Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock

Dzień Pluszowego Misia: co to za święto, kiedy wypada, 

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma ponad 100 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów. Opowiedz dziecku, jaki rodowód ma pluszowy miś. Sprawdź, jak można uczcić to święto.
Dzień Pluszowego Misia
fot. Adobe Stock
Pluszowy miś jest ulubioną maskotką wielu dzieci. Nie ma chyba domu, w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków i przytulanka do zasypiania. Nic więc dziwnego, że zabawka ta doczekała się swojego święta. Wyjaśniamy, kiedy jest Dzień Pluszowego Misia, jaka jest historia tego święta oraz jak się je obchodzi.

Dzień Pluszowego Misia – historia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od tego dnia pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy jako bohaterowie bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach 70. Miś Uszatek. 

Historia pluszowego misia – kiedy powstał pluszowy miś i skąd się wzięła jego nazwa?

Ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear i do dziś, w różnych wersjach, jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. 

Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku prezydent USA uczestniczył w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Roosevelt nie zgodził się wówczas na jego odstrzelenie. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. Wizerunek misia stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować misie, nazywając je na cześć prezydenta USA „Teddy Bear” (Nazwa Teddy Bear nawiązuje do imienia Theodore, które nosił prezydent). 

Dziś pluszowy niedźwiadek nadal jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. O ile inni bohaterowie popularnych współczesnych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, „Teddy Bear”, czyli klasyczny pluszowy miś, jest zabawką ponadczasową. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki?

Misie stały się także inspirującym motywem dekoracyjnym dla producentów zabawek. Kubki termiczne, foteliki, ręczniczki – wszystko z wyrysowanymi misiowymi postaciami.

Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia?

W Dniu Pluszowego Misia przedszkolaki mają zwykle możliwość zabrania swoich ukochanych misiów do przedszkola. Podczas zajęć opowiadają, dlaczego lubią swojego pluszaka, jak się z nim bawią, rysują jego portret, wykonują pracę plastyczną na Dzień Pluszowego Misia.

Dzień Pluszowego Misia bywa też świętowany w szkołach w klasach 1-3. Tego dnia mali uczniowie również mogą zabrać swoje ukochane przytulanki na lekcje.


Dzień Pluszowego Misia można uczcić również z dzieckiem w domu. Jeśli Twoje dziecko lubi kolorować – idealnie sprawdzą się kolorowanki z misiem. Możecie także pójść o krok dalej i spróbować samodzielnie narysować niedźwiadka – z naszą instrukcją, jak narysować misia nie będzie to wcale tak trudne. 

Dobrym pomysłem jest również opowiedzenie dziecku o słynnych misiach z bajek, których twój maluch jeszcze nie zna. Możecie zrobić sobie misiowy wieczór i obejrzeć filmy lub animacje, w których występują znane niedźwiadki.
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy