GRY
 
 

Co się dzieje w 11. tygodniu ciąży [WIDEO]

Jeśli słabną mdłości, pojawia się inna nieprzyjemna ciążowa dolegliwość. W 11. tygodniu ciąży możesz czuć się jak na huśtawce. Sprawdź, na co zwykle skarżą się w tym czasie przyszłe mamy i zobacz, co słychać o twojego maluszka.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (39)

Przyzwyczaiłaś się już do myśli, że jesteś w ciąży. Za tobą dziesięć z 40 ciążowych tygodni. W 11. tygodniu, gdy spojrzysz do lustra, zobaczysz ładniejszą cerę, gęstsze włosy i bardzo kobiecy objaw – zaokrąglony biust (ale też bardziej wrażliwy). Ale ładniejszy wygląd to niejedyna zmiana w tym okresie.

Co się dzieje u ciebie?

W 11. tygodniu ciąży niektóre przyszłe mamy z ulgą zauważają osłabienie mdłości. Niestety, jest coś za coś. W tym czasie mogą pojawić się uciążliwe zaparcia. Słyszałaś już, że kobieta w ciąży zmienną jest. Teraz zaczniesz tego doświadczać – radość będzie mieszać się ze smutkiem, od euforii będzie blisko do przygnębienia. Jeśli wiesz, że to sprawka ciążowych hormonów, łatwiej będzie ci przetrwać ten dziwny okres w życiu.

Co słychać u dziecka?

Dziecko bardzo się zmienia – w 11 tygodniu waży ok. 9 gramów i mierzy ok. 5 cm. Coraz bardziej upodabnia się do noworodka, którego zobaczysz na porodówce. Ma już uszka, na koniuszku nosa dwie dziurki i linie papilarne na paluszkach. Powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. Ukształtowany jest też język, podniebienie, a nawet sutki. Niestety w tym czasie trudno jest ustalić płeć dziecka na USG.

Jakie zrobić badania?

Między 11 a 13 tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG z oceną wad genetycznych. W tym czasie możliwe jest również zrobienie testu PAPPA.

O tym pamiętaj!

Wchodzisz na wagę i widzisz, że jesteś cięższa o ponad kilogram? Pora przyjrzeć się swojej diecie i zacząć ćwiczyć, jeśli do tej pory tego nie robiłaś. Przyrost kilogramów w ciąży to normalna rzecz, ale na tym etapie waga nie powinna jeszcze rosnąć tak bardzo. Staraj się jeść dużo warzyw i owoców, pamiętaj o piciu wody – tak też zapobiegniesz uciążliwym zaparciom.

Zobacz też: To wszystko przez hormony – ale co dokładnie?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu