Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Coraz mniej dzieci na religii, więc Kościół chce zwiększyć liczbę zajęć
Adobe Stock/DarSzach, Krakenimages.com
Aktualności

Coraz mniej dzieci chodzi na religię. Reakcja Kościoła? Zwiększyć liczbę zajęć!

Podczas dwudniowego spotkania w Zakopanem przedstawiciele Episkopatu pochylali się m.in. nad kryzysem wiary w Polsce. Hierarchowie kościelni są zaniepokojeni tym, że coraz mniej dzieci uczęszcza na lekcje religii w szkołach. Dlatego uznali, że należy zwiększyć liczbę katechez.

Uczestnicy 392. Zebrania Plenarnego Episkopatu są zaniepokojeni skutkami zmian, które zachodzą w sferze religijnej, społecznej i kulturowej. Kościół chce przeciwdziałać kryzysowi wiary w rodzinie, organizując dodatkowe lekcje religii przy parafiach.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Dlaczego Episkopat chce więcej katechez?

„Wszyscy jesteśmy świadomi intensywnych przemian, jakie stoją przed katechizacją w Polsce. Mamy bardzo intensywne przemiany kulturowe, społeczne, religijne. A to rodzi różnorodne trudności i kryzys wiary” – powiedział biskup Wojciech Osiał, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.

Zdaniem biskupa Osiała na postawach religijnych Polaków silne piętno odcisnęła również pandemia koronawirusa.

W związku z tym, że zasady dotyczące organizacji lekcji religii mają 20 lat, władze kościelne uznały, że najwyższy czas je unowocześnić. Powołano specjalny zespół redaktorów, który ma opracować dyrektorium katechetyczne na miarę aktualnych potrzeb.

Religia w szkole i przy parafii

Prócz religii w szkołach katechezy mają odbywać się również przy parafiach kościelnych. Czy to oznacza, że dzieci będą mogły uczęszczać na religię albo w szkole, albo w kościele? Nie. Chodzi o to, by uczniowie brali udział w katechezie w szkole i… poza szkołą, czyli przy parafii.

„Nie wolno ograniczać się do lekcji religii w szkole, ponieważ prawdziwe i najgłębsze wychowanie w wierze dokonuje się w środowisku wiary, jakim jest parafia” – tłumaczył biskup Osiał.

Dodał, że w szkole trudno wejść w głębszą relację z Panem Bogiem.

Frekwencja na religii coraz niższa

Według statystyk prowadzonych przez Kościół frekwencja dzieci i młodzieży na lekcjach religii spada zwłaszcza w Polsce centralnej, zachodniej i północnej.

Są diecezje, gdzie już organizuje się specjalne szkoły dla katechistów, których zadaniem będzie odwrócić tę tendencję. W pierwszej kolejności szkoły takie powstają w diecezji poznańskiej, katowickiej i łódzkiej. Następnie powstaną w wielu innych diecezjach.

Na katechezę w szkole uczęszcza 90 proc. uczniów szkół podstawowych. Wraz z wiekiem spada zainteresowanie lekcjami religii. Wśród uczniów liceów to już zaledwie 60 proc. Na religię w szkole uczęszcza nieco więcej uczniów techników, bo 70 proc.

źródło: interia.pl, gazeta.pl

Piszemy też o:

Małgorzata Rozenek z rodziną
Instagram
Aktualności
Syn Małgorzaty Rozenek-Majdan nie chodzi na religię. Dlaczego?
Małgorzata Rozenek-Majdan niejednokrotnie mówiła, jaki jest jej stosunek do Kościoła katolickiego.

Małgorzata Rozenek-Majdan chętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego – zarówno w mediach społecznościowych, jak jak i podczas wywiadów. Często porusza m.in. temat zapłodnienia in vitro. Jak sama podkreśla, właśnie dzięki tej metodzie doczekała się trzech synów. Nie ukrywa także, że nie podoba jej się obecna polityka i fakt, że in vitro nie jest postrzegane jako metoda leczenia niepłodności, a także stosunek Kościoła katolickiego do tej metody. W związku z tym wraz z mężem Radosławem Majdanem postanowili, że nie ochrzczą syna Henryka. Celebrytka wielokrotnie zaznaczała, że jej rodzina jest wierząca, jednak nie chce włączać dziecka w „środowisko, które nie akceptuje metody, którą ich dzieci zostały poczęte”. „Jest mi bardzo ciężko zaakceptować” W ostatnim wywiadzie celebrytka wydała, że jej syn nie uczęszcza na lekcje religii. „Mój starszy syn miał komunię, bo sam chciał, i przez ten czas był przygotowywany, chodził na katechezę. Tadeusz od początku mówił, że nie chce. My jesteśmy rodziną wierzącą, ale nie jesteśmy blisko związani z instytucją Kościoła katolickiego w tej formie, jaką prezentuje obecnie. Jest mi bardzo ciężko zaakceptować wiele żywych problemów Kościoła i uważam, że trudno będzie dla takich ludzi jak my odnaleźć się w instytucji Kościoła, jeśli ona się nie zreformuje” – wyznała w wywiadzie dla Pudelka. Celebrytce nie podoba się także sam sposób nauczania religii w szkole: „Na tym polega edukacja humanistyczna młodego człowieka. Nie da się uciec od pewnych aspektów religijnych w wychowaniu ludzi, jest to ogromny element historii, ale mam wrażenie, że teraz szala przerzuca się na drugą stronę, skupiamy się zbyt mocno na tym aspekcie, nie dając młodemu człowiekowi szerokiego wachlarza wyboru” – oceniła celebrytka. Zobacz także:...

