Rodzic 1 i Rodzic 2 we włoskim prawie
fot. Adobe Stock

W dowodzie zamiast matki i ojca będą… „RODZIC 1” i „RODZIC 2”

Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” będą widniały w nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 roku życia na terenie całych Włoch.
Aleksandra Zaborowska
Rodzic 1 i Rodzic 2 we włoskim prawie
fot. Adobe Stock
Włoska prasa poinformowała o nowych regulacjach dotyczących określania rodziców małoletnich dzieci. Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” istniały już wcześniej we włoskim prawie, jednak zostały zamienione z powrotem na „matkę” i „ojca” przez Matteo Salviniego, lidera partii Ligi Północnej.

„Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety” – argumentował Salvini.

Duża zmiana we włoskim prawie

Szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese wyjaśniła, że zmiana prawna ma na celu „zagwarantowanie zgodności z normami, wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych”.

Lamorgese podkreśliła, że inspektor wskazał „mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.
Zmianę popierają m.in. środowiska LGBT.

Źródło: RMF24

Zobacz też:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy