6. tydzień ciąży

6 tydzień ciąży to czas szybkiego rozwoju dziecka. Ma już 4 mm i jego serce zaczyna pompować krew. Na wizycie u lekarza dostaniesz skierowanie na USG transwaginalne.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

6. tydzień ciąży to już drugi miesiąc oczekiwania na dziecko. Kilka dni temu nie zdawałaś sobie jeszcze sprawy, że zostaniesz mamą. Pewnie dopiero sięgałaś po test ciążowy. Tymczasem za tobą już niemal połowa 1. trymestru. Do porodu pozostały jeszcze 34 tygodnie. Zobacz, ile niezwykłych rzeczy dzieje się teraz w twoim ciele i jak zmienia się dziecko.

Wielkość płodu w 6 tygodniu ciąży

Na początku 6. tygodnia dziecko ma zaledwie 3-4 mm długości. Nie jest większe niż ziarenko granatu. Ale bardzo szybko rośnie – po 7 dniach będzie niemal dwa razy większe. „Wzrost” płodu mierzy się bez nóżek – od czubka głowy do miednicy, wzdłuż kręgosłupa. Na pierwszym USG, które wykonuje się między 6. a 11. tygodniem ciąży, można zobaczyć już pęcherzyk ciążowy, a czasem nawet sam zarodek. Gdy długość płodu przekroczy 5 milimetrów, podczas USG będzie można usłyszeć bicie serca. To bardzo niezwykłe doświadczenie.

Płód w 6 tygodniu ciąży:

6 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

6 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Gdybyś mogła zobaczyć teraz swoje maleństwo, wyraźnie wyróżniłabyś już głowę i... ogonek (tak na tym etapie ciąży wygląda płód). Co jeszcze dzieje się z dzieckiem?
 • Pojawiają się zawiązki rąk
 • Kształtuje się nosek
 • Ma miejsce organogeneza (tworzy się wątroba, nerki i płuca)
 • Powstają komory serca
 • Serce zaczyna pompować krew

Co się zmienia u ciebie w 6 tygodniu ciąży?

Twoje ciało wyraźnie przygotowuje się już do macierzyństwa. To skutek burzy hormonalnej, która trwa w twoim organizmie (np. coraz mocniej rośnie teraz poziom hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej).

Objawy ciąży i dolegliwości, które możesz odczuwać w 6 tygodniu: 

 • Powiększa się biust 
 • Piersi stają się bardzo wrażliwe 
 • Nadmierne wydziela się ślina
 • Pojawiają się wahania nastroju
 • W ustach możesz czuć metaliczny posmak
 • Mogą dokuczać ci poranne mdłości 
 • Czasem pojawiają się ostre wymioty (tzw. hyperemesis gravidarum). 
 • Częściej korzystasz z toalety
 • Pojawiają się zaparcia i zgaga

Nie zapominaj o suplementacji kwasu foliowego i witamin odpowiednich dla kobiet w pierwszym trymestrze. Apteki internetowe zazwyczaj oferują je w dobrych cenach:

Sposoby na ciążowe mdłości

W ciąży – niestety – nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z nudnościami i wymiotami możesz radzić sobie domowymi sposobami. 

sposoby na mdłości w ciąży

Jak rośnie brzuch w 6 tygodniu ciąży?

W 6. tygodniu ciąży brzuch jest nadal płaski. Macica jednak cały czas się powiększa, aby pomieścić rosnące dziecko. Skutkiem jej rozrastania się (a dokładnie rozciągania wiązadeł macicy) jest pobolewanie brzucha. Na tę dolegliwość skarży się wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Bolesność odczuwana jest w podbrzuszu. Ból brzucha w ciąży nie stanowi zagrożenia, jeżeli nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak skurcze, krwawienie czy plamienie. 

Kiedy ból brzucha w ciąży jest sygnałem o zagrożeniu?

 • ból nasila się – jeśli dodatkowo wystąpiło plamienie, krwawienie w ciąży i skurcze, to mogą być objawy rozpoczynającego się poronienia
 • ból jest połączony ze skurczami macicy – jeśli skurcze są regularne, może to zapowiadać utratę ciąży
 • ból jest nietypowy i nietypowo zlokalizowany – to może świadczyć o dolegliwościach nie związanych bezpośrednio z ciążą (np. o zapaleniu wyrostka), ale również zagrażających i mamie, i dziecku
Przy wystąpieniu niepokojących bólów brzucha (podbrzusza) jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych.

6 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

6. tydzień ciąży to początek bardzo ważnego dla dziecka okresu zarodkowego (potrwa on do 10. tygodnia ciąży). Zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych, dlatego:

 1. Przyjmuj kwas foliowy – to ważne dla dziecka. Początkowo kręgosłup płodu jest rynienką, w której znajduje się bardzo wrażliwy przewód nerwowy. Brak kwasu foliowego może sprawić, że przewód nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa. Ten defekt (tzw. spina bifilda) może zagrażać życiu dziecka. Może też sprawić, że sygnały z mózgu nie dotrą do nóg, które pozostaną bezwładne. Lekarze zalecają przyjmowanie w ciąży 0,4 mg kwasu foliowego dziennie od czasu podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko.
 2. Idź do lekarza – jeśli test ciążowy wyszedł pozytywnie, umów się do ginekologa. Lekarza da ci skierowanie na pierwsze ciążowe USG, które potwierdzi, że spodziewasz się dziecka. Badanie wykonuje się przez pochwę. Ma ono na celu potwierdzenie żywego zarodka (lub zarodków) w macicy. Pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną.
 
Prowadź zdrowy tryb życia – unikaj dymu tytoniowego (pamiętaj, że dziecku może zaszkodzić nawet bierne palenie. Nie daj się namówić na lampkę czerwonego wina na poprawę morfologii (w ciąży obowiązuje zakaz picia alkoholu. Warto również ograniczyć picie kawy. 

Co cię może niepokoić w 6 tygodniu ciąży?

 • Seks w ciąży – nic nie stoi na przeszkodzie, by kochać się z partnerem tak jak wcześniej. Dziecko w brzuchu jest dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie mogą wniknąć do niego ani drobnoustroje, ani plemniki. Gdy para uprawia seks, czuje tylko delikatne i kołyszące skurcze macicy. Tylko w przypadku ciąży zagrożonej, którą stwierdza lekarza, trzeba powstrzymać się od seksu.
 • Infekcje pochwy – koniecznie musisz leczyć je jak najszybciej. Zaniedbanie infekcji intymnych może prowadzić do problemów z ciążą. Choć twój odmienny stan sprzyja np. rozwojowi np. grzybicy, możesz jej zapobiegać (noś bieliznę tylko z naturalnych materiałów, często zmieniaj ręcznik, którym się wycierasz, starannie susz go po każdym użyciu, do podmywania nie używaj mydła w kostce, z którego korzysta jeszcze ktoś inny).

6 tydzień ciąży – ciąża mnoga

O tym, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, możesz dowiedzieć się na ciążowym USG, które wykonuje się między 6. a 11. tygodniem. To właśnie wtedy lekarz może mieć dla ciebie niesamowitą wiadomość, że zamiast jednego pęcherzyka ciążowego widzi dwa (albo więcej). To znak, że w twoim brzuchu rozwija się ciąża mnoga. Jeśli spodziewasz się bliźniąt, na tym etapie udaje się też rozpoznać, czy są to bliźnięta jedno- lub dwujajowe. Czasem zdarza się i tak, że dodatkowy pęcherzyk ulega wchłonięciu i na kolejnym USG już go nie widać.

Czego możesz się spodziewać?

 • Silniejszych mdłości i wymiotów – mogą się pojawić, ale nie muszą.
 • Częstszych wizyt u lekarza – ciąża mnoga nie oznacza komplikacji, ale wymaga pilniejszej obserwacji.
 

Częste pytania w 6 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.6

Popularne tematy