Wodogłowie u niemowląt i dzieci
fot. AdobeStock

Jak rozpoznać, czy dziecko cierpi na wodogłowie?

Wodogłowie to zaburzenie, które nie tylko powoduje zdeformowanie i powiększenie obwodu głowy, lecz także opóźnienie rozwoju dziecka. Jak je rozpoznać i leczyć? Podpowiadamy!
Milena Oszczepalińska
Wodogłowie u niemowląt i dzieci
fot. AdobeStock
Noworodki i niemowlęta na wizytach kontrolnych u lekarza mają sprawdzany stan ciemiączka, bada się im też obwód głowy oraz ocenia rozwój psychoruchowy. To ważne, bo dzięki temu można zdiagnozować, czy dziecko nie cierpi na wodogłowie lub jeśli zostało ono wykryte w ciąży, czy wykazuje jest aktywne. Jeśli się tak stanie, wówczas należy rozpocząć leczenie, by nie dopuścić do pogłębienia się objawów tego zaburzenia. A jakie one są i jak można wyleczyć wodogłowie? Sprawdź!

Czym jest wodogłowie?

Wodogłowiem nazywamy taki stan, kiedy w mózgu gromadzi się zbyt dużo płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli pojawi się w ciąży, może spowodować jej obumarcie. Wodogłowie u niemowlęcia hamuje jego rozwój. Problem ten może dotyczyć również osób dorosłych. Wodogłowie może być nie tylko wrodzone, lecz także nabyte.
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Przyczyny wodogłowia

Powody, dla których u danej osoby rozwija się wodogłowie zależą od tego, czy jest to wada wrodzona, czy nabyta. W przypadku wodogłowia wrodzonego przyczyną najczęściej jest przepuklina oponowo-rdzeniowa. Inne to:
 • tzw. zwężenie Sylwiusza (zwężenie wodociągu mózgu);
 • zespół Arnolda-Chiariego (malformacja tyłomózgowia i czaszki);
 • zespół Dandy'ego-Walkera (na skutek torbieli w czaszce płyn mózgowo-rdzeniowy ma utrudniony odpływ).

W przypadku wodogłowia nabytego najczęściej powodem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może się ono pojawić również na skutek guza lub krwotoku wewnątrzczaszkowego. Wówczas mamy do czynienia z wodogłowiem pokrwotocznym.

Czym jest wodogłowie normotensyjne?

Ta postać wodogłowia pojawia się wyłącznie u dorosłych. W przypadku typowego wodogłowia ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego wzrasta, natomiast w tym przypadku jest inaczej. Ciśnienie płynu pozostaje prawidłowe, a mimo to dochodzi do zaburzenia. Wodogłowie normotensyjne zwane jest też zespołem Hakima. Typowymi objawami, które na nie wskazują są:

Wodogłowie u płodu

Zaburzenie to może być wykryte już w życiu płodowym dziecka podczas badania USG (nie wcześniej niż w 20. tygodniu ciąży). Lekarz może postawić taką diagnozę na podstawie pomiarów czaszki płodu (obserwuje się wówczas poszerzenie układu komorowego). Gdy niemowlę przyjdzie na świat, musi być poddawane regularnym badaniom w celu sprawdzenia, czy wodogłowie się uaktywnia. Czynne wodogłowie należy leczyć chirurgicznie.

Wodogłowie u dzieci

U dzieci, których czaszka jest już całkowicie uformowana i sztywna, wodogłowie może objawiać się:
 • silnymi wymiotami;
 • bólem głowy;
 • utratą przytomności;
 • zaburzeniem krążenia;
 • zaburzeniem oddychania.
Jeśli objawy te pojawią się u dziecka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Taki stan zagraża życiu dziecka i świadczy o ucisku na pień mózgu.

Jak objawia się wodogłowie?

Objawy związane z wodogłowiem widoczne są gołym okiem. U noworodków sygnałem alarmującym jest uwypuklenie ciemiączka. U starszych dzieci zauważa się:
 • zwiększenie obwodu głowy;
 • uwypuklenie kości czołowej;
 • poszerzenie stawów czaszki;
 • rozszerzenie żył skóry głowy;
 • opóźnienie w rozwoju;
 • tzw. objaw Parinauda (albo objaw zachodzącego słońca) – polega na tym, że gdy badany patrzy w górę, jego gałki oczne skierowane są ku dołowi;
 • tzw. objaw Macewena – w momencie, gdy opukuje się połączenie trzech kości: potylicznej, skroniowej i ciemieniowej na głowie badanego, odgłos jest wyraźniejszy, niż normalnie.

Leczenie wodogłowia

Wodogłowie można wyleczyć wyłącznie operacyjnie. Konieczne jest wszczepienie sylikonowych drenów oraz zastawki, która ma odpowiadać za przywrócenie prawidłowego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Zastawka ta musi pozostać u chorego przez całe życie, ale wraz ze wzrostem dziecka, muszą być wydłużane cewniki.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy