Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock

Dzień Pluszowego Misia: historia i pomysły na Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma ponad 100 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów. Opowiedz dziecku, jaki rodowód mają pluszowe misie, sprawdź nasze pomysły, jak jeszcze można uczcić to święto.
Małgorzata Malinowska
Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. I tak jest na całym świecie! Pluszowy miś jest ulubioną maskotką wielu dzieci. Nie ma chyba domu, w którym by się nie pojawił jako towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków i jako przytulanka do zasypiania. Nic dziwnego więc, że zabawka ta doczekała się swojego święta.

Spis treści:

Kiedy jest Dzień Pluszowego Misia?

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku, czyli w 100 rocznicę wyprodukowania pierwszego misia. Doszło do tego z pewnością dlatego, że maluchy na całym świecie pokochały tego mięciutkiego pluszaka. Niedźwiadki dość szybko stały się też głównymi bohaterami najpopularniejszych bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach 70. królował Miś Uszatek. 

Dziś pluszowy niedźwiadek jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. O ile bohaterowie najnowszych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, „Teddy Bear”, czyli klasyczny pluszowy miś, jest zabawką ponadczasową. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki? Misie są także inspirującym motywem dla producentów zabawek. Kubki termiczne, foteliki, ręczniczki – wszystko z wyrysowanymi misiowymi postaciami.
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Historia pluszowego misia dla dzieci

Ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów urodził się 118 lat temu w USA jako Teddy Bear i do dziś, w różnych wersjach, jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. 

Mało kto wie, że swój wkład w powstanie pluszowego misia ma sam Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku Prezydent wraz ze swą świtą wybrał się na łowy. Jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka, a Roosevelt nie zgodził się na jego odstrzelenie. „The Washington Post” opublikował rysunek upamiętniający to wydarzenie. Wizerunek misia stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona. Zaczął produkować misie, nazywając je na cześć Prezydenta „Teddy Bear”.

Pomysły na Dzień Pluszowego Misia

Mamy dla was dwie propozycje: oczywistą i nietypową o walorze edukacyjnym dla dziecka.

Pomysł nr 1 na Dzień Pluszowego Misia

Najbardziej oczywisty pomysł to sprezentowanie dziecku maskotki w kształcie pluszowego misia. Nie ma znaczenia jego kształt, kolor i rozmiar – miś to miś. Możecie także poszukać imprez, które będą z tej okazji odbywać się w waszej okolicy – sprawdźcie domy kultury i gminne świetlice dla dzieci.

Pomysł nr 2: pluszowy miś uczy ekologii

Mniej oczywisty sposób na świętowanie to przejrzenie z dzieckiem jego pluszaków. Bardzo często w dziecięcych pokojach jest ich cała masa, a nie wszystkimi maluchy się bawią. Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja, aby ustalić z dzieckiem, którymi pluszakami będzie jeszcze się zajmowało, a z którymi jest już gotowe się pożegnać –  te warto wyprać i przekazać potrzebującym dzieciom, wrzucając zabawki do pojemników PCK lub przekazując je do pobliskiego Domu Dziecka. Taki gest wykonany 25 listopada nauczy dziecko dzielenia się swoimi rzeczami, może stać się też lekcją ekologii.

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu i szkole

Tego wyjątkowego dnia przedszkolaki mają możliwość zabrania swoich ukochanych misiów do przedszkoli. Podczas zajęć pani może poprosić, by każde dziecko opowiedziało, dlaczego najbardziej lubi tego akurat pluszaka i co najchętniej z nim robi. Dzień Pluszowego Misia bywa też świętowany w szkołach, w klasach z nauczaniem początkowym. Tego dnia mali uczniowie zabierają swoje ukochane przytulanki na lekcje.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy