GRY
 
 

Czy dopadną cię trudne emocje w ciąży?

Nie zawsze łatwo jest osiągnąć równowagę psychiczną w ciąży. Dlaczego tak się dzieje – wyjaśnia psycholog.

Kobieta w ciąży, emocje, płacz
fot. Fotolia
Do niedawna psychologowie uważali, że kobiety spodziewające się dziecka oprócz zadowolenia i pełnego radości oczekiwania na narodziny maleństwa przeżywają typowe dla swojego stanu kryzysy – niepokój, lęk, a nawet depresję. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i bezpośrednio przed porodem.
 

Co wiadomo o emocjach przeżywanych przez kobiety w ciąży? 

Nadal powszechny jest pogląd, że na początku ciąży przyszłe mamy bywają nadwrażliwe, zbyt pobudliwe i mogą nie radzić sobie ze swoimi ciągle zmieniającymi się emocjami (czytaj też: Czy ciążowe hormony musza wywoływać tyle dziwnych zmian?). Ciążowe niepokoje i lęki związane są przede wszystkim z przebiegiem ciąży i porodu, natomiast poczucie niepewności co do wywiązania się z roli matki bywa przyczyną depresji. Wcześniejsze badania potwierdzały, że takie emocje rzadziej występują u dojrzałych kobiet o dobrej samoocenie i zadowolonych z relacji z partnerem. Natomiast nowsze badania wykazały, że trudno określić jakiś jeden typowy sposób, w jaki zachowują się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży – taki, który odróżniałby je od kobiet niebędących w ciąży. Potwierdziły jednak, że niepokój znacznie rzadziej pojawia się u tych przyszłych mam, które potrafią konstruktywnie myśleć, czyli dobrze analizować sytuację i skutecznie rozwiązywać problemy. Bo to chroni je przed silnym stresem i nerwami w ciąży. Dziś psychologowie podkreślają, że ciąża to radosny okres oczekiwania i obserwowania rozwoju nienarodzonego potomka. Sprzyja jednak także uświadamianiu sobie wielu trudności i wyzwań.

Polecamy: Ciążowe strachy
 
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Co sprawia, że przyszłe mamy przeżywają czasem trudne emocje?

Może się tak zdarzyć nawet, gdy ciąża przebiega bez powikłań. Trudne emocje mogą wywołać np. konflikty z partnerem, trudności materialne czy brak wsparcia ze strony otoczenia, a także to, że ciąża była nieplanowana. Natomiast jeśli przyszła mama ma jakieś problemy ze zdrowiem swoim lub dziecka, to wtedy głównym powodem jej negatywnych emocji staje się troska o dziecko i przebieg ciąży. Wówczas bardzo może pomóc dobra wiedza o stanie zdrowia (swojego i dziecka) i niezbędnym leczeniu. Ważne jest zwłaszcza zaufanie do lekarza oraz wsparcie ze strony najbliższych. To wszystko pozwoli zmniejszyć niepokój, wyciszyć lęk i przywrócić równowagę, która jest niezbędna w dalszym okresie ciąży (czytaj też: Jak stres w ciąży wpływa na poród?).

Odpowiada: dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Ma  doświadczenie w udzielaniu pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.

Czytaj też: Szczęśliwa po porodzie - od czego to zależy?

 
td_dopisek.gif

 

Ocena (1 ocena)

3.0
Doładuj
Przeładuj