wianek adwentowy
fot. Adobe Stock

Wieniec adwentowy - zobacz, jak zrobisz go łatwo z dzieckiem

Wieniec adwentowy na stole w domu to niechybny znak, że święta tuż, tuż. Bardzo łatwo zrobisz go z dzieckiem. Oto prosta instrukcja.
Agnieszka Majchrzak
wianek adwentowy
fot. Adobe Stock
Wieniec adwentowy to tradycja naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej goszcząca w polskich domach. I słusznie, bo nic tak nie dodaje magii oczekiwań na święta, jak zielony świerk i czerwone świece. Dzięki niemu także dziecku łatwiej będzie odliczać dni pozostałe do prezentów od świętego Mikołaja. 

Spis treści:

Wieniec adwentowy - skąd pochodzi tradycja

To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony eleganckimi dodatkami - kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami, szyszkami. To, czym go udekorujesz, zależy już od dziecka i twojej wyobraźni - tylko dwie rzeczy w wianku są tak naprawdę niezbędne - świerk i cztery świece, symbolizujące cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Zapalasz je po jednej w kolejne niedziele Adwentu, gdy zgaśnie ostatnia czwarta - nastanie Wigilia i czas świętowania!

Tradycja ozdabiania domu wiankiem adwentowym pochodzi z Niemiec. W 1839 roku stworzył go ewangelicki pastor Johann Wichern, w prowadzonym przez siebie domu dla sierot. W ten sposób ożywić smutną izbę przytułku i wprowadzić dzieci w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Tradycja wianka adwentowego szybko rozpowszechniła się po całej Europie i znalazła zwolenników także spoza kręgu ewangelickiego. Z czasem przejęli ją katolicy.
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.

Co symbolizuje wianek adwentowy

Tradycyjny wianek adwentowy wprowadza w domu świąteczną atmosferę na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Stroi się nim wnętrza na 1 grudnia, czyli wraz z rozpoczęciem Adwentu. Symbolizuje czas radosnego oczekiwania i przygotowań do narodzin Jezusa Chrystusa.

Możesz dziecku wyjaśnić, że świece oznaczają konkretne symbole:
pierwsza świeca - przebaczenie, bez którego nie jest możliwy pokój,
druga świeca - wiarę w Boga,
trzecia świeca - radość z przymierza z Bogiem i drugim człowiekiem,
czwarta świeca - nadzieję oczekiwania na Jezusa Chrystusa.

Zielone gałązki zaś to symbol życia wiecznego.

Tradycyjny wieniec adwentowy

Tradycyjnie wianek jest zrobiony na okrągłej podstawie. Może być ona wykonana z drutu wikliny, słomianego lub styropianowego koła, do którego przymocowuje się gałązki świerku lub jodły. W środku wieńca umieszcza się cztery świece (najczęściej są koloru czerwonego, ale mogą też być innego). Wieniec przystrajamy tym, na co mamy ochotę: wstążkami, bombkami lub naturalnymi ozdobami z szyszek, orzechów i suszonych owoców.
Wieniec na ogół ma kształt koła, ale stroik może też być prostokątny lub kwadratowy.

Wieniec adwentowy - jak go zrobić w 3 krokach

Nasz wianek będzie miał tradycyjny okrągły kształt i mnóstwo aromatycznych dodatków, dzięki którym dom wypełni się zapachem i klimatem świąt Bożego Narodzenia.

Do wykonania wianka potrzebujesz:
 • koło ze styropianu o średnicy 15-20 cm,
 • elastyczny zielony drucik,
 • klej do klejenia na gorąco,
 • nożyce (najlepiej ogrodowe),
 • kawałek drucika lub kilka wykałaczek,
 • cztery grube świece,
 • gałązki sosny, świerku lub jodły (wedle uznania),
 • bombki,
 • suszone pomarańcze,
 • laski cynamonu,
 • małe pierniki,
 • anyżowe gwiazdki.

Sposób wykonania wieńca adwentowego:

1. Do koła ze styropianu przymocuj gałązki iglaka i owiń je drutem. Dołóż kilka gałązek i ponownie obwiąż drutem. Powtórz czynność z kolejnymi gałązkami - w ten sposób powstanie zielona baza wianka.

Rada: układaj rośliny dość ciasno i delikatnie pod kątem, tak, aby kolejne partie gałęzi zachodziły na te umieszczone wcześniej. W ten sposób ukryjesz łodygi obwiązane drutem. Staraj się mocować gałązki nie tylko od góry, ale również po bokach koła, tworząc gęsty, kształtny wieniec.

2. Przymocuj świece do wianka. Nożycami ogrodowymi przytnij prosty drucik lub wykałaczki do długości ok. 5-6 cm - na każdą świecę będą potrzebne 4 takie kawałki. Każdy wbij w podstawę świecy. Następnie nałóż świece na wieniec w miejscu dwunastej, szóstej, trzeciej i dziewiątej godziny. Delikatnie dociśnij, aby wbić druty w zielone podłoże i styropian.

3. Teraz najprzyjemniejsza część pracy - dekorowanie wieńca. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią. W nasze j propozycji mamy aromatyczne ozdoby. Przytwierdzamy je za pomocą kleju na gorąco (to zadanie dla rodzica).
Wieniec adwentowy tradycyjnie umieszczamy w widocznym miejscu - na przykład na stole, przy którym gromadzi się cała rodzina, możesz go również podwiesić na wstążkach pod sufitem.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj