jak zapobiec rozstępom w ciąży
fot. AdobeStock

Jak zapobiec rozstępom w ciąży: co zrobić, żeby się nie pojawiły?

Jeśli zastanawiasz się, jak zapobiec rozstępom w ciąży, pamiętaj, że blizny na brzuchu i udach to często kwestia predyspozycji i elastyczności skóry. Nie zawsze mamy wpływ na to, czy rozstępy się pojawią. Na szczęście nawet w ciąży można próbować im przeciwdziałać.
Małgorzata Wódz
jak zapobiec rozstępom w ciąży
fot. AdobeStock
Jak zapobiec rozstępom w ciąży – to pytanie wielu przyszłych mam. Jeśli tobie też spędza ono sen z powiek, spróbujemy pomóc. Na początek dobrze sobie uświadomić, że rozstępy łatwiej powstają, gdy skóra jest mało elastyczna. Często pojawiają się też pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży. Można jednak starać się zapobiegać rozstępom lub przynajmniej ograniczyć ich widoczność, troskliwie masując swoje ciało i dbając o dietę. 

Jak zapobiec rozstępom w ciąży – czy to możliwe?

Nie zawsze da się zapobiec rozstępom w ciąży. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, ale duże znaczenie ma także kondycja twojej skóry. Pamiętaj, że rozstępy w ciąży mogą utworzyć się w różnych miejscach, głównie na brzuchu, pośladkach, piersiach, udach, czyli tam, gdzie skóra najbardziej się rozciąga. Gdy brzuch i piersi powiększają się, może dojść do zerwania włókien kolagenowych w głębszej warstwie skóry. Dobra wiadomość jest taka, że możesz temu zapobiegać. Byle z głową! W ciąży na rozstępy stosuj tylko bezpieczne metody, czyli przede wszystkim masaż, ale także sprawdzone kosmetyki i zdrową dietę.

Jak zapobiec rozstępom za pomocą masażu?

Masaż w ciąży sprawi, że skóra stanie się elastyczna, a przez to bardziej podatna na rozciąganie. Dermatolodzy uważają nawet, że samo masowanie pozwala zapobiec rozstępom lepiej niż cudowne składniki kosmetyków. Ważne jest, byś omijała górną część brzucha – masowanie tego miejsca mogłoby wywołać skurcze macicy.

Jak zatem wykonywać masaż, by zapobiec rozstępom w ciąży? Możesz masować skórę, gdy wcierasz w nią kosmetyk, albo robić masaż na sucho, posługując się szczotką. Dobre efekty przynosi też masaż punktowy:
  • dwoma palcami chwytaj skórę,
  • lekko unoś ją kawałek po kawałku,
  • poruszaj i puszczaj.
 

 

Najlepiej uelastyczniać skórę jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli tego nie robiłaś, każdy moment jest dobry, by zacząć. Od trzeciego miesiąca ciąży masuj ciało dwa razy dziennie. Zrezygnuj z masażu dopiero dwa tygodnie przed porodem, żeby nie wywołać przedwczesnych skurczów.

Jak zapobiec rozstępom przy pomocy kosmetyków?

Spróbuj zapobiegać rozstępom za pomocą specjalnych kremów i żeli na blizny. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kosmetyki nadają się do smarowania brzucha w ciąży. Jeśli masz wątpliwości, co na rozstępy w ciąży nie zaszkodzi dziecku, wcieraj w skórę naturalne olejki, np. z jojoby, migdałowy, olejek z zarodków pszennych, a także oliwkę dla niemowląt i oliwę z oliwek. Te substancje zapewnią skórze wilgotność i sprawią, że stanie się ona elastyczna i miękka.
 
Po zakończeniu masażu olejkiem weź chłodny prysznic, który spowoduje, że skóra stanie się ujędrniona i lepiej ukrwiona. Warto wykonać też delikatny peeling ciała – sprawi, że kosmetyki pielęgnacyjne będą lepiej wnikać w skórę.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży odpowiednią dietą?

Przemyślana dieta to oczywiście podstawa zdrowej ciąży. Ale dbając o formę i wybierając niektóre produkty, możesz też zapobiegać rozstępom na skórze.
  • Jedz produkty bogate w witaminę E, np. oleje roślinne, awokado, szpinak, migdały, nasiona słonecznika.
  • Staraj się nie przytyć ponad miarę (norma dla kobiety w ciąży to 11-16 kg),
  • Nie rezygnuj z aktywnego trybu życia, o ile oczywiście twój lekarz na to pozwala.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak dbać o paznokcie w ciąży – czy każdy manikiur jest bezpieczny?
Zadbane dłonie i paznokcie są ważne także w ciąży. Ale czy przyszła mama może malować paznokcie? Czy każdy rodzaj manikiuru jest bezpieczny dla dziecka? Podpowiada Urszula Bronisz – manikiurzystka, właścicielka salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy