Aktualności

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów o to, jak oceniają kobiety w ciąży przechodzące na zwolnienie lekarskie? Zobacz, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie.

Jak ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwolnienia lekarskie "na ciążę" należą do tych najpopularniejszych i najdłuższych. ZUS postanowił zająć się tą sprawą i prześwietlić L4 kobiet w ciąży.

To indywidualna sprawa kobiet

Tylko jedna pani w naszej sondzie zdecydowanie powiedziała, że nie podoba się jej częste korzystanie przez kobiety w ciąży ze zwolnień lekarskich. I tylko jedna pani, na pytanie wprost, czy kobiety w Polsce nadużywają tego zwolnienia, odpowiedziała, że tak. Większość pytanych uważa, że kobieta w ciąży powinna być chroniona w swoim stanie i ma prawo do zrobienia sobie przerwy od pracy.

"To zależy od kobiet, ja w żadnej ciąży nie brałam zwolnienia. Pracowałam do końca, ale się dobrze czułam. To indywidualna sprawa – jak kobieta źle się czuje i ma stresującą pracę, to niech idzie na zwolnienie" – mówi młoda mama trójki dzieci. "Na pewno dobrze, że kobiety mają taką możliwość" – ocenia młody tata. Jego zdaniem, może to wpłynie na zwiększenie dzietności w naszym społeczeństwie.

"Nie podoba mi się to absolutnie" – mówi zdecydowanie inna mama. "Ja tego nie oceniam, to jest wybór każdego" – stwierdza z kolei mama dwójki dzieci. "Trzeba pracować, dopóki kobieta może pracować" – dodaje mama małego chłopca. "Ciąża to nie choroba, no chyba, że są jakieś kłopoty" – mówi starsza kobieta. Sama – jak się zwierza - miała kłopoty w ciąży, ale starała się pracować. "Jeżeli nie jest to bardzo stresująca praca, to jestem za tym, aby pracować jak najdłużej, bo jednak w domu to się trochę nudzi" – śmieje się młoda mama.

Kobiety poracują nawet do 8 miesiąca ciąży

"Nie mogę powiedzieć, aby to było nadużywane" – ocenia inna kobieta. Jak mówi w pierwszej ciąży była aż do 7 miesiąca w pracy, ale teraz uważa, że mogła inaczej ten czas wykorzystać - bardziej skupić się na sobie i dziecku. "Jeżeli stan zdrowia kobiety w ciąży wymaga zwolnienia lekarskiego, to doskonale to rozumiem i nie mam z tym żadnego problemu" – mówi mężczyzna.

"Planowałam, że będę pracować i będę aktywna, ale musiałam się zahibernować, położyć i leżeć jak inkubator" - zdradza jedna pani. Inna kobieta, w zaawansowanej ciąży, mówi, że przeszła na zwolnienie lekarskie w połowie 6 miesiąca. Tłumaczy to uciążliwymi dojazdami do pracy oraz stresem. "Pracowałam do 7, 8 miesiąca" – mówi z kolei mama dwójki dzieci.

Zdaniem młodej kobiety, kobieta w ciąży powinna być chroniona na każdym etapie. "Jest to na tyle wyjątkowa sytuacja w życiu kobiety, że nawet jeżeli korzysta ze zwolnienia, to robi to ze względu na swój stan zdrowia" - tłumaczy. "Matki są niedoceniane w pracy. Więc te 9 miesięcy, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu, powinno być dla niej" – ucina dyskusję mama małego chłopca.

A wy co uważacie na ten temat? Czy będąc w ciąży korzystałyście z L4? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:

ciąża, mama, praca
Panthermedia
Ciąża i poród
Praca w ciąży – aspekty prawne - film
Ile godzin dziennie może pracować ciężarna? Jaka wysokość wynagrodzenia przysługuje kobiecie w ciąży na zwolnieniu lekarskim?

Film powstał przy współpracy z  Położna opowiada, jakie dokumenty prawne określają zakres prac kobiety w ciąży , wymienia rodzaje prac zakazanych dla ciężarnej . Poznaj prawne aspekty dotyczące pracy kobiety w ciąży . Wydrukuj wnioski o urlopy dla rodziców !  

kobieta, mama, ciąża, nogi
Wygląd i samopoczucie
Ciąża i emocje na huśtawce
Wstajesz w świetnym humorze, ale po pięciu minutach masz pretensję do męża, że za głośno pije herbatę. W południe opowiadasz koleżance, jak cieszysz się, że jesteś w ciąży, a wieczorem płaczesz w poduszkę, że nie dasz sobie rady. Normalne? W twoim stanie – tak. Co nie znaczy, że nie możesz nic z tym zrobić.
Ciężarna w pracy
AdobeStock
Aktualności
"Chorych na ciążę" przybywa? ZUS postanowił to sprawdzić
Od kilku lat ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich wśród Polaków. Czy aż tyle przyszłych mam nie może pracować?

W całym 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził blisko 500 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało aż 25,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, a kwota wstrzymanych z tego tytułu wypłat wyniosła 23,2 mln zł. Czyżby Polacy lubili oszukiwać? Wśród skontrolowanych osób były także przyszłe mamy. Zwolnienia lekarskie "na ciążę" należą bowiem do tych najpopularniejszych i najdłuższych. Oczywiście nie chodzi o to, że sam fakt bycia w ciąży uprawnia do zwolnienia, ale o różne dolegliwości wynikające z odmiennego stanu i tu pojawia się problem... bo wielu z nas uważa, że te powody są wyssane z palca. L4 dla leniwych? Słuchając różnych opinii, mam wrażenie, że ciężarne dzieli się jedynie na trzy grupy: te z zagrożoną ciążą, te pracowite pracujące do samego porodu i te leniwe, które wzięły sobie lewe L4... Osobiście jestem daleka od oceniania czy zwolnienie jest zasadne , czy nie. Lekarzem nie jestem, a to on ostatecznie po badaniach i wywiadzie przeprowadzonym z pacjentką wydaje L4. Statystyki jednak dają do myślenia. Dlaczego tak wiele przyszłych mam nie jest zdolnych do pracy? Jakiś procent to zagrożone ciąże i panie te muszą leżeć, a czasem nawet być hospitalizowane, ale co z resztą? Tu zaczyna się ostra dyskusja, bo wielu przypadkach można usłyszeć, że to leniwe kobiety, które po prostu "wyciągają kasę z ZUS." Co gorsza, nie brakuje ciężarnych, które otwarcie mówią, że robią to celowo, robiąc krzywdę innym kobietom. Zobacz także: Świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka. Która będzie najlepsza dla Twojego maluszka? Ciąża pod specjalnym nadzorem? Polskie prawo chroni ciężarne zatrudnione na umowę o pracę. Kobiety te zgodnie z kodeksem pracy nie mogą zostać zwolnione, a także są chronione...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz