USG genetyczne - co musisz o nim wiedzieć?

To nieinwazyjne przesiewowe badanie USG jest jednym z ważniejszych badań ciążowych. Dlaczego? Ponieważ wykazuje, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Podpowiadamy, kiedy musisz zapisać się na to badanie!
Milena Oszczepalińska
USG genetyczne
fot. AdobeStock
Podczas ciąży czeka Cię co najmniej kilka badań USG. Jednym z nich jest badanie, które nazywane jest genetycznym. Jest ono szczególnie ważne, nie tylko ze względu na fakt, że może wykazać, jakiej płci jest rosnące w brzuchu mamy dziecko, lecz także dlatego, że właśnie podczas tego USG lekarz dokładnie bada, czy płód rozwija się prawidłowo. Kiedy należy je zrobić i ile kosztuje to badanie? Podpowiadamy!

USG genetyczne, czyli jakie?

Ultrasonograficzne badanie genetyczne to badanie przesiewowe, które pozwala ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wady genetyczne, to można je zdiagnozować właśnie podczas tego badania (stąd jego nazwa). Lekarz w trakcie badania sprawdza wygląd zewnętrzny dziecka (głowę, tułów, kończyny) oraz organy wewnętrzne (serce, żołądek, nerki, pęcherz moczowy).

Parametry badane podczas USG genetycznego

W trakcie badania lekarz zwraca szczególną uwagę na:
  • kość nosową u dziecka (jeśli nie rozwija się prawidłowo, może świadczyć o zespole Downa);
  • przezierność fałdu karkowego (jeśli odległość między skórą a tkanką podskórną w okolicach karku jest większa niż 2,5 mm, może to świadczyć o jakiejś wadzie wrodzonej);
  • akcję serca płodu;
  • ruchy płodu;
  • długość kości szczęki;
  • prawidłowość przepływu krwi w żyłach;
  • stan ogólny macicy;
  • kości i szwy czaszki;
  • wygląd, rozmiar i położenie łożyska;
  • ilość wód płodowych (przy wielowodziu może dojść do różnych powikłań, takich jak niedotlenienie wewnątrzmaciczne lub przedwczesny poród).
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Kiedy należy zrobić USG genetyczne?

To badanie USG w ciąży robi się pod koniec pierwszego trymestru, dokładnie między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jest to bardzo istotne, ponieważ w tym okresie długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) wynosi od 45 do 84 mm, czyli właśnie tyle, ile powinna wynosić dla prawidłowej oceny poszczególnych parametrów. Zrób więc wszystko, by nie przegapić badania w terminie, który wyznaczy ci lekarz prowadzący ciążę.
Czy wiesz, że? W trakcie USG genetycznego rodzice mogą już poznać płeć dziecka. Na tym etapie ciąży narządy płciowe są już widoczne, więc przy odrobinie szczęścia i odpowiedniego ułożenia dziecka, da się dostrzec, czy w brzuchu mamy rozwija się chłopiec, czy dziewczynka.

Ile kosztuje USG genetyczne?

Jeśli na badanie skierował cię lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ, wówczas jest ono refundowane. Jeśli natomiast chcesz wykonać USG w prywatnym gabinecie lekarskim, wówczas będzie ono kosztowało około 200 zł. Na cenę wpływają m.in. takie czynniki, jak dostępna aparatura czy wielkość miasta,w którym zamierza się przeprowadzić badanie.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy