zdrowa mama i dziecko
fot. AdobeStock

Od poczęcia do karmienia. Jak zachować zdrowie za pomocą witamin i minerałów?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad suplementacją witamin? A może karmisz piersią i szukasz sposobu na wzbogacenie diety w składniki odżywcze? Sprawdź, jakie witaminy i minerały są najbardziej potrzebne mamie i dziecku.
zdrowa mama i dziecko
fot. AdobeStock
Advertisement Zarówno kobiety w ciąży, jak i młode mamy chcą jak najlepiej dla swojego maleństwa. Z reguły pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie to – czy odżywiam się prawidłowo? To ważne, żeby dieta składała się z urozmaiconych posiłków, bogatych w składniki odżywcze. Trudno jest jednak kontrolować każdy zjedzony posiłek, a tym bardziej zastanawiać się, czy na pewno dostarczyłyśmy dziecku wszystkiego co niezbędne. Sprawdź, jakie witaminy i minerały powinnaś przyjmować w czasie ciąży oraz dlaczego są one równie ważne podczas karmienia piersią.

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jeżeli jesteś w ciąży, a wcześniej nie stosowałaś suplementów, warto abyś zaczęła uzupełniać dietę bogatą w witaminy i minerały. Niezbędny dla kobiet w ciąży jest oczywiście kwas foliowy, który zaleca się spożywać jeszcze przed ciążą. Przyjmując go zmniejszasz ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych- niski poziom folianów jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu [1]. Oprócz niego, weź pod uwagę witaminę D, która przyczynia się do prawidłowego wchłaniania wapnia oraz fosforu co wpływa na prawidłowy rozwój kości. Pamiętaj również o żelazie, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek.  Oprócz tego warto, aby w twojej diecie znalazł się jod, który pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy oraz jej funkcjonowaniu a także DHA, czyli kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu.

Czy w czasie karmienia można brać witaminy?

Mama karmiąca piersią powinna zadbać o dietę bogatą w witaminy. Pamiętaj, że w czasie ciąży i porodu mocno uszczuplone zostają zapasy żelaza. Dlatego bardzo ważne jest odbudowanie ich w okresie pierwszych 3–4 miesięcy po porodzie. Jeżeli nie jadasz ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu, powinnaś stosować suplementy diety o kontrolowanej zawartości kwasów omega-3. Zawartość DHA w mleku kobiecym w dużym stopniu zależy od jego zawartości w diecie matki. Co do kwasu foliowego – głównie kładzie się nacisk na to, by przyjmować go przed poczęciem i w trakcie trwania ciąży, tymczasem warto brać go także podczas karmienia piersią – zwłaszcza, jeśli nie jadasz zbyt dużo zielonych warzyw lub produktów pełnoziarnistych. Podczas karmienia piersią istotna jest również suplementacja witaminy D, która warunkuje wchłanianie wapnia z pożywienia co jest niezmiernie istotne podczas produkcji mleka oraz jod, który jest niezbędnym składnikiem do pracy tarczycy.Z myślą o zdrowiu kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, opracowano suplement diety Pregna PLUS, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zawiera on niezbędne składniki, takie jak kwas foliowy, żelazo, jod, witamina D i kwasy omega-3, w tym DHA. Pregna Plus został wzbogacony o L-metylofolian wapnia – składnik, który jest biologicznie dostępną formą folianów, dzięki czemu jest łatwiej i szybciej przyswajany. Wchodzący w skład produktu olej, będący źródłem DHA, pozyskany jest przy użyciu technologii PureMax. Poddawany jest on rygorystycznym standardom badawczym, aby zapewnić najwyższą jakości i zminimalizować ilość zanieczyszczeń środowiskowych. Zaletą produktu jest to, że wszystkie cenne witaminy i mikroelementy zawarte są we właściwych proporcjach, w małej i łatwej do połknięcia kapsułce.

[1] Rozporządzenie Komisji Europejskiej (EU) nr 1135/2004 z dnia 24.10.2014 warunki stosowania oświadczenia zdrowotnego dla kwasu foliowego

Więcej na temat suplementów w ciąży: Pregna

Zobacz także

Popularne tematy