Przemoc i zakłamywanie prawdy. Szokujące zadania w podręcznikach do religii
Adobe Stock/ Facebook
Aktualności
Przemoc i zakłamywanie prawdy? Szokujące zadania w podręcznikach do religii
Internet obiegły zdjęcia z podręczników do religii dla przedszkolaków oraz uczniów. W jednym autorzy kwestionują ewolucję, w drugim każą dzieciom rysować ukrzyżowanego Jezusa. Rodzice nie kryją oburzenia.

Niedawno pisałyśmy o absurdach w podręczniku do 5 klasy szkoły podstawowej . Znalazło się w niej zadanie, w którym zachęca się chłopców do odkrywania świata, a dziewczynki do... gotowania. Ale to nie koniec. Okazuje się, że szkodliwe treści pojawiają się również w podręcznikach do religii. Autorzy podręcznika kwestionują naukę W jednym z nich (mowa o podręczniku dla szkół średnich „Świadczę o Jezusie w świecie”) autorzy wymieniają powody podające w wątpliwość teorię ewolucji. „Brak dowodów istnienia form pośrednich (np. pomiędzy ptakami a ssakami), niezmienność niektórych gatunków przez miliony lat, równoległe istnienie form niższych i wyższych” – wymieniają. Piszą też o drugiej zasadzie termodynamiki i przekonują uczniów, że mutacje poniosły fiasko laboratoryjne.   Podręcznik do religii "Świadczę o Jezusie w świecie" niezłe fikoły odwala. Imagine mieć z tego kartkówkę XD pic.twitter.com/vET995njx8 — Łukasz (@PolanskiL_) September 23, 2021 Internauci nie kryją oburzenia. „Większość argumentów jest kłamstwem”, „W szkołach się na to godzą? Przecież to przeczy innemu przedmiotowi (przyrodzie/biologii)”, „Jak to nie ma form pośrednich między ptakami a ssakami? A nietoperze?”, „Antynaukowe bzdury” – piszą w sieci.  Narzędzia tortur dla pięciolatków Rodziców oburzyło też zadanie z popularnego podręcznika do religii dla przedszkolaków („Spotkania dzieci Bożych, podręcznik do religii dla dziecka pięcioletniego”). Uważają oni, że zdanie „Jezus cierpi na me czyny, choć sam nie ma żadnej winy” jest nieodpowiednie dla dzieci – w ten sposób można je tylko zastraszyć i wzbudzić w nich poczucie winy. I trudno im się dziwić.  Do zadania została dołączona grafika, która przedstawia Jezusa podczas...

lekcje religii
adobe Stock
Aktualności
Tego uczą księża na lekcjach religii. Nie dziwi, że bierze w nich udział coraz mniej dzieci i młodzieży
Filmik nagrany przez Jagodę Łuszczak stał się viralem – obejrzało go już kilkaset tysięcy osób. Nastolatka czyta treści omawiane przez księdza na lekcjach religii. Poniżej cytujemy zaprezentowane przez dziewczynę materiały.

Filmik Jagoda podsumowała w następujący sposób: „Chciałabym, żeby ten TikTok dotarł do jak największej liczby osób. Wiecie, co jest najlepsze? Oburzyliśmy się, a ksiądz nas zaczął pytać. To jest chore, co się odpier***a w szkołach, chore”. Feminizm jest wrogiem  „Feminizm przedkłada pracę, karierę, samorealizację kobiety nad wychowywanie dzieci, pielęgnowanie ogniska domowego. Dezawuuje kobiecą subtelność i wdzięk, a podkreśla siłę i waleczność, osłabia to zdolność mężczyzny do trwałego związku i pokochania kobiety na całe życie. Feminizm zaburza relacje między płciami”. Feminizm „kwestionuje prawo kobiety do szczęścia płynącego z miłości małżeńskiej i macierzyńskiej”, a także „kwestionuje wartość poświęcenia dla najbliższych, gdyż często ukazuje kobietę zajmującą się domem jako osobę słabą, głupią, mało ambitną”. Nie jest to pojedynczy przypadek  Nie tylko w szkole Jagody młodzież musi mierzyć się z dyskryminacją ze względu na płeć na lekcjach religii oraz z poglądami rodem ze średniowiecza. Pod filmikiem pojawiły się komentarze, z których wynika, że i w innych szkołach, delikatnie mówiąc, dziwne stwierdzenia na lekcjach religii są na porządku dziennym. „U mnie cała klasa pokłóciła się z księdzem, bo powiedział, że po zdradzie męża kobieta też ma grzech, bo nie zadbała o związek” – brzmi jeden z komentarzy. „U nas na 6 lekcjach pod rząd ksiądz poruszał temat aborcji i że cieszy się z tego, jakie kary teraz za to są. W dodatku powiedział, że mamy puste łby” – napisał inny komentujący. „Ja tam na religii słyszałam, że tampony to grzech” – dodała inna.   @jagodaluszczak Zamiast uczyć tego czego naprawdę potrzebują młodzi ludzie.... #viral #dc #fyp #dlaciebie #polskaszkolatocyrk ♬...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz