GRY
 
 

Jak zaplanować bezpieczny urlop z dzieckiem?

Urlop z dzieckiem to wyzwanie. Co spakować, by wakacje z dzieckiem były bezpieczne? Jak przygotować się do urlopu z dzieckiem?

pakowanie
fot. Fotolia
Małe dziecko można zabrać wszędzie, nawet do egzotycznych krajów, ale trzeba się do tego dobrze przygotować. Poza pakowaniem ubranek, zabawek i kosmetyków, które zapewne będziesz wrzucać do walizki dopiero dzień przed wyjazdem, jest dużo innych spraw, których trzeba dopilnować. Ostatniego dnia przed urlopem nie będziesz miała głowy (i czasu) do tego, by załatwić np. ubezpieczenie, pobiec do lekarza po receptę czy kupić fotelik dla malucha. Dzięki naszej ściągawce o niczym nie zapomnisz.

Apteczka na wakacje

Zrób przegląd domowych zasobów i wyrzuć przeterminowane leki. Potem skompletuj apteczkę na urlop. Powinny w niej być środki opatrunkowe (plastry, bandaże), środek do dezynfekcji, sól fizjologiczna do przemycia rany, podstawowe leki na przeziębienie, przeciwbólowe, przeciw biegunce i wymiotom, na ukąszenia owadów, termometr.
Redakcja poleca: Mama w podróży – rozmówki angielskie: w mieście [WIDEO]
Wybierasz się w zagraniczną podróż z dzieckiem? Poznaj zwroty po angielsku, które przydadzą ci się podczas spaceru po mieście.

Dokumenty na wyjazd

Jeśli czeka was wycieczka zagraniczna, przyszykuj paszporty i sprawdź, do kiedy są ważne. Zabierz książeczkę zdrowia dziecka. Jest w niej wiele informacji, które mogą się przydać w razie choroby albo urazu. Jeżeli dziecko ma uczulenie, przed wyjazdem odwiedźcie alergologa, by zapisał dziecku stale przyjmowane leki oraz te, które są potrzebne w szczególnych sytuacjach, jak w przypadku alergii jamy ustnej, spastycznego zapalenia oskrzeli, duszności czy wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli maluch ma astmę, zabierz kartkę ze wskazówkami doktora dotyczącymi leczenia.

Kosmetyki na urlop z dzieckiem

Płyn do kąpieli, krem czy mleczko do ciała możesz kupić już teraz (mają długi termin przydatności). Nie wiadomo bowiem, czy na miejscu kupisz takie kosmetyki, których używa dziecko. Zwłaszcza jeśli jest alergikiem. Na wakacjach lepiej nie eksperymentować z nowymi markami – mogą podrażnić, uczulić i na urlopie zamiast wypoczywać, będziecie biegać do apteki. Pamiętaj, by walizki wrzucić krem przeciwsłoneczny, dla dzieci z filtrem mineralnym.

Wózek i nosidełko dla dziecka

Jeśli nie kupiliście jeszcze spacerówki, teraz jest najwyższa pora. Wybierając model, zwróć uwagę na jego wagę (aluminiowy stelaż jest najlżejszy) i gabaryty, by zmieścił się do bagażnika. Podczas plenerowych wypraw sprawdzi się też nosidełko lub chusta. Zacznij nosić w nim malca na kilka tygodni przed wyjazdem, by się przyzwyczaił.

Walizki i torby na wakacje

Jeśli jedziecie swoim samochodem, najwygodniej będzie spakować wszystko w walizkę i kilka mniejszych toreb, które poutykacie w bagażniku. Jeśli lecicie samolotem, sprawdź, ile może ważyć każdy bagaż i jakie powinien mieć wymiary. Zawczasu kupcie albo pożyczcie odpowiednie walizki. W podróży z dzieckiem świetnie sprawdzają się torby z termicznymi kieszonkami na butelki. W takiej torbie zmieścisz pieluszki na zmianę, zabawki i coś do chrupania.

Zobacz także: Wakacje z dziadkami

Doładuj
Przeładuj