GRY
 
 

Skarby lata dla maluszka

Właśnie teraz sezonowe owoce zawierają najwięcej witamin, bo są świeże i dojrzałe w pełnym słońcu. Ale to niejedyne ich zalety. Oto dlaczego jeszcze warto dawać je smykowi.

niemowlę, kuchnia, jabłko
Pachnące, soczyste, słodkie... Nic dziwnego, że maluchy za nimi przepadają. Ale oprócz tego, że są pyszne i mają dużo witamin, potrafią też pomóc na wiele dolegliwości. Oto co malec może zyskać, zajadając wiśnie, jagody czy porzeczki.

Delikatne jabłka
Bardzo dobrze wpływają na układ pokarmowy maluszka. Zawarty w tych owocach kwas jabłkowy zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych, a duża ilość pektyn reguluje florę bakteryjną w jelitach i pomaga przy niestrawności oraz biegunkach (owoce gotowane). Jabłka są również źródłem krzemionki, która między innymi wzmacnia kości.
Nasza rada: Tarte jabłuszko przygotowuj tuż przed podaniem, bo pod wpływem powietrza traci ono dużo witaminy C.
Uwaga! Jeśli owoce pochodzą z pewnego źródła, roczniakowi nie obieraj ich ze skórki – to w niej znajduje się najwięcej drogocennych składników.
Podawaj od: piątego miesiąca życia dziecka.

Pożywne śliwki
Mają działanie łagodnie przeczyszczające. Zawierają dużo błonnika, który poprawia pracę jelit i sprzyja ich szybszemu oczyszczaniu. Śliwki zawierają też fosfor i magnez, które dobrze wpływają na układ nerwowy malucha. Smykowi, który cierpi na zaparcia, możesz podawać suszone owoce namoczone wcześniej w wodzie albo śliwkowy sok lub kompot z tych owoców.
Nasza rada: Śliwki są pyszne nie tylko na surowo, w kruchym cieście czy knedlach. Doskonale smakują również z mięsem, np. schabem, polędwicą wieprzową lub delikatną drobiową wątróbką.
Uwaga! Nigdy nie gotuj śliwek z pestkami, gdyż zawierają szkodliwy kwas pruski.
Podawaj od: dziesiątego miesiąca życia malucha.

Soczysty arbuz
Jest doskonałym deserem na upalne dni, bo aż w 92 proc. składa się z wody i dobrze gasi pragnienie. Zawiera też sporo soli mineralnych.
Nasza rada: Jeśli chcesz mieć pewność, że arbuz jest dojrzały i świeży, popukaj w zieloną skorupę – powinnaś usłyszeć pusty dźwięk.
Uwaga! Nim dasz smykowi arbuza, oczyść go z pestek – mogą być szkodliwe dla organizmu.
Podawaj od: dziesiątego miesiąca życia malucha.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj