Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów [WIDEO]

Twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc? Sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad.
Podczas spacerów i wycieczek i na świeżym powietrzu występuje ryzyko ukąszeń przez różne owady. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli miejsce zaczyna być opuchnięte i zaczerwienione, a także często piecze. Jak złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk?

Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów

Zazwyczaj efekty ugryzienia przez owady nie są niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Dlatego też staraj się pilnować malca, by nie dotykało ranki, bo wtedy objawy zapalenia mogą się nasilić. Zakażenie może też prowadzić do reakcji alergicznych o rozmaitym nasileniu, większość wymaga pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa!

Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko ukąsi:
  • Komar - wystarczy okład z roztworu sody oczyszczonej, okładu z lodu lub zwykła maść przeciwhistaminowa, taka jak Fenistil.
  • Pszczoła – po wyciągnięciu żądła, możesz obłożyć opuchliznę przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku
  • Osa - zrób malcowi okład z plasterka cebuli lub przeciętego korzenia pietruszki
  • Kleszcz - wyciągnij kleszcza (najlepiej za pomocą urządzenia dostępnego w aptece, np. Trix), a następnie zrób okład z roztworu sody oczyszczonej lub wapna
  • Meszka - na opuchliznę najlepiej działają okłady z cebuli lub maść typu Fenistil.

Ukąszenia owadów niosą ze sobą ryzyko

Jeśli twojego malucha ugryzie jakiś owad, musisz uważnie go obserwować. Po ukąszeniu przez owada istnieje ryzyko reakcji alergicznej. Przy wstrząsie anafilaktycznym dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka, następnie zaczyna wymiotować, oddycha z trudem, pojawia się na twarzy obrzęk. Później pojawia się szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, a następnie mogą wystąpić zaburzenia świadomości i drgawki.

Jeśli z dzieckiem zaczyna dziać się coś odbiegającego od normy, jak najszybciej jedź z dzieckiem do szpitala lub wezwij pogotowie. Jeśli straci przytomność i przestanie oddychać, zastosuj sztuczne oddychanie. Gdy pojawi się duszność, ułóż je tak, by ułatwić mu oddychanie.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem