GRY
 
 

Wytęsknione pierwsze kopnięcie dziecka – kiedy w końcu je poczujesz?

Nie możesz się doczekać pierwszych ruchów dziecka, ale czy wiesz, że moment, kiedy odczuwamy je po raz pierwszy, jest inny dla kobiet w 1. ciąży? Najprawdopodobniej poczujesz je w połowie ciąży.

W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?
fot. Fotolia
Kiedy dziecko zaczyna kopać? Pierwsze ruchy dziecka poczujesz prawdopodobnie około 20 tygodnia ciąży, jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka. W drugiej ciąży ruchy dziecka odczuwalne są wcześniej, bo już około 18 tygodnia ciąży. Szczuplejsze kobiety zazwyczaj czują pierwsze ruchy dziecka wcześniej. Mamy porównują pierwsze ruchy dziecka do uczucia trzepotania skrzydeł motyla. To poetyckie porównanie ma w sobie wiele prawdy, bo pierwsze ruchy są bardzo delikatne. Pierwszy kopniak to bardzo ważne przeżycie dla przyszłej mamy.

Kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Mniej więcej w 20 tygodniu ciąży (do 22 t.c.) poczujesz delikatne sygnały z wnętrza brzucha. Czekasz na tę chwilę z utęsknieniem i mało co dorównuje radości odczuwanej w tej chwili. Od tej pory czujesz jeszcze większą więź z dzieckiem w twoim i traktujesz te ruchy jako sposób, w który dziecko komunikuje się z tobą, mówiąc: "halo, jestem tu"! Dzięki temu, że czujesz ruchy dziecka, czujesz się spokojna, że wszystko jest w porządku. Chwile spokoju przyjmujesz z niepokojem: czy na pewno nic się nie dzieje?
Redakcja poleca: Jak kobieta odczuwa ruchy dziecka w brzuchu - film
Sprawdź, od czego zależy siła ruchów dziecka w brzuchu mamy i jakie ruchy dziecka w ciąży mogą sygnalizować problemy.

Na początku delikatnie

Pierwsze ruchy dziecka są delikatne, przypominają łaskotanie i bulgotanie. Pierwszy raz przywitasz z zaskoczeniem. Potem będziesz się uważnie wsłuchiwać w swoje ciało, żeby nie przegapić kolejnego ruchu. Pierwsze ruchy, i to jak intensywnie będziesz je odczuwać, zależą również od tego, jak ułożyło się twoje dziecko w macicy i ile jest w niej płynu owodniowego. Jeśli się martwisz, że jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, poproś lekarza o badanie. Bicie serduszka na pewno cię uspokoi.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu