Sposoby na dyscyplinę u dzieci. Psycholog radzi

Kiedy dziecku brakuje dyscypliny należy uświadomić mu, że jego zachowanie jest nieodpowiednie. Zobacz, jak bez krzyków i bicia zdyscyplinować dziecko.
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Moja siostra rozpuszcza córeczkę. Nie egzekwuje zakazów. Widzę, że małej brakuje dyscypliny. A że opiekuję się nią od czasu do czasu, chcę wiedzieć, co w takiej sytuacji robić? Dorota


Jak radzić sobie z dzieckiem, któremu brakuje dyscypliny

W wychowaniu dzieci sprawdza się zasada złotego środka. Dziecko zna reguły obowiązujące w domu i umie się do nich dostosować. Ale ma także możliwość doświadczania różnych sytuacji.

Jak karać dziecko, które nie przestrzega dyscypliny? Przede wszystkim nie wolno dziecka bić ani na nie krzyczeć! Gdy jest nieposłuszne, można posadzić je w kącie na krzesełku i powiedzieć, że musi tam zostać przez jakiś czas. Dobrze działa zasada, że dziecko odbywa karę przez tyle minut, ile ma lat + 1 min.

Wcześniej jednak trzeba maluchowi wyjaśnić, za co spotkała go kara. Inny sposób to odebranie jakiegoś przywileju, np. zakaz oglądania dobranocki tego dnia albo jedzenia słodyczy, choć to akurat miał być dzień, kiedy dziecko miało dostać cukierki lub ciastko.
 
 
Czytaj też: 
Redakcja poleca: Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?
Często słyszy się, że dziadkowie bardziej kochają wnuki niż własne dzieci. To zastanawiające, że dziadkowie, którzy w młodości byli surowi dla swoich dzieci, dla wnuków są pobłażliwi i rozpieszczają je do granic możliwości. Z czego może wynikać tak inne podejście do pociech?
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy