szczepienia 12latków
fot. Adobe Stock

Szczepienia 12-latków właśnie się rozpoczęły!

Ruszyły szczepienia 12-latków i pozostałych dzieci poniżej 15. roku życia. Proces szczepienia będzie przebiegał tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Dzieci w wieku 12-15 lat zostaną zaszczepione podwójną dawką szczepionki firmy Pfizer.
Joanna  Biegaj
szczepienia 12latków
fot. Adobe Stock
Szczepienia 12-latków to kolejny etap osiągania odporności zbiorowej w Polsce. Do tej pory ze szczepienia na COVID-19 mogły skorzystać osoby dorosłe, a także młodzież, która skończyła 16 lat. Europejska Agencja Leków rozszerzyła jednak tę grupę również o dzieci w wieku 12-15 lat. W poniedziałek 7 czerwca rozpoczęły się szczepienia dzieci na COVID w tym przedziale wiekowym. 

Szczepienia 12-latków na COVID

Schemat szczepienia na COVID u dzieci w wieku 12-15 lat będzie wyglądał tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Nastolatkom zostaną podane dwie dawki szczepionki. Odstęp między pierwszą a drugą dawką będzie wynosił minimum 3 tygodnie.

W przypadku szczepienia na COVID dziecka w wieku od 12 do 15 lat potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Wymagana jest także obecność wyżej wymienionej osoby dorosłej w trakcie przyjmowania przez dziecko szczepionki. 

Czytaj też: Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19?

Szczepienie dzieci skuteczne i bezpieczne 

Na temat szczepienia dzieci na COVID wypowiedział się ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski. W umieszczonym na Twitterze wpisie czytamy:

„Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym”. Zdaniem eksperta jest to „ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka”.

Dr Paweł Grzesiowski przytoczył także badania opublikowane na łamach „New England Journal of Medicine”, w których brało udział  2260 dzieci w wieku 12-15 lat. Połowa uczestników otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19, druga część – placebo. Szczepionka firmy Pfizer wykazała wysoką skuteczność, a także korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych. Co więcej, według badaczy odpowiedź immunologiczna wśród dzieci jest wyższa niż wśród dorosłych.
 
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy