Rodzic 1 i Rodzic 2 we włoskim prawie
fot. Adobe Stock

W dowodzie zamiast matki i ojca będą… „RODZIC 1” i „RODZIC 2”

Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” będą widniały w nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 roku życia na terenie całych Włoch.
Aleksandra Zaborowska
Rodzic 1 i Rodzic 2 we włoskim prawie
fot. Adobe Stock
Włoska prasa poinformowała o nowych regulacjach dotyczących określania rodziców małoletnich dzieci. Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” istniały już wcześniej we włoskim prawie, jednak zostały zamienione z powrotem na „matkę” i „ojca” przez Matteo Salviniego, lidera partii Ligi Północnej.

„Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety” – argumentował Salvini.

Duża zmiana we włoskim prawie

Szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese wyjaśniła, że zmiana prawna ma na celu „zagwarantowanie zgodności z normami, wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych”.

Lamorgese podkreśliła, że inspektor wskazał „mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.
Zmianę popierają m.in. środowiska LGBT.

Źródło: RMF24

Zobacz też:
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy