skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu
fot. Fotolia.pl

Skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu

Picie alkoholu nawet na początku ciąży może źle wpłynąć na rozwój dziecka i trwale uszkodzić jego mózg. Jeśli starasz się o dziecko - ty i twój partner powinniście zrezygnować z picia alkoholu. U mężczyzn jego nadmiar może prowadzić do uszkodzenia nasienia i obniżać liczbę plemników.
Aneta Grinberg
skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu
fot. Fotolia.pl
Dotychczas wiele publikacji i badań było poświęconych spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach poszli o krok dalej i ostrzegają kobiety przed piciem na etapie starania się o dziecko. Picie alkoholu nawet w początkowych dniach ciąży może trwale uszkodzić mózg dziecka. Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu nie powinno więc się zdarzyć, jeśli podchodzisz do przyszłego macierzyństwa w sposób świadomy i rozważny.

Spis treści:
  1. Stosunek po alkoholu a ciąża
  2. Lepiej ograniczyć alkohol planując ciążę
  3. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po alkoholu
  4. Od kiedy przestać spożywać alkohol?

Stosunek po alkoholu a ciąża

Co o zajściu w ciążę po alkoholu myślą naukowcy? Ich zdaniem alkohol może poważnie uszkodzić płód jeszcze wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojej ciąży.  Badania wykazały, że alkohol spożywany w  3-4 tygodniu ciąży – często wtedy jeszcze kobieta o niej nie wie – może spowodować trwałe zmiany w genach embrionu. Wyniki badań sprawiają, że wiele kobiet zrezygnuje z przysłowiowej lampki wina, czy jednego drinka podczas spotkań z przyjaciółmi.

Naukowcy dowodzą, że spożyty w początkowych dniach ciąży alkohol może doprowadzić do  trwałych uszkodzeń mózgu dziecka, a w szczególności ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczenie, zapamiętywanie i zdolności językowe. Do zmian może dojść także w szpiku kostnym. Badacze twierdzą, że przez spożywany w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu przez matkę alkohol dziecko może mieć w przyszłości  problem z prawidłowym odczuwaniem zapachów.
Redakcja poleca: Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]
Uważasz, że lampka wina w ciąży nie zaszkodzi? W 175 ml czerwonego wina jest aż 17 g czystego alkoholu etylowego, a każda jego dawka może być groźna dla płodu. Pozwalanie sobie nawet na jeden kieliszek wina w ciąży jest więc absolutnie zakazane.

Lepiej ograniczyć alkohol, planując ciążę

W świetle wniosków wydaje się bardzo racjonalne ograniczenie, albo całkowita eliminacja alkoholu w czasie przygotowań do zajścia w ciążę. Do czego namawiają autorzy badań:
„Alkohol może niszczyć płód we wczesnej ciąży, a jest to czas, gdy kobiety nic nie wiedza jeszcze o swojej ciąży" – informuje dr. Nina Kaminen-Ahola, biolog przy Uniwersytecie Helsińskim. - „Dlatego dobrze byłoby zmniejszyć spożycie alkoholu już na etapie planowania ciąży".

Badania helsińskich naukowców były prowadzone na myszach. Młode myszy, które urodziły się po upojeniu ciężarnej samicy w bardzo wczesnej fazie ciąży miały m.in. objawy podobne do płodowego zespołu alkoholowego, zmniejszone tempo wzrostu.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po alkoholu

Takie podejście do alkoholu prezentują również autorzy książki „W oczekiwaniu na ciążę”. Heidi Murkoff i Sharon Mazel przypominają, że picie dużych ilości alkoholu może zaburzyć cykl miesiączkowy, a więc zakłóca owulację, jak również może  utrudnić zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w ścianie macicy. Eksperci jasno mówią, że im więcej kobieta pije, tym ma większe problemy z zajściem w ciążę. Dotyczy to również mężczyzn. Nadmiar alkoholu nie tylko źle wpływa na męską aktywność seksualną, ale prowadzi również do uszkodzenia nasienia i obniżenia liczby plemników.

Od kiedy przestać spożywać alkohol?

Jeśli pytamy kobiety, które planują zostać mamami, czy planują zaprzestać picia alkoholu w ciąży: zgodnie odpowiadają: tak. Ale najczęściej staje się to dopiero, gdy dowiadują się o ciąży. Jaki wpływ ma alkohol na kobietę w ciąży lub taką, która stara się w nią zajść? Na pytanie czytelniczek, czy rzeczywiście piwo do grilla, czy kieliszek wina do obiadu są niedopuszczalne podczas starań o dziecko (które mogą potrwać kilka miesięcy) autorzy książki odpowiadają: istnieje ważny powód abstynencji:

„Ponieważ nie otrzymasz  od organizmu informacji: od teraz nie pijesz! W chwili, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, a zapewne o tym wydarzeniu dowiesz się dopiero kilka tygodni później, lepiej zerwać z alkoholem całkowicie, gdy starasz się o dziecko. A jeśli decydujesz się w tym czasie na ograniczenie alkoholu, a nie całkowite spożycie to staraj się sięgać wyłącznie po napoje niskoprocentowe i staraj się jeść coś, co spowolni wchłanianie alkoholu przez organizm”.

Źródło: Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko. Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców, Rebis, Poznań 2010

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy