W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?
fot. Fotolia

Kiedy na USG widać płeć dziecka? Czy może się mylić?

To kiedy będzie widać podczas badania USG, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę, zależy od kilku czynników m.in. od tego, czy to twoja pierwsza ciąża, czy kolejna.
Karolina Stępniewska
W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?
fot. Fotolia
Płeć dziecka najlepiej widać podczas USG po 16 tygodniu ciąży. Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są wtedy dobrze widoczne w trakcie badania i dla doświadczonego ginekologa nie będzie problemem rozpoznanie płci na tym etapie ciąży. Czasami ułożenie dziecka lub ciąża mnoga utrudniają prawidłowe rozpoznanie. W takim przypadku kolejne badania USG powinny dać odpowiedź na pytanie: chłopiec czy dziewczynka. 

Kiedy będzie widać płeć dziecka?

Mimo że płeć dziecka dobrze widać w okolicy połowy ciąży, zdarza się, że przyszli rodzice mogą poznać ją wcześniej, bo już ok. 13-14 tygodnia. Wszystko zależy od ułożenia dziecka, jakości sprzętu USG i doświadczenia ginekologa. Najczęściej dowiadujemy się jednak, czy to chłopiec, czy dziewczynka podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Im później, tym większa szansa, że lekarz nie popełni błędu w ocenie.
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Badanie USG a płeć dziecka

Lekarz wykonujący USG w pierwszym trymestrze może być w stanie ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, nie powinien jednak robić tego przed 12. tygodniem ciąży. Szanse prawidłowego określenia płci dziecka ok. 14 tygodnia ciąży ocenia się na 75 proc. Co ciekawe, przed 13 tygodniem łatwiej odgadnąć, że kobieta spodziewa się córki, a po 13  tygodniu – syna.

Zobacz film z USG -  to dziewczynka!

Na tym filmie możesz zobaczyć, jak na badaniu USG wygląda dziewczynka:

Płeć dziecka determinuje już moment zapłodnienia. Plemnik zawiera chromosom X lub Y, komórka jajowa tylko X. Jeśli jajeczko zapłodni plemnik Y, będzie chłopiec, jeśli X – dziewczynka! Są różne metody, do których uciekają się rodzice, by wpłynąć na poczęcie dziecka pożądanej płci. Czy działają? Macie 50 proc. szansy na powodzenie.


Źródła (bibliografia):

  [content:1_2713,1_2667,2_1014,8_765:ECVideo]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy