Jak zrobić wieniec adwentowy
fot. AdobeStock

Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku

Zrobienie wieńca adwentowego nie jest trudne, możesz wziąć do pomocy nawet dziecko. Praca sprawi wam radość, a gotowy stroik postawiony na stole będzie przypominał, że święta tuż, tuż. Potrzebujesz jedynie gałązki świerku, coś na podstawkę, 4 świece i ozdoby, np. szyszki, bombki, orzechy.
Agnieszka Majchrzak
Jak zrobić wieniec adwentowy
fot. AdobeStock
Wieniec adwentowy to prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony eleganckimi dodatkami – kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami, szyszkami. To, czym go udekorujesz, zależy już od dziecka i twojej wyobraźni – tylko dwie rzeczy w wianku są tak naprawdę niezbędne – świerk i cztery świece, symbolizujące cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Zapalasz je po jednej w kolejne niedziele Adwentu, a gdy zgaśnie ostatnia czwarta, nastanie Wigilia i czas świętowania. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonasz taki wieniec adwentowy.

Spis treści:

Jak zrobić wieniec adwentowy?

Nasz wianek będzie miał tradycyjny okrągły kształt i mnóstwo aromatycznych dodatków, dzięki którym dom wypełni się zapachem i klimatem świąt Bożego Narodzenia.

Do wykonania wianka potrzebujesz:

 • koło ze styropianu o średnicy 15-20 cm,
 • elastyczny zielony drucik,
 • klej do klejenia na gorąco,
 • nożyce (najlepiej ogrodowe),
 • kawałek drucika lub kilka wykałaczek,
 • cztery grube świece,
 • gałązki sosny, świerku lub jodły (wedle uznania),
 • bombki,
 • suszone pomarańcze,
 • laski cynamonu,
 • małe pierniki,
 • anyżowe gwiazdki.

Sposób wykonania wieńca adwentowego:

1. Do koła ze styropianu przymocuj gałązki iglaka i owiń je drutem. Dołóż kilka gałązek i ponownie obwiąż drutem. Powtórz czynność z kolejnymi gałązkami – w ten sposób powstanie zielona baza wianka.
Gałązki na wieniec adwentowy
Rada: układaj rośliny dość ciasno i delikatnie pod kątem, tak, aby kolejne partie gałęzi zachodziły na te umieszczone wcześniej. W ten sposób ukryjesz łodygi obwiązane drutem. Staraj się mocować gałązki nie tylko od góry, ale również po bokach koła, tworząc gęsty, kształtny wieniec.
2. Przymocuj świece do wianka. Nożycami ogrodowymi przytnij prosty drucik lub wykałaczki do długości ok. 5-6 cm – na każdą świecę będą potrzebne 4 takie kawałki. Każdy wbij w podstawę świecy. Następnie nałóż świece na wieniec w miejscu dwunastej, szóstej, trzeciej i dziewiątej godziny. Delikatnie dociśnij, aby wbić druty w zielone podłoże i styropian.
Mocowanie świec na wieńcu adwentowym3. Teraz najprzyjemniejsza część pracy – dekorowanie wieńca. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią. W nasze j propozycji mamy aromatyczne ozdoby. Przytwierdzamy je za pomocą kleju na gorąco (to zadanie dla rodzica).
Dekorowanie wieńca adwentowego
Redakcja poleca: Łańcuch na choinkę z precelków – film (DIY)
W tym roku wasze świąteczne drzewko może być naprawdę oryginalne, jeśli tylko... razem z dzieckiem zrobisz łańcuchy choinkowe. Łańcuch z precelków jest naprawdę łatwy. Święta tuż-tuż!

Skąd pochodzi tradycja wieńca adwentowego?

Tradycja ozdabiania domu wiankiem adwentowym pochodzi z Niemiec. W 1839 roku stworzył go ewangelicki pastor Johann Wichern, w prowadzonym przez siebie domu dla sierot. W ten sposób chciał ożywić smutną izbę przytułku i wprowadzić dzieci w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Tradycja wianka adwentowego szybko rozpowszechniła się po całej Europie i znalazła zwolenników także spoza kręgu ewangelickiego. Z czasem przejęli ją katolicy.

Co symbolizuje wieniec adwentowy z gałązek?

Tradycyjny wianek adwentowy wprowadza w domu świąteczną atmosferę na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Stroi się nim wnętrza na 1 grudnia, czyli wraz z rozpoczęciem Adwentu. Symbolizuje czas radosnego oczekiwania i przygotowań do narodzin Jezusa Chrystusa. Każda ze świec też ma konkretny symbol:
 • pierwsza świeca: symbolizuje przebaczenie, bez którego nie jest możliwy pokój,
 • druga świeca: wiarę w Boga,
 • trzecia świeca: radość z przymierza z Bogiem i drugim człowiekiem,
 • czwarta świeca: nadzieję oczekiwania na Jezusa Chrystusa.
Zielone gałązki zaś to symbol życia wiecznego.

Tradycyjny wieniec adwentowy z szyszek i nie tylko

Tradycyjnie wianek jest zrobiony na okrągłej podstawie. Może być ona wykonana z drutu wikliny, słomianego lub styropianowego koła, do którego przymocowuje się gałązki świerku lub jodły. W środku wieńca umieszcza się cztery świece (najczęściej są koloru czerwonego, ale mogą też być innego). Wieniec przystrajamy tym, na co mamy ochotę: wstążkami, bombkami lub naturalnymi ozdobami z szyszek, orzechów i suszonych owoców.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy