Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów o to, jak oceniają kobiety w ciąży przechodzące na zwolnienie lekarskie? Zobacz, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie.

Jak ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwolnienia lekarskie "na ciążę" należą do tych najpopularniejszych i najdłuższych. ZUS postanowił zająć się tą sprawą i prześwietlić L4 kobiet w ciąży.

To indywidualna sprawa kobiet

Tylko jedna pani w naszej sondzie zdecydowanie powiedziała, że nie podoba się jej częste korzystanie przez kobiety w ciąży ze zwolnień lekarskich. I tylko jedna pani, na pytanie wprost, czy kobiety w Polsce nadużywają tego zwolnienia, odpowiedziała, że tak. Większość pytanych uważa, że kobieta w ciąży powinna być chroniona w swoim stanie i ma prawo do zrobienia sobie przerwy od pracy.

"To zależy od kobiet, ja w żadnej ciąży nie brałam zwolnienia. Pracowałam do końca, ale się dobrze czułam. To indywidualna sprawa – jak kobieta źle się czuje i ma stresującą pracę, to niech idzie na zwolnienie" – mówi młoda mama trójki dzieci. "Na pewno dobrze, że kobiety mają taką możliwość" – ocenia młody tata. Jego zdaniem, może to wpłynie na zwiększenie dzietności w naszym społeczeństwie.

"Nie podoba mi się to absolutnie" – mówi zdecydowanie inna mama. "Ja tego nie oceniam, to jest wybór każdego" – stwierdza z kolei mama dwójki dzieci. "Trzeba pracować, dopóki kobieta może pracować" – dodaje mama małego chłopca. "Ciąża to nie choroba, no chyba, że są jakieś kłopoty" – mówi starsza kobieta. Sama – jak się zwierza - miała kłopoty w ciąży, ale starała się pracować. "Jeżeli nie jest to bardzo stresująca praca, to jestem za tym, aby pracować jak najdłużej, bo jednak w domu to się trochę nudzi" – śmieje się młoda mama.

Kobiety poracują nawet do 8 miesiąca ciąży

"Nie mogę powiedzieć, aby to było nadużywane" – ocenia inna kobieta. Jak mówi w pierwszej ciąży była aż do 7 miesiąca w pracy, ale teraz uważa, że mogła inaczej ten czas wykorzystać - bardziej skupić się na sobie i dziecku. "Jeżeli stan zdrowia kobiety w ciąży wymaga zwolnienia lekarskiego, to doskonale to rozumiem i nie mam z tym żadnego problemu" – mówi mężczyzna.

"Planowałam, że będę pracować i będę aktywna, ale musiałam się zahibernować, położyć i leżeć jak inkubator" - zdradza jedna pani. Inna kobieta, w zaawansowanej ciąży, mówi, że przeszła na zwolnienie lekarskie w połowie 6 miesiąca. Tłumaczy to uciążliwymi dojazdami do pracy oraz stresem. "Pracowałam do 7, 8 miesiąca" – mówi z kolei mama dwójki dzieci.

Zdaniem młodej kobiety, kobieta w ciąży powinna być chroniona na każdym etapie. "Jest to na tyle wyjątkowa sytuacja w życiu kobiety, że nawet jeżeli korzysta ze zwolnienia, to robi to ze względu na swój stan zdrowia" - tłumaczy. "Matki są niedoceniane w pracy. Więc te 9 miesięcy, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu, powinno być dla niej" – ucina dyskusję mama małego chłopca.

A wy co uważacie na ten temat? Czy będąc w ciąży korzystałyście z L4? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:

ciąża, mama, praca
Panthermedia
Ciąża i poród
Praca w ciąży – aspekty prawne - film
Ile godzin dziennie może pracować ciężarna? Jaka wysokość wynagrodzenia przysługuje kobiecie w ciąży na zwolnieniu lekarskim?

Film powstał przy współpracy z  Położna opowiada, jakie dokumenty prawne określają zakres prac kobiety w ciąży , wymienia rodzaje prac zakazanych dla ciężarnej . Poznaj prawne aspekty dotyczące pracy kobiety w ciąży . Wydrukuj wnioski o urlopy dla rodziców !  

kobieta, mama, ciąża, nogi
Wygląd i samopoczucie
Ciąża i emocje na huśtawce
Wstajesz w świetnym humorze, ale po pięciu minutach masz pretensję do męża, że za głośno pije herbatę. W południe opowiadasz koleżance, jak cieszysz się, że jesteś w ciąży, a wieczorem płaczesz w poduszkę, że nie dasz sobie rady. Normalne? W twoim stanie – tak. Co nie znaczy, że nie możesz nic z tym zrobić.
Ciężarna w pracy
AdobeStock
Aktualności
"Chorych na ciążę" przybywa? ZUS postanowił to sprawdzić
Od kilku lat ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich wśród Polaków. Czy aż tyle przyszłych mam nie może pracować?

W całym 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził blisko 500 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało aż 25,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, a kwota wstrzymanych z tego tytułu wypłat wyniosła 23,2 mln zł. Czyżby Polacy lubili oszukiwać? Wśród skontrolowanych osób były także przyszłe mamy. Zwolnienia lekarskie "na ciążę" należą bowiem do tych najpopularniejszych i najdłuższych. Oczywiście nie chodzi o to, że sam fakt bycia w ciąży uprawnia do zwolnienia, ale o różne dolegliwości wynikające z odmiennego stanu i tu pojawia się problem... bo wielu z nas uważa, że te powody są wyssane z palca. L4 dla leniwych? Słuchając różnych opinii, mam wrażenie, że ciężarne dzieli się jedynie na trzy grupy: te z zagrożoną ciążą, te pracowite pracujące do samego porodu i te leniwe, które wzięły sobie lewe L4... Osobiście jestem daleka od oceniania czy zwolnienie jest zasadne , czy nie. Lekarzem nie jestem, a to on ostatecznie po badaniach i wywiadzie przeprowadzonym z pacjentką wydaje L4. Statystyki jednak dają do myślenia. Dlaczego tak wiele przyszłych mam nie jest zdolnych do pracy? Jakiś procent to zagrożone ciąże i panie te muszą leżeć, a czasem nawet być hospitalizowane, ale co z resztą? Tu zaczyna się ostra dyskusja, bo wielu przypadkach można usłyszeć, że to leniwe kobiety, które po prostu "wyciągają kasę z ZUS." Co gorsza, nie brakuje ciężarnych, które otwarcie mówią, że robią to celowo, robiąc krzywdę innym kobietom. Zobacz także: Świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka. Która będzie najlepsza dla Twojego maluszka? Ciąża pod specjalnym nadzorem? Polskie prawo chroni ciężarne zatrudnione na umowę o pracę. Kobiety te zgodnie z kodeksem pracy nie mogą zostać zwolnione, a także są chronione...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz