Uważaj na opryszczkę w ciąży! Czy jest niebezpieczna?

Wirus opryszczki w ciąży może zaszkodzić twojemu dziecku. Czy opryszczka wargowa ma związek z opryszczką genitalną? Sprawdź, co robić, jeśli ty lub twój partner macie wirusa opryszczki. Czy jest się czego bać i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
opryszczka-wargowa-a-narzadow-plciowych-w-ciazy
fot. Fotolia

Czy wirus opryszczki jest niebezpieczny dla kobiety w ciąży?

Opryszczka to choroba, którą łatwo możesz się zarazić na przykład przez zwykły pocałunek. A osoba, która nią zaraża, wcale nie musi mieć widocznych zmian. Stąd wniosek, że w ciąży powinnaś o wirusie opryszczki wiedzieć znacznie więcej.
Wirusa opryszczki ma ok. 50–60 proc. Polaków. Wielu uważa, że wywołana przez niego choroba nie jest szkodliwa dla dziecka, które ma się urodzić. Jednak nie powinno się jej bagatelizować.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Czy opryszczka to tylko niewinny pęcherzyk? 2 odmiany wirusa HSV

Opryszczka to jedna z najczęstszych chorób skóry i błon śluzowych.
Powodują ją 2 odmiany wirusa:

Jakie ryzyko niesie opryszczka w ciąży?

Opryszczka, zwłaszcza genitalna (HSV-2), jest zagrożeniem dla dziecka, które może się nią zarazić podczas porodu wskutek kontaktu z zainfekowaną wydzieliną z pochwy. Niewykształcony układ odpornościowy noworodka nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, co może nawet doprowadzić do śmierci.

Polecamy: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Dlaczego o opryszczce powinien wiedzieć ginekolog?

Jeśli zauważysz u siebie objawy opryszczki zarówno genitalnej, jak i wargowej (ta też jest groźna dla dziecka, bo może ją wywołać wirus HSV-2!), powiedz o tym lekarzowi. Zastosowanie odpowiedniego leczenia może uchronić dziecko przed ryzykiem infekcji. Czasem z powodu tej choroby ciążę trzeba zakończyć cesarskim cięciem.

Czy opryszczka przed ciążą też ma znaczenie?

Jeśli objawy opryszczki występowały u ciebie, zanim zaszłaś w ciążę, lekarz też powinien o tym wiedzieć, choć ryzyko zachorowania przez dziecko jest mniejsze, bo zdążyłaś już wytworzyć przeciwciała, które chronią maluszka. Dla lekarza ważną informacją jest również pojawienie się opryszczki u ojca dziecka.

Jak leczy się opryszczkę w ciąży?  

Przyszła mama z opryszczką będzie leczona preparatem o nazwie acyklovir, który można stosować podczas ciąży. Jeśli objawy opryszczki występują tylko u ojca dziecka, również powinien zostać objęty leczeniem. Wskazane jest także stosowanie do końca ciąży prezerwatywy, aby przed zarażeniem uchronić przyszłą mamę. Podczas ataku choroby najlepiej zrezygnować z pocałunków – bo wtedy wirus przenosi się bardzo łatwo (sprawdź, jak się chronić przed chorobami zakaźnymi w ciąży).

Czy domowe metody zwalczają opryszczkę?

Domowe sposoby na opryszczkę jedynie maskują jej objawy. Smarując zmienione chorobowo miejsce pastą do zębów, przecierając je octem, przykładając rozpuszczoną w wodzie tabletkę na bazie kwasu acetylosalicylowego (działa antybakteryjnie) albo cebulę, złagodzisz objawy, np. wysuszysz pęcherzyk, nie osłabisz jednak wirusa i nie zapobiegniesz nawrotom choroby. Taki efekt może przynieść tylko leczenie.

Czytaj też:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy