał do jego uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu wniosku. Jeśli adres nie zostanie wskazany w tym terminie, pismo zostanie zwrócone i sąd nie zajmie się sprawą. Czasami jednak nie można ustalić aktualnego adresu osoby pozwanej, gdyż osoba ta wyprowadziła się i nie przekazała nikomu informacji o miejscu swojego pobytu. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli taka osoba jest uznana za zaginioną lub poszukiwaną listem gończym. W takim przypadku osoba inicjująca postępowanie sądowe może skorzystać z instytucji kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego lub uczestnika. Czemu służy instytucja kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu strony? Aleksandra Partyk: Jeśli nie jest możliwe ustalenie aktualnego adresu pozwanego lub uczestnika postępowania, nie jest możliwe nadanie biegu sprawie. Oznaczałoby to w praktyce niemożność wydania wyroku w sprawie o alimenty czy postanowienia o władzy rodzicielskiej, na przykład wtedy, gdy ojciec dziecka się ukrywa. Dlatego też przepisy kodeksu postępowania cywilnego pozwalają na prowadzenie takiej sprawy sądowej z udziałem kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, która będzie ją reprezentowała. Warto przeczytać: Alimenty i ustalenie ojcostwa – odpowiedzi prawnika na wasze pytania Co zrobić żeby sąd ustanowił kuratora dla pozwanego (np. w sprawie o alimenty)? Aleksandra Partyk: Jeśli nie...

alimenty na dziecko
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: wszystko o alimentach, na co są, od kiedy, jak je wyliczyć?
Aby otrzymać alimenty na dziecko, trzeba złożyć pozew do sądu i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Można też ubiegać się o alimenty z Funduszu, jeżeli sądownie przyznane alimenty nie są wypłacane. Wyjaśniamy, na co są przeznaczone alimenty na dziecko, jak się o nie starać i jak wyliczyć ich kwotę.

Alimenty na dziecko to często drażliwa kwestia. Ich wysokość oraz zasady przyznawania zależą od wielu czynników. Z reguły alimenty są ustanawiane przez sąd, ale nie zawsze. Jeżeli rodzice zgadzają się co do wysokości i sposobu wypłacania alimentów, wystarczy, że zawrą stosowną umowę, najlepiej w formie aktu notarialnego. Może się również zdarzyć, że osoba sądownie zobowiązana do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku. W takich przypadkach przysługuje prawo do ubiegania się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by starać się o alimenty na dziecko. Sprawdź, kiedy alimenty na dziecko nie przysługują. Wszystko o alimentach na dziecko: Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty natychmiastowe na dziecko: od kiedy? Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: co zrobić, gdy ojciec dziecka nie płaci? Co grozi za niepłacenie alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: kto jeszcze może je płacić? Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego: dla kogo? Czy alimenty na dziecko wliczają się do dochodu? Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko? Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty przysługują dziecku zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wysokość alimentów ustala sąd. Aby jednak uzyskać alimenty na dziecko, musisz przede wszystkim wnieść do sądu pozew o alimenty . Trzeba do niego dołączyć: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeżeli nadal jesteś mężatką); oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku); zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeżeli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek; wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto...

rejestracja w USC
Adobe Stock
Prawo i finanse
Rejestracja dziecka w USC: jakie dokumenty są potrzebne? Ile jest czasu na zarejestrowanie dziecka?
Rejestracja dziecka po urodzeniu jest banalnie prosta – kilka kliknięć i gotowe. Akt urodzenia można otrzymać online, trzeba jednak złożyć odpowiednie dokumenty. Zgodnie z nowymi przepisami rejestracja dziecka w USC jest prostsza niż dawniej. Sprawdź, jaki jest czas na zarejestrowanie dziecka, jak nadać PESEL i co zrobić, gdy dziecko ma nietypowe miejsce urodzenia.

Rejestracja dziecka w USC odbywa się przez internet lub bezpośrednio w urzędzie. Może to zrobić mama lub tata. Gdy złożycie dokumenty i uda wam się zarejestrować dziecko, wraz z aktem urodzenia otrzymacie nr PESEL dziecka oraz zameldowanie. Sprawdź, jaki jest czas na zarejestrowanie dziecka i jak dopełnić formalności zgodnie z przepisami. Rejestracja dziecka w USC: Rejestracja dziecka online Rejestracja dziecka osobiście w USC Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji dziecka? Ile jest czasu na zarejestrowanie dziecka i ile się czeka na odpis aktu urodzenia? Nadanie numeru PESEL dziecku Rejestracja dziecka w USC: zameldowanie Rejestracja dziecka: imiona w akcie urodzenia Rejestracja dziecka, kiedy rodzice nie mają ślubu Rejestracja dziecka a nietypowe miejsce urodzenia: Zgłoszenie dziecka urodzonego za granicą Rejestracja dziecka urodzonego w domu Rejestracja dziecka urodzonego w samolocie albo na statku Rejestracja dziecka online Aby zarejestrować dziecko przez internet, musisz mieć Profil Zaufany (stworzysz go na www.gov.pl)  lub e-dowód . Rejestracji dziecka dokonuje się na stronie www.obywatel.gov.pl . Tam wybierasz usługę, z której chcesz skorzystać. Przygotuj koniecznie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka, i zweryfikowanie danych. Do zarejestrowania dziecka po urodzeniu potrzebne są następujące informacje : nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat (miejsce urodzenia); imię dziecka; numer aktu małżeństwa lub aktu urodzenia rodzica (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim). Rejestracja dziecka przez internet: 5 kroków 1. Oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka. 2. Wprowadzasz dane drugiego rodzica. 3. Wpisujesz dane dziecka (imiona, nazwisko). 4. Wybierasz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj