skutki uboczne szczepienia na covid u dzieci
fot. Adobe Stock

Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci

Skutki uboczne szczepienia dzieci na COVID są mniej nasilone niż u dorosłych – podaje Agencja Żywności i Leków, która w USA dopuściła szczepionkę Pfizera do stosowania u dzieci od 5. roku życia. Sprawdź, jakie skutki uboczne tego preparatu występują u dzieci najczęściej.
Ewa Janczak-Cwil
skutki uboczne szczepienia na covid u dzieci
fot. Adobe Stock
Dzieciom w wieku 5-11 lat (czyli w grupie wiekowej, która od niedawna i nie we wszystkich jeszcze krajach może być poddawana szczepieniu na COVID) podaje się jedną trzecią dawki dla dorosłych. To ok. 10 miligramów preparatu, którym szczepi się przeciwko COVID. Badania wykazały, że ta wyraźnie zmniejszona dawka jest skuteczna, powoduje również mniejsze skutki uboczne po szczepieniu na COVID u dzieci.

Najczęstsze skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci

Amerykańska Agencja Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości listę najczęściej występujących skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci. Poinformowała również, czy niepożądane reakcje poszczepienne częściej występują po pierwszej, czy po drugiej dawce preparatu Pfizera. To na razie jedyna szczepionka, która została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepionkę badano na grupie 3100 dzieci w wieku 5-11 lat. Podczas badań nie zaobserwowano żadnych ciężkich skutków ubocznych. Te, które wystąpiły, to łagodne lub umiarkowane reakcje niepożądane, które pojawiały się od 1 do 2 dni po podaniu szczepionki i ustępowały po kolejnych 24-48 godzinach.

Lista skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci – w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących:
  • zmęczenie
  • ból głowy
  • ból mięśni
  • dreszcze
  • biegunka
  • gorączka
  • bóle stawów
  • wymioty.

Niemal wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci częściej występowały po drugiej dawce preparatu. Jedynie biegunka zdarzała się częściej po pierwszej dawce, natomiast wymioty występowały równie często po obu dawkach.

Zmęczenie, które jest najczęstszym ogólnoustrojowym skutkiem ubocznym szczepienia na COVID u dzieci, pojawiało się u ok. 30 proc. zaszczepionych w grupie 5-11 lat. Z kolei ból głowy (drugi najczęstszy skutek uboczny) występował jedynie u niecałych 25 proc. zaszczepionych dzieci. Najrzadziej obserwowane wymioty zdarzały się tylko u 2 proc. zaszczepionych dzieci.
Dzieci w wieku 5-11 lat częściej niż nastolatki i dorośli doświadczają miejscowych skutków ubocznych. Aż 74 proc. dzieci w tej grupie wiekowej skarżyło się na ból w miejscu podania szczepionki po pierwszej dawce, a 71 proc. – po drugiej dawce. W miejscu podania preparatu, poza bólem, pojawiały się również zaczerwienienie i obrzęk. Wszystkie te objawy określane są łagodnymi skutkami ubocznymi szczepienia dzieci na COVID.

Skąd się biorą skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci?

Organizm, który otrzymuje szczepionkę, nie jest w stanie odróżnić prawdziwego zakażenia od szczepionki. Reaguje więc tak, jak gdyby został zakażony prawdziwym wirusem. Stąd reakcje na szczepienie w postaci gorączki, dreszczy, bólów głowy czy zmęczenia.

Reakcją organizmu na szczepienie jest przede wszystkim wytworzenie przeciwciał przeciwko konkretnemu patogenowi – w przypadku szczepień na COVID, chodzi o wytworzenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Po przyjęciu dwóch dawek szczepionki prawidłowo działający układ immunologiczny jest przygotowany na atak prawdziwego wirusa i jest w stanie skutecznie się przed nim bronić. Stąd mniejsza liczba objawowych przypadków zakażeń koronawirusem i ciężkiego przebiegu COVID u zaszczepionych.

Jak podaje Pfizer, skuteczność szczepionki w zapobieganiu ciężkiej postaci COVID u dzieci w wieku 5-11 lat wynosi prawie 91 proc, podczas gdy u dorosłych – ok. 90 procent.
Skutki uboczne szczepienia dzieci na COVID to mała cena w porównaniu z ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. I choć w grupie wiekowej 5-11 lat COVID z reguły przebiega łagodniej, to w USA zanotowano 170 przypadków śmierci dzieci w tym wieku z powodu COVID. Specjaliści szacują, że każde podane milion dawek szczepionki oznacza, że setki dzieci nie trafią do szpitali.

Źródło: businessinsider.com, conehealth.com

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy