zatkany nos u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Zatkany nos u niemowlaka: przyczyny, objawy i sposoby na udrożnienie nosa

Zatkany nos niemowlaka nie zawsze związany jest z infekcją. Nie zawsze też towarzyszy mu wydzielina w nosie. Taki objaw może być spowodowany m.in. przesuszeniem śluzówek lub wadami anatomicznymi. Nie można go jednak lekceważyć, bo nieleczony może doprowadzić do zapalenia płuc, ucha, zatok lub oskrzeli.
Joanna Biegaj
zatkany nos u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Zatkany nos u niemowlaka utrudnia mu oddychanie, a jest to najbardziej problematyczne u noworodków, ponieważ do 6 tygodnia życia dzieci oddychają jedynie przez nos, nie potrafią oddychać ustami. Przeszkadza im to też w jedzeniu. Zatkany nosek może mieć kilka przyczyn, nie musi mu towarzyszyć katar. Jeśli niemowlę ma ciągle zatkany nos, zwłaszcza w obu dziurkach, może to doprowadzić do zaburzeń ssania i niedożywienia, a także powodować duszności.

Spis treści:
 1. Objawy zatkanego nosa u niemowląt
 2. Przyczyny zatkanego nosa u niemowlaka
 3. Zatkany nos bez kataru u niemowlaka
 4. Ciągle zatkany nos u niemowlaka
 5. Powikłania z powodu niedrożności nosa u niemowląt
 6. Sposoby na zatkany nos u niemowlaka

Jak rozpoznać, że niemowlak ma zatkany nos?

Niemowlę wydaje całe spektrum rozmaitych odgłosów. Jak więc rozpoznać, że ma zatkany nos? Charakterystyczne objawy niedrożnego nosa u niemowlaka to:
 • sapka,
 • stridor nosowy (odgłos gwizdania przy oddychaniu),
 • śluzowo-ropny katar,
 • chrapanie, 
 • zachłystywanie się pokarmem,
 • duszność,
 • sinica.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Zatkany nos u niemowlaka: przyczyny

Powodów zatkanego nosa u niemowlaka może być wiele, przede wszystkim są to różnego rodzaju alergie oraz infekcje. Pamiętaj jednak, że nie zawsze powodem zatkanego nosa jest niemowlęcy katar lub sapka.
Przyczyny zatkanego nosa u niemowlaka:
Ważne! Jeśli przyczyną zatkanego nosa u niemowlaka jest katar, konieczna jest stała obserwacja, bo kanały nosowe u niemowląt są wąskie i krótkie, błyskawicznie dochodzi więc do rozwoju zapalenia oskrzeli, ucha, a nawet płuc.

Zatkany nos bez kataru u niemowlaka

O czym może świadczyć zatkany nos bez kataru u niemowlaka? Powodów jest kilka, do najczęstszych zaliczamy:
 • zapalenie błony śluzowej nosa – prowadzi to do obrzęku, który uniemożliwia oddychanie,
 • przerost migdałka gardłowego – migdałek jest powiększony i dlatego blokuje drożność nozdrzy tylnych (ta dolegliwość zazwyczaj występuje jednak u starszych dzieci w wieku 6-7 lat),
 • ciało obce w nosie – zazwyczaj jest to konsekwencją zabawy starszego niemowlaka i chwilowej nieuwagi rodzica
 • wady anatomiczne, do których zaliczamy np. skrzywienie przegrody nosa
 • zapalenie zatok (ostre, przewlekłe) – spowodowane jest to obrzękiem błon śluzowych. Towarzyszy temu też często gorączka i osłabienie organizmu dziecka
 • alergia – dziecko ma problemy z oddychaniem, gdy spożyje produkt, na który jest uczulone
 • polipy w nosie, czyli zmienione struktury błony śluzowej w postaci miękkich guzków.

Zatkany nos u niemowlaka w nocy

Zatkany nosek jest szczególnie kłopotliwy dla niemowlaka i jego rodziców nocą. Sprawia, że dziecko męczy się, bo nie może swobodnie oddychać, a przez to nie może ani spać, ani ssać mleka. Zatkany nosek powoduje również chrapanie. Rano rodzice są niewyspani, a maluch rozdrażniony.

Ciągle zatkany nos u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma ciągle zatkany nos przez okres ok. 2-3 tygodni, jest to najczęściej spowodowane infekcją wirusową. U niemowląt nieżyt nosa trwa dłużej niż u starszych dzieci. Szczególnie narażone są niemowlaki, które mają starsze rodzeństwo - często „łapią" katar od nich.

Jeśli zatkanemu noskowi towarzyszy też wodnista wydzielina i inne objawy (np. bóle brzuszka, zmiany skórne), winowajcą najprawdopodobniej jest alergia pokarmowa (najczęściej tzw. skaza białkowa). Prawdziwą przyczynę niedrożnego nosa u niemowlęcia pomoże ci ustalić lekarz. Jeśli maluch ma ciągle zatkany nos, nie zwlekaj z wizytą u pediatry.

Zatkany nos u niemowlaka to poważny stan

Szczególnie niebezpieczne jest zaburzenie drożności nosa u niemowląt. Może nawet zagrażać życiu dziecka, ponieważ w ciężkich przypadkach prowadzi do:

Sposoby na zatkany nos u niemowlaka

Aby udrożnić zatkany nos niemowlaka, możesz zrobić dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Ułatwiają one odpływ wydzieliny, a także powodują zmniejszenie obrzęku błon śluzowych. Ciągle zatkany nos możesz też udrożnić za pomocą aspiratora lub gumowej gruszki. Kolejną metodą jest użycie soli morskiej lub fizjologicznej – obkurczają one naczynia krwionośne w nosku i wydzielina zostaje rozrzedzona.

Możesz też spróbować położyć dziecko w nocy na brzuchu, ułatwi to wypłynięcie wydzieliny. Pamiętaj jednak, że dziecko nie może spać na brzuchu bez kontroli osoby dorosłej. A że nocą trudno byłoby ci czuwać nad maluszkiem, możesz - zamiast kłaść go na brzuszku, ułożyć go na plecach, ale pod nóżki łóżeczka za szczebelkami ułożyć z jednej strony kilka książek (tak, aby materac od strony główki dziecka był nieco wyżej). Dobrym rozwiązaniem jest także nawilżanie powietrza w pokoju maluszka.

Bibliografia:
 1. Dębska M. i in., Zaburzenia drożności nosa u noworodków i niemowląt, Borgis - Nowa Pediatria 3/2005, s. 102-104 [dostęp online: 20.07.2020 czytelniamedyczna.pl]
 2. Myer C.M 3rd, Cotton R.T.: Nasal obstruction in the pediatric patient. Pediatrics. 1983; 72(6): 766–777

Zobacz również:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy