Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zobacz, dlaczego miś stał się ulubioną maskotką naszych dzieci.
Małgorzata Malinowska
Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock
Pluszowy miś jest ulubioną maskotką wielu dzieci. Nie ma chyba domu, w którym by się nie pojawił jako towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków i jako przytulanka do zasypiania. Nic dziwnego więc, że zabawka ta doczekała się swojego święta.

Kiedy jest Dzień Pluszowego Misia 

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów urodził się 117 lat temu w USA jako Teddy Bear i do dziś, w różnych wersjach, jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. 

Mało kto wie, że swój wkład w powstanie tego pluszaka ma sam Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku Prezydent wraz ze swą świtą wybrał się na łowy. Jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Roosevelt nie zgodził się na jego odstrzelenie. "The Washington Post" opublikował rysunek upamiętniający to wydarzenia. Był on inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona. Zaczął on produkować misie nazywając je na cześć Prezydenta "Teddy Bear".
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Jak powstał Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku w 100 rocznicę jego "narodzin". Doszło do tego z pewnością dlatego, że maluchy na całym świecie pokochały tego pluszaka. Niedźwiadki stały się głównymi bohaterami najpopularniejszych bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach '70 powstał Miś Uszatek. 

Dziś pluszowy niedźwiadek jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki? Misie są także inspirującym motywem dla producentów zabawek. Kubki termiczne, foteliki, ręczniczki – wszystko z wyrysowanymi misiowymi postaciami. O ile bohaterowie najnowszych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, "Teddy Bear" jest zabawką ponadczasową. Kolejnych 100 lat, Misiu!

Co zrobić na Dzień Pluszowego Misia

Mamy dla was dwie propozycje: oczywistą i nietypową o walorze edukacyjnym dla dziecka.

Pomysł nr 1 na Dzień Pluszowego Misia

Najbardziej oczywisty pomysł to sprezentowanie dziecku maskotki w kształcie pluszowego misia. Nie ma znaczenia jego kształt, kolor i rozmiar – miś to miś. Można także poszukać imprez, które będą z tej okazji odbywać siw w waszej okolicy – sprawdź domy kultury i gminne świetlice dla dzieci.

Tutaj znajdziesz śliczne pluszowe misie w dobrych cenach. Taka zabawka do miły prezent na każda okazję:

 

Pomysł nr 2: pluszowy miś uczy ekologii

Mniej oczywisty sposób na świętowanie, to przejrzenie z dzieckiem jego pluszaków. Bardzo często w dziecięcych pokojach jest ich cała masa, a nie wszystkimi maluch się bawi. Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja, aby ustalić z dzieckiem, którymi pluszakami malec będzie jeszcze się zajmował, a z którymi jest już gotów się pożegnać –  te warto wyprać i przekazać potrzebującym dzieciom, wrzucając zabawki do pojemników PCK lub przekazując je do pobliskiego Domu Dziecka. Taki gest wykonany 25 listopada nauczy dziecko dzielenia się swoimi rzeczami, może stać się też lekcją ekologii.

Pozostałe ulubione misie i inne pluszaki warto wyprać i ewentualnie wyreperować. To także lekcja ekologii dla malca: nie wyrzucaj – reperuj.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy