Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
orzechy poprawiają płodność u mężczyzn
AdobeStock
Aktualności

Jedzenie ich zwiększa płodność - potwierdzają to najnowsze badania

Są kopalnią energii i białka i chyba powinien polubić je każdy facet - bo jak pokazują badania, zwiększa to ich płodność. Co tak działa? Orzechy!

Według najnowszych doniesień naukowców dieta bogata w orzechy może poprawić jakość nasienia mężczyzny. To bardzo dobra wiadomość, gdyż już od kilku lat lekarze alarmują, że mężczyźni mają coraz mniej ruchliwe plemniki i złą jakość nasienia. Niepłodność męska to problem ponad połowy par, które bezskutecznie starają się o dziecko – wynika z analizy Światowej Organizacji Zdrowia. Panowie w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią gorsze nasienie niż ich starsze pokolenie.

Chcesz zostać ojcem? Jedz orzechy

Dieta bogata w orzechy może poprawiać parametry nasienia – to najnowsze wyniki badań opublikowane podczas tegorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii. Ostatnie prace hiszpańskich badaczy potwierdzają wcześniejsze doniesienia naukowe o pozytywnym wpływie diety bogatej w orzechy na liczbę, ruchliwość i jakość plemników. Dowiodło tego przebadanie blisko 120 mężczyzn w wieku 18-35 lat. Przez 14 tygodni panowie byli obserwowani pod kątem swojego jadłospisu.

Uczestnicy badania zjadali każdego dnia 60 gramową porcję mieszanki migdałów, orzechów włoskich i laskowych. Po 14 tygodniach okazało się, że u panów spożywających codziennie orzechy zaobserwowano wzrost liczby plemników o 16 procent, ich żywotności – o 4 procent i ich ruchliwości – o 6 procent. Dodatkowo o 1 procent poprawiła się morfologia plemników (większy odsetek miał prawidłowy wygląd pod mikroskopem). Co więcej, znacznie obniżył się też poziom tzw. fragmentacji DNA plemników, co oznacza, że więcej z nich miało odpowiedniej jakości materiał genetyczny.

Bezpłodność=niehigieniczny tryb życia+zła dieta

Specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności dr Janusz Pałaszewski, ordynator w Klinice INVICTA, podkreśla, że większość lekarzy analizując przyczyny zaburzeń płodności u mężczyzn, koncentruje się na niehigienicznym trybie życia, nadużywaniu papierosów, alkoholu czy leków, wpływie zanieczyszczonego środowiska. Na tej podstawie formułuje się też zalecenia dla panów starających się o potomstwo. Tymczasem, jak mówi dr Pałaszewski, recepta na poprawę jakości spermy może być bardzo prosta - i sprowadzać się do diety bogatej w orzechy. Zdaniem hiszpańskich naukowców, może to przynieść zbawienne efekty.

Orzechy są bogate w substancje o potwierdzonym wpływie na parametry nasienia takie jak:

 • kwasy omega3,
 • antyoksydanty np. witaminę C i E czy selen,
 • kwas foliowy.


Jak podkreśla dr Pałaszewski, potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić wyniki i dowiedzieć się więcej o mechanizmach wpływających na poprawę nasienia. Ale już teraz warto zadbać o płodność. "Już teraz zachęcam wszystkich panów, którzy chcą zostać ojcami, do zadbania o odpowiednią zbilansowaną dietę. I do jedzenia porcji orzechów – codziennie" - mówi.

Młodzi faceci z kiepską spermą

Już od kilku lat badania potwierdzają systematyczny spadek jakości męskiego nasienia. Młody mężczyzna, w wieku rozrodczym, ma o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie, ponadto zdecydowanie pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość. To efekt przede wszystkim:

 • stylu życia;
 • stresu;
 • złego odżywiania, w tym niedoboru witamin i minerałów;
 • palenia papierosów;
 • picia alkoholu;
 • włączania w samochodach podgrzewanych foteli;
 • trzymania na kolanach rozgrzanych laptopów;
 • otyłości;
 • braku aktywności fizycznej.

Nagromadzenie się takich czynników prowadzi do niepłodności u mężczyzn, co jest spowodowane zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. A przecież prawidłowa jakość spermy odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Dlatego tak ważna jest poprawa nasienia w przypadku par starających się o dziecko.

Czy zgadzacie się z odkryciami naukowców? Czy zauważyłyście, że dieta i tryb życia Waszych mężczyzn odegrały rolę w poczęciu Waszych dzieci? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło: dziennk.pl, materiały prasowe

Zobacz też:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

auto, mężczyzna
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność męska a jazda samochodem
Jazda samochodem z podgrzewanymi fotelami niekorzystnie wpływa na męską płodność - twierdzą uczeni.

Magazyn The Scientist opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 30 ochotnikach, którzy siedzieli na podgrzewanych siedzeniach przez 90 minut. To sytuacja analogiczna do prowadzenia samochodu, korzystając z podgrzewanych siedzeń. Okazuje się, że wzrost temperatury w okolicach krocza powoduje spadek liczby i ruchliwości plemników, a więc pogorszenie jakości spermy. Sprawdź, co to jest niepłodność immunologiczna Jakie warunki są najlepsze dla jakości nasienia? Warunki optymalne dla produkcji spermy to temperatura niższa od średniej ciepłoty ciała o 1-2ºC. Tymczasem po 1,5 godziny siedzenia na podgrzewanym fotelu temperatura krocza podnosi się powyżej 37ºC. Co to jest coaching płodności? Praca siedząca szkodzi płodności Panowie chcący mieć dzieci powinni zrezygnować z ogrzewania się "od spodu" - sugerują badacze. Co więcej, wcześniejsze badania pokazały, że już sama praca siedząca i wiele godzin spędzonych za kierownicą (nawet na niepodgrzewanym fotelu) jest niekorzystna dla męskiej płodności. Co jest dobre dla płodności? Jeśli mężczyzna planuje zostać ojcem, jest kilka sposobów, aby poprawić jakość nasienia. Jedną z nich jest dobra dieta - bogata w chudy nabiał i mięso, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Najlepiej zrezygnować z obcisłej bielizny i spodni, bo podnoszą one temperaturę. Oczywiście jakość spermy obniżają też używki. Warto zadbać też o sport i ruch na świeżym powietrzu.

Usta, czerwone usta, kobieta seks oralny, miłość francuska
Fotolia
Starania o dziecko
Starasz się o dziecko? Zrezygnuj z miłości francuskiej
Wiesz już zapewne, że dobór właściwej pozycji seksualnej może ułatwiać zajście w ciążę. Jak się okazuje, rodzaj pieszczot, jakie preferujecie też może zwiększyć lub zmniejszyć szanse na zapłodnienie.

Seks oralny, zwany również miłością francuską , polega na stymulowaniu językiem genitaliów i miejsc erogennych. Dla jednych to stały element gry miłosnej (i gry wstępnej ), dla innych - perwersja. Nie zaglądamy nikomu do sypialni i decyzję pozostawiamy samym zainteresowanym. Faktem jest jednak, że ślina partnerki może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia mężczyzny. Tymczasem aż 86% Polek nie zdaje sobie z tego sprawy (tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Płodna Polka” - www.plodnapolka.pl ). Seks oralny a ciąża W jaki sposób seks oralny przekłada się na trudności z zajściem w ciążę? Z uwagi na zawarte w ślinie enzymy trawienne, jest ona jednym z płynów, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na spermę. Ten mało znany fakt, został upubliczniony już 1982 roku w jednym z prestiżowych pism ginekologicznych „Fertility and Sterility”. Grupa naukowców dodała do pojemnika ze spermą dużą ilość śliny, a ta zabiła 12% plemników. Natomiast w przypadku zmieszania spermy z małą ilością śliny zaobserwowano spadek ruchliwości plemników. To oczywiście wcale nie oznacza, że ślina mogłaby zastąpić inne metody antykoncepcji . Miłość francuska kontra plemniki W naturalnych warunkach ślina może zmieszać się ze spermą, gdy przed stosunkiem dochodzi do seksu oralnego lub gdy używana jest ona w celach nawilżających. W 1998 roku magazyn „Human reproduciton” opublikował badanie, w którym badano wpływ różnych lubrykantów na spermę. Większość z nich zmniejszała aktywność plemników , a ślina okazała się najbardziej toksyczna. Z tego powodu pary, planujące poczęcie, nie powinny wcale stosować lubrykantów. – Dla partnerów starających się o dziecko negatywne działanie śliny na spermę nie oznacza całkowitej rezygnacji z seksu oralnego. Liczy się przede wszystkim komfort i odczuwana przyjemność...

plemniki
Adobe Stock
Starania o dziecko
8 faktów o plemnikach
Są bardzo żywotne, ale też bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki. Mają tylko 48 godzin, aby zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu. Zobacz, jak można im w tym pomóc.

    Jak zbudowane są plemniki? Co lubią? Co im szkodzi? Co może ułatwić zapłodnienie? Oto ciekawe fakty o plemnikach, które potwierdza dr Wojciech Sierka , embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Co to są plemniki Zadaniem plemników (nazywanych też spermą lub nasieniem), czyli męskich komórek rozrodczych jest dotarcie do jajeczka kobiety i jego zapłodnienie. Produkowane są w jądrach, natomiast dojrzewają w najądrzu męskim. Gruczoły płciowe chłopców nie produkują nasienia. Dopiero w okresie dojrzewania (w naszej strefie klimatycznej ok.14. roku życia) rozpoczyna się wytwarzanie męskich hormonów, które pobudzają gruczoły płciowe. Młody mężczyzna wchodzi w okres reprodukcyjny w wieku 17-19 lat, wtedy też  jego jądra są zdolne do produkcji spermy. Przeciętny mężczyzna w ciągu całego swojego życia produkuje do 525 mld plemników. W ciągu 1 miesiąca mężczyzna traci 1 miliard nasienia, zaś kobieta uwalnia w tym czasie 1 komórkę jajową. W jednej porcji spermy dorosłego, zdrowego mężczyzny, która średnio wynosi 1,5-5 ml znajduje się od 100 do 500 mln plemników. Zdrowa sperma zawierająca plemniki, ma b iaławy , mleczny kolor, jeżeli jest jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "jałowy — ma".---#---białawy, mleczny kolor; jeżeli jest jałowy - ma kolor żółtawy i jest przezroczysta.---#---jałowy-ma#jałowy — ma---#---jałowy - ma">jałowa - ma kolor żółtawy i jest przezroczysta. Plemniki mają tylko 0,006 mm długości i zbudowane są z: główki ; wstawki, zawierającej mitochondria będące źródłem energii; witki, czyli ogonka wprawiającego je w ruch; tzw. czapeczki składającą się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej i zapłodnienie. Każdy męski plemnik posiada inny chromosom...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz