kiedy szczepienia na COVID dla pięciolatków?
fot. Adobe Stock

Szczepienia dzieci na COVID w Polsce

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, ile dawek dla dzieci już zakontraktowano i kiedy szczepienia ruszą w Polsce.
kiedy szczepienia na COVID dla pięciolatków?
fot. Adobe Stock
Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zarekomendowała podawanie dzieciom w wieku 5-11 lat szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez Pfizer/BioNTech. Sprawdź, kiedy ruszą szczepienia dla dzieci w Polsce i jak dokładnie będą wyglądały.

Kiedy ruszą szczepienia dzieci poniżej 12 lat na Covid?

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12 lat. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest także bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku w wieku od 5 do 11 lat. Świadczą o tym wyniki badań klinicznych, jednak by preparat mógł zostać podany młodszym dzieciom, muszą zostać wydane odpowiednie zezwolenia na jego użycie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na początku listopada formalnie zatwierdziło szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Decyzję poprzedziło jednomyślne głosowanie zespołu 14 ekspertów Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), którzy uznali, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci poniżej 12. roku życia. Izrael jako drugi kraj na świecie rozpoczął 22 listopada szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Rekomendację w sprawie stosowania preparatu firmy Pfizer w tej grupie wiekowej wydała także Europejska Agencja Leków. Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku do obrotu. 

– Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu – przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik MZ poinformował także, że już zakontraktowane jest 1,1 mln dawek. Gdy dotrą, będzie można rozpocząć szczepienia. Nastąpi to prawdopodobnie w połowie grudnia.

Jak będzie wyglądać szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat?

Preparat dzieciom w wieku 5-11 lat ma być podawany w mniejszej ilości, jednej trzeciej objętości „dorosłej dawki”, co odpowiada ok. 10 miligramom preparatu. Szczepienie ma się również odbywać mniejszą igłą. Preparat Pfizera wymaga podania dwóch dawek w odstępie trzech tygodni i dwutygodniowego oczekiwania na pełną ochronę.

Skutki uboczne szczepionki Pfizera wśród dzieci w wieku 5-11 lat

Ponieważ dzieci poniżej 12. roku życia otrzymują mniejszą dawkę, doświadczają lżejszych skutków ubocznych po szczepieniu. FDA podała dane badań klinicznych, z których wynika, że dzieci w wieku 5-11 lat, które zostały zaszczepione Pfizerem, doświadczały głównie takich objawów jak: zmęczenie, czy bóle głowy. Objawy te wystąpiły u ok. 1/3 zaszczepionych dzieci. U co dziesiątego dziecka wystąpiły bóle mięśni, dreszcze, biegunka czy gorączka, pojawiały się także bóle stawów i wymioty. Badania kliniczne wskazały także, że objawy po szczepieniu częściej wystąpiły po podaniu drugiej dawki preparatu Pfizer/BioNTech. Jedynie biegunka występowała częściej po pierwszej dawce, a wymioty występowały tak samo często po obu dawkach.

Czy szczepionka dla dzieci jest bezpieczna?

Z przedstawionych przez firmę Pfizer-BioNTech badań wynika, iż szczepionka przeciwko COVID-19 jest w 91 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu przebiegowi choroby u młodszych dzieci. Co więcej, eksperci FDA twierdzili, że korzyści wynikające ze szczepionki przewyższają potencjalne skutki uboczne wynikające z podania preparatu. 

 

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy