GRY
 
 

Witamina D poprawia płodność mężczyzny

Witamina D jest bardzo potrzebna mężczyźnie, który chce być ojcem. Ma wpływ na produkcję nasienia i poziom testosteronu. Sprawdź, jakie są najlepsze źródła witaminy D na lepszą płodność.

witamina D na lepszą płodność
fot. Fotolia

Co witamina D daje przyszłemu tacie?

Witamina D ma dobroczynny wpływ na jakość plemników oraz poziom hormonów androgenowych, głównie testosteronu. A to od niego m.in. zależy libido mężczyzny
Badanie przeprowadzone na uniwersytecie Kopenhaskim wykazało, że mężczyźni z wyższym poziomem witaminy D we krwi mieli większą liczbę plemników w nasieniu i były one bardziej ruchliwe. Inne badanie wykazało, że poziom testosteronu jest wyższy u mężczyzn z prawidłowym stężeniem witaminy D we krwi.

Przeczytaj: Przyczyny spadku libido u mężczyzny
 
Redakcja poleca: Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]
Witamina D w kroplach jest najlepsza dla niemowląt, a w jakiej postaci podawać ją starszym dzieciom? I kiedy właściwie należy suplementować dzieciom witaminę D? Zapytaliśmy o to eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka.

Jaka dzienna dawka witaminy D jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko?

Zalecane dzienne spożycie witaminy D dla mężczyzn w wieku 19-50 lat wynosi 15 μg. Bezpieczna dawka, która nie powoduje efektów ubocznych to 100 μg. Nadmiar witaminy D może wywołać nudności, biegunkę, senność, zaburzenia rytmu pracy serca.
 

Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę D?

Witamina D jest nazywana „słoneczną” witaminą, bo w 80% jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV. Natomiast pozostałe 20% pochodzi z diety.
Stugramowa porcja śledzia zawiera 25 μg witaminy D. Jej źródłem jest też makrela, łosoś, sardynki w oleju i tuńczyk. Niewielkie ilości witaminy D znajdziesz też w mleku, pełnoziarnistej mące, jajach (w żółtku), maśle i wątróbce. Niektóre margaryny są wzbogacane witaminą D.

Zobacz: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy chcą mieć dziecko - film
 

Czy faceci, którzy planują potomstwo powinni suplementować witaminę D?

Mężczyźnie, który chce zostać tatą, lekarz może zalecić zwiększoną (nasycającą) dawkę witaminy D, by przywrócić jej prawidłowy poziom we krwi. Ponieważ każda osoba reaguje inaczej na suplementację witaminy D, należy przeprowadzić badanie poziomu witaminy D we krwi, a następnie powtórzyć je po 3-6 miesiącach suplementacji.
Pamiętaj, że alkohol pogarsza wchłanianie witaminy D.

Więcej na temat:
Stres negatywnie wpływa na płodność
Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Badanie jakości nasienia - film
Dlaczego mężczyźni powinni zażywać kwas foliowy?

 
Doładuj
Przeładuj