ZUS zabiera zasiłki macierzyńskie
fot. Adobe Stock

ZUS zabiera zasiłki macierzyńskie, które... już wypłacił

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dąży do odzyskania pieniędzy, które wypłacił matkom na urlopach macierzyńskich. Dotyczy to tysięcy kobiet, które pracowały przed narodzeniem dziecka. I które – według ZUS – otrzymały za wysokie świadczenia.
ZUS zabiera zasiłki macierzyńskie
fot. Adobe Stock
Wysokość zasiłku zależy od wysokości opłacanej wcześniej składki. Składki do ZUS płacą pracodawcy matek lub same kobiety, jeśli przed narodzeniem dziecka prowadzą własne firmy. ZUS postanowił odzyskać pieniądze, które wcześniej przyznał…

Już tysiące spraw w sądzie

Do 2015 roku obowiązywały bardzo korzystne dla matek przepisy. Wystarczyły trzy wysokie składki, by kobiety mogły zapewnić sobie 8 tys. zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie. Wiele kobiet skorzystało z tej możliwości – zwłaszcza tych, które same prowadziły firmy i mogły sobie na to pozwolić.

Obecnie ZUS od wielu z nich ubiega się o zwrot pieniędzy. Eksperci z ZUS w pewnym momencie uznali, że choć działały zgodnie z przepisami… „naruszyły zasady współżycia społecznego”. Póki co, Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął ani kwestii interpretacji obowiązujących do 2015 roku przepisów, ani tego, czy ZUS-owi wolno podważać wysokość składek, które kobiety wpłacały przed narodzeniem dziecka jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.

ZUS na tropie „nadużyć”: wzmożone kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie, w którym informuje, że rocznie na zasiłki macierzyńskie wypłaca miliardy złotych. I że: „są to pieniądze nas wszystkich, którzy wpłacają składki do funduszu chorobowego. Dlatego też naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć”.

Sprawdzanie, o którym mowa, przebiega bardzo skrupulatnie. Wzmożone kontrole – jak podaje Radio Zet – mają na celu odzyskanie sporej części wypłaconych matkom pieniędzy.

Źródło: Radio Zet, Money.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy