Utrudnienia w 500 plus w czerwonych i żółtych strefach
fot. AdobeStock

Utrudnienia w 500+ w czerwonych strefach. W żółtych też mogą być problemy

Flagowy program socjalny rządu PIS już wkrótce może być zagrożony przez obostrzenia, jakie zostały wprowadzone w związku z walką z koronawirusem. Musimy się liczyć z opóźnieniami w wypłatach lub nawet ich brakiem?
Milena Oszczepalińska
Utrudnienia w 500 plus w czerwonych i żółtych strefach
fot. AdobeStock
Rządowy program 500 plus od ponad roku przyznawany jest na każde polskie dziecko. Aby uzyskać środki, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Polacy przywiązali się już do tego świadczenia, ale okazuje się, że w związku z wprowadzeniem szczególnych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych, mogą pojawić się problemy z wypłatami. Jest jednak sposób, by ich uniknąć. Podpowiadamy, jaki!

Obostrzenia w urzędach uniemożliwią wnioskowanie o 500 plus?

Aby pobierać środki w ramach świadczenia 500 plus, wystarczy złożyć stosowny wniosek w urzędzie. Wypełnia się go za każdym razem, gdy zaczyna się kolejny okres rozliczeniowy, jeżeli nadal chce się korzystać z programu. W trakcie trwania okresu rozliczeniowego pieniądze wypłacane są przez urząd regularnie, co miesiąc.

Problem pojawia się wtedy, gdy w rodzinie pojawia się kolejne dziecko albo kończy się okres rozliczeniowy i trzeba złożyć stosowny wniosek o przyznanie lub powtórne przyznanie prawa do świadczenia. W związku z wprowadzeniem znacznych ograniczeń w działaniu urzędów oraz placówek pocztowych w czerwonych i żółtych strefach epidemicznych, złożenie papierowego wniosku o 500+ może być bardzo trudne. Trzeba liczyć się z koniecznością stania w długiej kolejce do okienka i z tym, że np. na poczcie w godz. 10-12 nic nie załatwimy, ponieważ w tym czasie obowiązują tzw. godziny dla seniorów.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Jak złożyć wniosek o 500 plus bez kolejki?

Rozwiązaniem, które pozwala na korzystanie ze świadczenia i nie wiąże się z długim oczekiwaniem, jest złożenie wniosku online, np. a pomocą bankowości elektronicznej, platformy ePUAP oraz emp@tia.

Przypominamy, że obecny okres rozliczeniowy dla osób pobierających 500 plus kończy się 31 maja 2021. Nie wiadomo, jak będzie wówczas wyglądała sytuacja epidemiczna w Polsce, ale jeżeli podział na strefy zagrożenia nadal się utrzyma, warto skorzystać z elektronicznej formy wnioskowania o środki z 500 plus, aby uniknąć opóźnień w wypłatach.

Źródło: superbiz.se.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy