W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?
fot. Fotolia

Pierwsze kopnięcie dziecka, kiedy w końcu je poczujesz?

Nie możesz się doczekać pierwszych ruchów dziecka? Najprawdopodobniej poczujesz je dopiero w połowie ciąży.
Karolina Stępniewska
W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?
fot. Fotolia
Kiedy dziecko zaczyna kopać? Pierwsze ruchy dziecka poczujesz połowie ciąży czyli około 20 tygodnia, jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka. W drugiej ciąży ruchy odczuwalne są wcześniej, nawet już około 18 tygodnia ciąży. Szczuplejsze kobiety zazwyczaj czują pierwsze ruchy dziecka wcześniej. Mamy porównują pierwsze ruchy dziecka do uczucia trzepotania skrzydeł motyla. To poetyckie porównanie ma w sobie wiele prawdy, bo pierwsze ruchy są bardzo delikatne. Pierwszy kopniak to bardzo ważne przeżycie dla przyszłej mamy.

Kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Czekasz na tę chwilę z utęsknieniem i mało co dorównuje radości odczuwanej w tej chwili. Mniej więcej w 20 tygodniu ciąży (do 22 t.c.) poczujesz delikatne sygnały z wnętrza brzucha. Potraktujesz te ruchy jako sposób, w który dziecko komunikuje się z tobą, mówiąc: "halo, jestem tu"! Dzięki temu, że czujesz ruchy dziecka, czujesz się spokojna, że wszystko jest w porządku. Chwile spokoju przyjmujesz z niepokojem: czy na pewno nic się nie dzieje?
Redakcja poleca: Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]
Pierwsze ruchy dziecka możesz poczuć ok. 16 tygodnia ciąży. Najpóźniej nastąpi to ok. 20-22 tygodnia. W pierwszej ciąży ruchy dziecka w brzuchu czyje się zwykle trochę później niż w kolejnych, ponieważ początkująca przyszła mama nie wie, że łaskotanie wewnątrz brzucha to właśnie poruszające się dziecko. Położna Katarzyna Płudowska wyjaśnia, że na kopniaki przyjdzie pora później.

Delikatnie kopnięcia

Pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne, przypominają łaskotanie i bulgotanie. Pierwszy raz przywitasz z zaskoczeniem. Potem będziesz się uważnie wsłuchiwać w swoje ciało, żeby nie przegapić kolejnego ruchu. Pierwsze ruchy, i to jak intensywnie będziesz je odczuwać, zależą również od tego, jak ułożyło się twoje dziecko w macicy i ile jest w niej płynu owodniowego. Jeśli się martwisz, że jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, poproś lekarza o badanie. Bicie serduszka na pewno cię uspokoi.
  [content:0_12237,0_3933,1_2593,8_1114:ECVideo]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy