3. tydzień ciąży

3 tydzień ciąży to czas, gdy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Możesz zauważyć plamienie implantacyjne. Pierwsze ciążowe dolegliwości też dają już o sobie znać.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

Jesteś w pierwszym miesiącu ciąży. 3. tydzień to czas, w którym faktycznie dopiero dochodzi do zapłodnienia. Mimo że ciąża jest liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, dopiero teraz zaczyna rozwijać się w tobie nowe życie. Czy wiesz, że w momencie zapłodnienia rozstrzygnie się nie tylko płeć twojego dziecka, ale także jego osobowość, uzdolnienia, wygląd, czyli wszystko to, o czym decydują geny? Zobacz, co może cię zaskoczyć w tym tygodniu!

Wielkość płodu w 3 tygodniu ciąży

4-5 dni po zapłodnieniu twoje dziecko mierzy ok. 0,15 mm i jest nie większe od główki od szpilki. Ma postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą.

Płód w 3 tygodniu ciąży:

Płód w 3 tygodniu ciąży - jak wygląda dziecko

3 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

6-7 dni po zapłodnieniu dziecko liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają specjalizację. W następnych tygodniach z poszczególnych komórek rozwiną się: 

 • ciało dziecka,
 • błony płodowe,
 • łożysko.

Blastocysta właśnie zagnieżdża się w macicy.

Co się zmienia u ciebie w 3 tygodniu ciąży?

Między 12. a 16. dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację (a dni płodne mogły rozpocząć się nawet 2 dni wcześniej i skończyć 2 dni później). Jeśli w czasie jajeczkowania do twojej komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie.

Po zapłodnieniu w twoim ciele rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, a ta również sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Nie wstydź się ich, nie czuj się winna. Są one całkowicie normalne!

Jak zmieniają się twoje piersi?

Obecne zmiany są bardziej nasilone niż te przed miesiączką. Możesz dostrzec:
 • lekkie mrowienie w piersiach,
 • obrzmienie piersi,
 • ściemnienie brodawek sutkowych,
 • pojawienie się małych grudek na obwódce, zwanych gruczołami Montgomery’ego.

Pierwsze objawy ciąży w 3 tygodniu

Już teraz możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży za sprawą pewnych dolegliwości. Być może nie łączysz ich z odmiennym stanem, ale twój organizm wysyła ci jasne ciążowe sygnały. Pierwsze oznaki ciąży to:

Pierwsze objawy ciąży
 • Częste wizyty w toalecie. To efekt powiększania się macicy i działania hormonów, które przyśpieszają krążenie krwi, a przez to wpływają na pracę nerek. Te organy intensywnie teraz oczyszczają krew z wszelkich substancji toksycznych. 
 • Nowe reakcje na znane zapachy i smaki. Według naukowców wzrost wrażliwości na zapachy i smaki w ciąży to... spadek po przodkach. Wrażliwsze zmysły miały pomóc przyszłej mamie chronić się przed substancjami, które mogłyby dziecku zaszkodzić.
 • Tkliwość i powiększenie piersi. Zanim zdecydujesz, czy chcesz karmić piersią, czy butelką, twój biust już zaczyna przygotowywać się do laktacji. Piersi w ciąży uwrażliwiają się na dotyk do tego stopnia, że leżenie na brzuchu może stać się bolesnym doznaniem.

3 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Choć jesteś dopiero w 3. tygodniu ciąży, już teraz zrób wszystko, by przebiegała ona prawidłowo. Nie przyspieszaj też niczego na siłę - pamiętaj, by wykonywać wszystkie badania i testy w zalecanych terminach. 

 • Zadbaj o spokój i dobry nastrój – jeśli masz np. bardzo stresującą pracę, a jej zmiana nie wchodzi w grę, skonsultuj się z psychologiem lub terapeutą, by poznać skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. W przeciwnym razie może on negatywnie wpłynąć na rozwój twojego maluszka. 
 • Poczekaj ze zrobieniem testu ciążowego – 3. tydzień ciąży to jeszcze nie czas na robienie testu ciążowego. Wykonywanie go tuż po współżyciu nie ma sensu, ponieważ żaden test nie jest na tyle czuły, by wykrył ciążę na tak wczesnym etapie. Otrzymany wynik negatywny mógłby spowodować niepotrzebną frustrację i dodatkowy stres. Domowy test ciążowy najlepiej jest wykonać nie wcześniej, niż w terminie spodziewanej miesiączki, czyli w 5. tygodniu ciąży. 

Co cię może niepokoić w 3 tygodniu ciąży?

Początek ciąży bywa nerwowy. Jednak spokojnie – pamiętaj, by zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bądź świadoma, że nie każda ciąża przebiega książkowo, co nie oznacza, że nieprawidłowo. Tego nie musisz się bać:

 • Pływanie w ciąży – nie musisz rezygnować z basenu, pod warunkiem, że będziesz korzystać z obiektów, gdzie woda jest ozonowana, a nie chlorowana. Wysokie stężenie chloru może mieć szkodliwy wpływ na płód. Z wizyty na basenie trzeba jednak zrezygnować w przypadku stanu zapalnego pochwy.
 • Brak nudności – mdłości w ciąży zdarzają się bardzo często, ale nie są konieczne. Ich brak nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w organizmie kobiety. Niektóre przyszłe mamy mają mdłości w pierwszym trymestrze, inne nie mają ich w ogóle, a jeszcze innym doskwierają one niemal przez całą ciążę. 
 • Krwawienie – jeśli zauważyłaś na bieliźnie niewielkie plamienie lub krwawienie, nie wpadaj w panikę. W czasie między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Jest skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy i złuszczania jej błony śluzowej. 

Aby uniknąć infekcji i stanów zapalnych, dbaj o odpowiednią higienę intymną, stosując łagodne płyny. Może zainteresuje cię któryś z tych preparatów:

Częste pytania w 3 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.6

Popularne tematy