27-miesięczne dziecko rysuje
yanlev - Fotolia.com

Jak rozwija się dziecko w 27. miesiącu? (Rozwój fizyczny i intelektualny)

Twoje dziecko w 27. miesiącu życia jest coraz sprawniejsze fizycznie, potrafi nawet stać na jednej nodze. Dwulatek lubi zabawy plastyczne, ale mocno odczuwa swoje porażki, dlatego nie zniechęcaj go do twórczej ekspresji. Zobacz, jak mądrze wspierać dziecko w 27. miesiącu życia.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

27-miesięczne dziecko na twoją komendę: „Do biegu gotowi, start!" z radością oderwie się od ściany i popędzi co sił na swoich krótkich nóżkach w twoje ramiona. Nadeszła pora na pierwsze prawdziwe treningi sportowe. Za chwilę z biegacza dwulatek przedzierzgnie się w prawdziwego piłkarza, który zaciekle się „kiwa" i strzela gole. Zabawy z piłką to dla niego sposób na pozbycie się nadmiaru energii i znakomite ćwiczenie fizyczne. Przewracanie się, świadome obijanie o towarzyszy zabawy, nagłe zwroty kierunku biegu to świetna metoda na rozwijanie zmysłu równowagi. Aby dać upust jego energii, jak najczęściej organizuj zabawy ruchowe, które wspierają rozwój dziecka.

Dwulatek potrafi już chwilkę ustać na jednej nodze lub przejść kilka kroków po prostej linii. Do tych umiejętności dochodzą coraz lepsze możliwości operowania paluszkami: dziecko potrafi samo rozpiąć suwak w kurteczce, zapiąć rzepy w bucikach, wystukać na klawiaturze wskazane literki (sprawdź, jakie są zalety grania na komputerze). Po kilku próbach może nauczyć się trudnej sztuki wkładania spodni (na koszulkę przyjedzie czas za kilka miesięcy). Umiejętność samodzielnego ubierania się i rozbierania jest bardzo pożyteczna w tym okresie: dwulatek coraz lepiej kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne. 27 miesiąc to dobry czas, by zachęcić dziecko do treningu czystoći.

Rady dla rodziców:

  • Razem z dzieckiem ćwicz różne sposoby przemieszczania się: możecie skakać jak żabki, czołgać się jak węże albo wyskakiwać w górę jak wzbijający się do lotu ptak. Pokaż mu, w jaki sposób może trzepotać rączkami i udawać motylka. Poznaj 9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka
  • Staraj się nie wyręczać dziecka, jeśli maluch ociąga się z samodzielnym ubieraniem się, cierpliwie poczekaj, aż założy kapcie, spodenki, koszulkę. Nakładanie garderoby to świetne ćwiczenie na rozwój zdolności manualnych dziecka.

Rozwój emocjonalny

Świat dla 27-miesięcznego dziecka to wielka scena. Dwulatek zrobi dużo, by skupić na sobie uwagę - pociesznie tańczyć, skakać jak żabka, robić zabawne miny. Jest wrażliwy na krytykę. Może rozpłakać się, widząc niezadowoloną minę rodzica lub słysząc twój podniesiony ton (zobacz, jak mówić do dziecka, żeby cię słuchało). W chwilach klęski potrzebuje twojego wsparcia – mimo skończonych „już" dwóch latek, nadal jest wielkim pieszczoszkiem, dla którego najważniejsze jest przytulenie się do mamy. Nie musisz przetrzymywać go na rączkach czy kolanach, bo maluch nie chce siedzieć w miejscu, tylko poznać świat. Zobacz, jak przez drobne gesty możesz okazywać dziecku miłość.

Rady dla rodziców:

  • Zapewniaj dziecko o swojej ciągłej akceptacji. Staraj się podkreślać jego osiągnięcia i bagatelizować porażki: dzięki temu wzrośnie jego pewność siebie.
  • Rozwijaj w dziecku poczucie własnej wartości, angażując go do pomocy. Maluch może pomagać Ci ścierać kurze, wkładać obrane ziemniaki do garnka, drewnianą szpatułką rozsmarowywać masło lub twarożek na kanapce... To nic, że jego pomoc niewiele wniesie – będzie uszczęśliwiony i dumny z siebie, a to przecież najważniejsze.

Rozwój intelektualny

Najbliższy miesiące miną pod znakiem kształtowania się zdolności twórczych. Ulubionymi przyborami dwulatka stają się farby, a techniką malowanie palcami - dziecko chętnie grzebie w gęstej mazi i przenosi ją na papier (brudząc po drodze buzię, sweterek i dywan). Zachęcone przez rodziców, lepi abstrakcyjne rzeźby z ciastoliny, nietoksycznej plasteliny, stawia zamaszyste znaki długopisem. Zobacz, jak wyglądają rysunki dziecka rok po roku.

27-miesięczne dziecko lubi śpiewać piosenki. Jego pamięć jest coraz lepsza, więc niektóre maluchy z powodzeniem recytują wierszyk, którego się nauczyły. 

Dwulatek lubi oglądać się w lustrze, ale także ciekawią go zdjęcia rodzinne i nagrania z sobą w roli głównej. Przypominać dziecku różne wydarzenia z przeszłości - Boże Narodzenie, wizyty członków rodziny, wakacyjny wyjazd. Maluszkowi na pewno spodoba się zabawa w albumy rodzinne

Rady dla rodziców:

  • Nie przegap dnia, w którym twój dwulatek narysuje swój pierwszy, koślawy krzyżyk – po kółku, jakie zapewne nauczył się stawiać kilka miesięcy temu, to kolejna figura, jaką umie kreślić. Długa, pionowa linia, choć z pozoru wyjątkowo łatwa do narysowania, to cel naprawdę trudny do osiągnięcia dla małych paluszków.
  • Śpiewaj dziecku, puszczaj płyty z piosenkami dla maluchów i nagrania, których sama słuchasz. Specjaliści zajmujący się badaniami mózgu, podkreślają, jak wszechstronnie muzyka wpływa na rozwój dziecka


Obejrzyj film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci

Co może niepokoić?

  • Nadal nosi pieluchę. Choć sporo dwulatków już korzysta z nocnika, są maluchy, które jeszcze nie umieją panować nad swoją fizjologią. I jest to naturalne nie tylko w tym wieku. Niektóre maluchy w dzień pamiętają o siusianiu do nocnika, a w nocy moczą łóżko. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet do piątego roku życia. Częściej dotyczy chłopców i jest związana z niedojrzałością układu nerwowego do kontrolowania pęcherza podczas snu. Są jednak sposoby, by pomóc dziecku z pożegnaniu z pieluszką.
  • Źle znosi porażki. Ciągle możesz mieć do czynienia z wybuchami złości dziecka, kiedy nagle rozsypie się pracowicie ustawiana wieża lub gdy nóżka ugrzęźnie w zdejmowanej skarpetce. Dwulatek ma jeszcze przed sobą naukę przegrywania. W sytuacjach trudnych wypróbuj jeden ze sposobów na bunt dwulatka.
  • Maże po ścianach. Każde dziecko uwielbia ogromne pionowe przestrzenie, po których może (według rodziców: nie może!) rysować. Zapobiegnij tragedii i przytwierdź do ściany wielki karton, po którym będzie można malować bez ograniczeń.

Co cię może zainteresować:

Redakcja poleca

REKLAMA